reklama

Sekání trávy na krmení je snadné, i když zahodíte kosu

Spousta majitelů drobných hospodářských zvířat řeší každoročně pohodlné a pokud možno motorizované sekání trávy na krmení. Pokud máte několik králíků, každodenní potřebu sečení zvládnete i kosou. Co ale ve chvíli, kdy máte zvířat víc a k tomu velké pozemky? Možností je více, přiblížíme si je na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sečení trávy na krmení bubnovou sekačkou (Zdroj: Jaromír Malich)

Sečení trávy pro potřeby krmení drobných a větších hospodářských zvířat se od pradávna řešilo výhradně ruční kosou. Tato technika seče vysoké trávy ale vyžadovala nejen perfektní nabroušení a naklepání kosy, zároveň však tento nástroj musel mít chovatel takříkajíc v ruce. Když se objevily první lištové sekačky, poháněné se spalovacím motorem, to byla ale úleva. Velký záběr, posekaná tráva úhledně rozprostřená po celé ploše, šetrný sekací systém vůči lučním porostům, to byly základní výhody.

Avšak stačilo nechat trávu přerůst a byl problém, protože pokud nebyl k dispozici pomocník, který odhraboval pokosený porost, lišta se ucpala. A taková poškozená žací lišta po najetí na kámen nebo jinou pevnou překážku, to je poměrně časté i dnes, protože lištové stroje se stále používají, i když v podstatně omezenější míře, hlavně z důvodu náročnější údržby, která spočívá v mazání, broušení a seřízení přítlaku.

Lištové sekačky si nezájem nezaslouží, jsou totiž mimořádně šetrné k trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lištové sekačky si nezájem nezaslouží, jsou totiž mimořádně šetrné k trávníku

Bubnové sekačky jsou moderní pomocníci. Základem je otočný lisovaný disk s volně zavěšenými a kalenými noži, které po roztočení disku usekávají porost a úhledně jej skládají do řádku vedle stroje. Předností bubnové sekačky je snadná obsluha a nízké nároky na údržbu, nevýhodou je pak menší záběr. Avšak tráva posekaná bubnovkou velmi rychle prosychá a tak je vhodná i na sušená sena.

Také s přerostlým porostem, třeba až po pás, nemají dnešní bubnové stroje problém. Aby bylo strniště stále stejně vysoké, pak je nutné vybírat ze strojů s celoplošným podběhem, který kopíruje terén. Kromě jednoúčelových sekaček existuje i spousta stavebnicových strojů, kde je bubnová sekačka jedním z propracovaných adaptérů. Důležitým prvkem je u bubnových sekaček také bezpečnost zajištěná nejen krytováním, ale i brzdou disku. Aby se při sečení v kopci neprokluzovala kola, mají všechny bubnovky pneumatiky se šípovým vzorem a ke všemu jsou foukaná.

Pro větší plochy je výhodnější stavebnicový systém, kde je sekačka nebo sestava pro převoz jedním z možných adaptérů
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pro větší plochy je výhodnější stavebnicový systém, kde je sekačka nebo sestava pro převoz jedním z možných adaptérů

Při sečení trávy na krmení také často řešíte shrabování posekané hmoty a následný odvoz. Velkou plochu bleskurychle uklidíte ne hráběmi, ale obracečem. Převoz je řešitelný pořízením vozíku ke kultivátoru nebo malotraktoru, kde jsou jak sekačka, tak obraceč a vozík jedním z volitelných příslušenství.

Zdroj informací: autor článku; ceskestavby.cz

Publikováno: 29. 6. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich