reklama

Zavlažování zahrady nemůžeme řešit až ve chvíli, kdy udeří letní parna

Zavlažování zahrady a zejména trávníku je prvořadým úkolem tam, kde chceme mít zdravý trávník a úrodné záhony. Trávník potřebuje přibližně 25 mm vody každý týden v závislosti na teplotě. Abychom ale neustále jen neběhali s konvemi po zahradě nebo nenatahovali hadice, bude lepší zainvestovat do zavlažovacího systému.

i (Zdroj: Fiskars)
Odolná a kvalitní zavlažovací technika vám usnadní zalévání (Zdroj: Fiskars)

Zavlažování trávníku

Podle toho, jak velkou máte zahradu, musíte také určit, jakým způsobem jí budete zavlažovat. Malou zahrádku budete zvládat zalévat ručně pomocí konví, případně natažením zahradní hadice. Předpokladem samozřejmě je, že máme na zahradě zdroj vody. 

Naplánujte si vše od optimální délky hadice až po typ zavlažovače, který udrží vaši zahradu dobře zavlaženou. Udržujte svůj trávník a zahradu svěží pomocí robustních a vysoce kvalitních zavlažovačů. Jsou efektivní, snadné k instalaci a při použití s časovačem jsou zcela automatické. Ať už máte malou nebo velkou zahradu, nový nebo stávající travní porost, nechte zavlažovače udělat práci za vás.

Nejlepším způsobem, jak ušetřit čas a vodu, je vybrat typ postřiku, který vyhovuje danému účelu
i (Zdroj: Fiskars)
Nejlepším způsobem, jak ušetřit čas a vodu, je vybrat typ postřiku, který vyhovuje danému účelu

Zavlažovače

Typ zavlažovače, který je pro vás vhodný, závisí na tvaru a velikosti zavlažované plochy.

 • Oscilující - pro střední až velké zahrady (150–500 m²). Nabízí rovnoměrné pokrytí obdélníkových trávníků v široké škále délek a šířek.

 • Impulzní - pro rozlehlé zahrady (více než 500 m²). Zavlažovač známý svým pulzujícím zvukem a kruhovým rozstřikem.

 • Vířivé - pro malé zahrady (0–150 m²). Vířivý rozstřik rotačního zavlažovače vytvářejí tři rotující ramena v podobě jemného deště. Je také oblíbený u dětí.

 • Stacionární - pro malé zahrady (0–150 m²). Stacionární zavlažovač je také skvělý na zalévání zahrad a malých ploch. Pokrytí může být kruhové nebo obdélníkové.

Zavlažovače mají nastavitelný dosah postřiku, funkci zapnutí/vypnutí (odpadá nutnost chodit sem a tam k vodovodnímu kohoutu a vypínat či zapínat vodu). Samozřejmostí je univerzální připojení (zavlažovač je kompatibilní s jinými značkami) a snadno čistitelné trysky, které se mohou snadno ucpat nečistotami a vodním kamenem.

Zavlažovací systém je dokonalým nástrojem, který šetří čas a vodu při zavlažování vašeho trávníku a zahrady
i (Zdroj: Fiskars)
Zavlažovací systém je dokonalým nástrojem, který šetří čas a vodu při zavlažování vašeho trávníku a zahrady

Příslušenství pro zavlažovací systémy

Zavlažovací pistole

Je první věc, kterou musíte mít, abyste mohli začít zavlažovat. Nejlepším způsobem, jak ušetřit čas a vodu, je vybrat typ postřiku, který vyhovuje danému účelu. Se správným typem postřiku můžete bezpečně zalévat jemné rostliny nebo účinně čistit zahradní nářadí. 

 • Mlha je ideální na zalévání křehkých sazenic a rostlin.
 • Sprcha je univerzální volbou pro zalévání rostlin, keřů a vyvýšených záhonů.
 • Plochý postřik vytváří jemný, provzdušněný proud, skvělý na plnění konví a kbelíků.
 • Oplach má vodorovný obrys na oplachování a mytí automobilů, kol, terasy a dalších povrchů.
 • Tryska vytváří prudký a tvrdý vodní paprsek na čištění zahradního nářadí a dalších povrchů.

Protože zavlažování zahrady je často časově náročné, nemělo by se podceňovat pohodlí při práci. Ergonomické provedení zavlažovacích pistolí minimalizuje námahu, takže se můžete vždy soustředit na daný úkol.

Při výběru zavlažovacích pistolí hledejte následující vlastnosti:

 • Snadno nastavitelný průtok – snadné snížení nebo zvýšení průtoku vody.
 • Odolnost proti mrazu – mrazuvzdorná zavlažovací pistole se za chladného počasí nepoškodí. 
 • Univerzální připojení – ujistěte se, že je zavlažovací pistole kompatibilní s jinými značkami.
 • Vyměnitelné díly – využijte svojí zavlažovací pistoli na maximum pomocí různých výměnných hlavic a držadel.

