reklama

Výsadba letniček do truhlíků. Jakou kompozici zvolíte?

Výsadba letničkových truhlíků patří k těm činnostem, na které se vysloveně těšíme. Osázení truhlíků novými rostlinami, které nám přes léto budou dělat radost, však musíme věnovat také náležitou péči. Vybrat dobrý substrát, skladbu rostlin a nezapomenout také na výživu a ochranu letniček.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jaké letničky plánujete letos vysadit do truhlíků? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výsadba letniček do truhlíků

Letničky patři mezi ty rostliny, které nemají příliš dlouhou životnost, většinou je jejich cyklus ukončen během roku. Přesto nám ale dělají po celou dobu radost svou křehkou krásou a krásně barevnými květy. Máte nějaké své oblíbené letničky, které si vysazujete do truhlíků každoročně?

Máte oblíbené letničky, které budou letos zdobit vaše okna a balkóny?
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Máte oblíbené letničky, které budou letos zdobit vaše okna a balkóny?

Pelargonie

Muškáty čili pelargonie neodmyslitelně patří na naše balkony i okna. V nabídce zahradnictví nalezneme muškáty převislé, páskaté, velkokvěté i aromatické. Narůstá také obliba dalších druhů, například takových, které mají barevné neboli panašované listy, případně jsou aromatické. Muškáty nejsou příliš náročné a zvládnou je pěstovat i začátečníci. Použijte pro jejich výsadbu specifický substrát, určený pro pelargónie a před výsadbou substrát vyhnojte. Péče o muškáty zahrnuje vydatnou zálivku, pravidelné přihnojování, slunečné stanoviště a pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Muškáty jsou oblíbenou stálicí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty jsou oblíbenou stálicí

Petúnie a surfinie

Tyto křehké krasavice patří mezi nejoblíbenější letničky, které si můžete pořídit v různých barevných variacích. Pěstování nepatří mezi extra náročné, opět je zvládne i začátečník. Nesmíme však zapomínat na pravidelnou zálivku a hnojení. Pokud se rostlina příliš vytáhne a přestane kvést, je potřeba celou rostlinku seříznout o dvě třetiny a přihnojit. Pravidelně také odstraňujte odkvetlé a poškozené květy a dávejte pozor i na nadměrnou zálivku. Petúnie mají totiž sklon k zahnívání kořenů. Také jim vadí dlouhodobé deštivé a chladnější počasí.

Minipetúnie jsou známější pod názvem million bells. Potřebují dostatečně teplé a slunečné místo, nejlépe chráněné před deštěm a větrem. Aby nám bohatě kvetly, musí mít kvalitní substrát, pravidelnou výživu a ještě pravidelnější zálivku, během horkých dnů až dvakrát za den.

Záplava surfinií a begónií
Záplava surfinií a begónií (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Minipetúnie neboli million bells
Minipetúnie neboli million bells (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bakopa

Známe ji jako převislou mnohokvětou balkónovku, která kvete od května do října nejčastěji bílou variantou, ale známá je i modrokvětá. Dobře roste na přímém slunci, ale vyhovuje jí i mírný polostín. Vyžaduje dobře propustný substrát, který nesmí nikdy úplně proschnout. Během sezóny rostliny každých deset až čtrnáct dní přihnojte.

Péče o letničky

Muškáty jsou jedny z mála rostlin, které za dobré péče přežijí zimu (pokud je nenecháme venku na mrazu a ve sněhu) a my je na jaře můžeme opět použít do truhlíkové letničkové výsadby. Znamená to ale, že vytáhlé rostliny bude potřeba ostříhat, přesadit do nového kvalitního substrátu a přihnojit, čímž podpoříme zesílení rostlin a násadu květů.

Připravte letničkám kvalitní substrát
Připravte letničkám kvalitní substrát (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do půdy aplikujte vhodné hnojivo
Do půdy aplikujte vhodné hnojivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po zimě oslabené muškáty jsou snadným cílem pro nejrůznější škůdce. Jejich výskyt vypozorujeme použitím žlutých lepových terčíků. Nejčastěji zde nalezneme smutnice, které přezimují v substrátu. 

Do truhlíků instalujte lepové pásky, odhalí škůdce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do truhlíků instalujte lepové pásky, odhalí škůdce

Nový substrát tak můžeme smutnic zbavit například důkladným propařením nebo použitím alginátových kuličem s obsahem hlístic rodu Steinernema, které za nás udělají všechnu práci a larvy smutnic zlikvidují. Většinou dávkujeme 12 kuliček na 1 l substrátu. Hlístice se budou průběžně líhnout a množit.

Do substrátu také můžete přidat alginátové kuličky s obsahem hlístic
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do truhlíků instalujte lepové pásky, odhalí škůdce

Substrát také dobře vyhnojíme použitím specifického hnojiva pro dům a balkonové rostliny. Toto výživové hnojivo obsahuje látky, které budou působit po celou vegetační dobu. Hnojivo je možné nasypat na substrát a mírně zapravit, nebo ke každé rostlině udělat malou jamku a tu vyplnit hnojivem.

Pořiďte si hnojivo pro dům a balkón
Pořiďte si hnojivo pro dům a balkón (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hnojivo rozsypejte po povrchu a zapravte do substrátu
Hnojivo rozsypejte po povrchu a zapravte do substrátu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hnojivo Osmocote 2v1 je rychle a dlouhodobě působící. Viditelné účinky jsou vidět již do 7 dnů a extra dlouhý účinek se projevuje až 6 měsíců. Substral Osmocote 2v1 je profesionální hnojivo vhodné pro všechny balkónové a pokojové rostliny: pelaronie, begónie, verbeny, petúnie, fuchsie, surfinie a další. Špičkové granule jsou bohaté na mikroživiny. Hnojit rostliny můžete bez rizika spálení nebo přehnojení rostlin.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; kvalitnidomacnost.cz

Publikováno: 27. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová