reklama

Leden v lidové meteorologii: Na Nový rok déšť, na Velikonoce sníh

Zatímco v předchozích několika měsících jsme mohli zaznamenat postupný sestup teplot, leden bývá v tomto ohledu měsícem přelomovým – teploty dosáhnou svého minima. Co na to lidové pranostiky?

i (Zdroj: Pixabay)
V lidových pranostikách se odráží moudrost a zkušenosti našich předků (Zdroj: Pixabay)

Novoroční zima

Začátek roku by měl být s pravděpodobností asi 60 % ve znamení novoroční zimy. Toto období obvykle přerušuje již tradiční vánoční oblevu a trvá od dní na přelomu roku až po dny v polovině první lednové dekády. S pravděpodobností až 75 % bývá nahrazena tříkrálovou oblevou, která se, zvláště v posledních několika desetiletích, projevuje poměrně výrazně.

Studené psí dny

Na konci tříkrálové oblevy končí tzv. časná zima a přichází vůbec nejchladnější část roku označovaná v etnometeorologii jako období studených psích dní. První částí studených psích dní je hyginská zima, která s pravděpodobností okolo 65 % přichází na přelomu první a druhé lednové dekády. Jako nepatrný pamlsek milovníkům tepla pak příroda nabízí kolem poloviny ledna tzv. prisské oteplení. Dlouhodobé rekordy z tohoto období se však pohybují „jen“ okolo 12 °C.

Sotva si příroda i člověk trochu odpočinou od třeskutých mrazů, bývá na konci druhé lednové dekády příliv relativně teplejšího vzduchu neomaleně přerušen vpádem posledního období studených psích dní. Naši předci ho nazvali fabiánskou zimou a můžeme ho považovat za skutečné vyvrcholení celé zimy. Průměrné teploty padají ke svým minimálním hodnotám.

Průměrné teploty padají ke svým minimálním hodnotám
i (Zdroj: Pixabay)
Průměrné teploty padají ke svým minimálním hodnotám

Hromniční obleva

Když zima dosáhla svého vrcholu, když se mrazy vyřádily, nemůže přijít nic jiného nežli oteplení, tentokrát v podobě hromniční oblevy (Hromnice 2. února). S pravděpodobností asi 75 % se dostavuje v posledních lednových dnech a trvá obvykle až do první poloviny první únorové dekády. Průměrné teploty začínají opět stoupat a nezřídka se namísto sněžení objeví déšť.

Protože vzrůst teplot během tohoto období může být někdy až překvapivě prudký a protože na konci ledna se již dny velmi znatelně prodlužují (jen za leden se den prodlouží o více než hodinu), může být někdy hromniční obleva vnímána jako předzvěst sice ještě vzdáleného, ale již pomalu se blížícího jara. Nezapomínejme však, že máme před sebou ještě únor, který je statisticky druhým nechladnějším měsícem roku.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 6. 1. 2024, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran

Mohlo by vás dále zajímat

Lednové pranostiky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O lednových pranostikách v lednu si budeme povídat s panem RNDr. Janem Zákopčaníkem