Zavlažovací tyče

Potřebujete zalévat rajčata a nechcete ohýbat záda u každé rostliny? Nebo potřebujete zalít květináče zavěšené pod pergolou? Nebo vyčistit okap? Pro čištění nebo zavlažování těžko dostupných míst je nejlepší zavlažovací tyč. Kvalitní zavlažovací tyč se snadno používá, je robustní, ale zároveň lehká. Díky tomu je zalévání příjemnější, přesnější a šetří vodu. Tyče mají vyměnitelné stříkací hlavice a trysky, ergonomická a lehká tyč předchází únavě rukou a možnost natáčení umožňuje větší flexibilitu při zalévání.

Je konec bolavým zádům – od toho jsou tu zavlažovací tyče. Fungují jako vaše prodloužená ruka
i (Zdroj: Fiskars)
Je konec bolavým zádům – od toho jsou tu zavlažovací tyče. Fungují jako vaše prodloužená ruka

Zahradní hadice

Nejprve vezmeme v úvahu délku hadice. Délka hadice je závislá na velikosti oblasti, ve které se bude s hadicí manipulovat. Na zavlažování zahrady vyberte takovou délku hadice, která se co nejvíce blíží velikosti vašeho trávníku.

Pro zjednodušení mají hadice a spojky Fiskars barevné značení, takže přesně víte, co k čemu patří.
Hadice a spojky jsou barevně označené podle velikostí, abyste si mohli uspořádat zavlažovací zařízení
i (Zdroj: Fiskars)
Hadice a spojky jsou barevně označené podle velikostí, abyste si mohli uspořádat zavlažovací zařízení

Může být lákavé zvolit delší hadici nebo větší průměr. Čím větší je průměr hadice a čím je hadice delší, tím náročnější je manipulace. Na druhé straně, při zalévání velké zahrady může hadice o velkém průměru udržovat větší tlak vody. 

Možnost přerušit zavlažování bez vlivu na nastavený časový plán, např. při deštivém počasí, zajistí časovače
i (Zdroj: Fiskars)
Možnost přerušit zavlažování bez vlivu na nastavený časový plán, např. při deštivém počasí, zajistí časovače

Prosakovací hadice: přímé zavlažování rostlin ke kořenům je pro ně zdravé, snižuje riziko onemocnění a zvyšuje úrodu květin a ovoce, navíc tímto způsobem zalévání spotřebuje až o 70 % méně vody než standardní zavlažovače tím, že snižuje odpařování a odtok vody a nestříká mimo rostliny. Jednoduše položte hadici k rostlinám a připevněte ji k zemi pomocí přiložených kovových příchytek. Hadici můžete umístit na zem nebo ji zahrabat mělce do půdy. Pokud je hadice pro váš záhon příliš dlouhá, můžete ji snadno zkrátit běžnými nůžkami. 

Bubny na hadice: udělejte na zahradě parádu s našimi bubny na hadice vše v jednom. Tyto předinstalované vychytané sady obsahují vše, co potřebujete k udržení vaší zahrady ve špičkovém stavu: nastavitelnou a snadno použitelnou zavlažovací koncovku, multizávitovou spojku na vodovodní kohoutek a praktickou podporu zavlažovače. Jednoduše připojte zavlažovací buben k zahradnímu kohoutu a zavlažovací koncovku k hadici a můžete začít zalévat. 

Udělejte na zahradě parádu s bubny na hadice vše v jednom
i (Zdroj: Fiskars)
Udělejte na zahradě parádu s bubny na hadice vše v jednom

Udělejte ze zalévání radost

Zavlažovací buben XL s automatickým navíjením hadice a kolečky je připravený k zavlažování během několika sekund po vybalení z krabice. Obsahuje všechny součásti potřebné pro snadné zavlažování. Umístěte buben kamkoli v zahradě a jeho otáčení o 360 ° vám umožní pohodlně zalít všechny rohy a kouty zahrady. Rovněž vám umožňuje zavlažovat dvakrát větší plochu, než je při použití tradičních bubnů zavěšených na stěně.

Zavlažovací buben XL má navíc další užitečné vlastnosti. Jeho kolečka s měkkým povrchem a teleskopické držadlo usnadňují pohyb po zahradě či po dvoře. Horizontální poloha znemožňuje jeho převrácení. Zavlažovací buben XL obsahuje velmi kvalitní 20m zavlažovací hadici o průměru 13 mm (1/2"") s automatickým navíjením a 7m přívodní hadici o stejném průměru. Veškeré potřebné vybavení včetně spojek a zavlažovací koncovky je prakticky uložené uvnitř integrované skříňky v těle navijáku.

Bubny na hadice obsahují vše potřebné, mohou být také součástí většího zavlažovacího systému
i (Zdroj: Fiskars)
Bubny na hadice obsahují vše potřebné, mohou být také součástí většího zavlažovacího systému

Pro ještě větší pohodlí při zavlažování vaší zahrady můžete využít zavlažovací časovače, na kterých si snadno naprogramujete čas, dobu trvání a frekvenci zavlažování nezávisle pro každý vývod.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 5. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová