reklama

Vybudujte si zeleninovou zahrádku a dejte jí vše, co potřebuje

Do každé zahrady se vejde několik zeleninových záhonků a třeba i menší skleník. Pokud máme k dispozici větší zahradu, pak je to lepší, protože nebývá problém si místo pro zeleninovou zahrádku vybrat. Podívejme se, na co bychom se při budování zeleninové zahrádky měli zaměřit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro pěstování rajčat, bylinek, salátu a dalších druhů je nejlepší chráněné místo, které zeleninu ochrání před vnějšími vlivy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lokace pro zeleninovou zahrádku musí být hlavně dobře chráněná. Ideálním stavem je, když má dokonalou ochranu od severu, například v podobě zdi nebo vzrostlé zeleně. Zeleninová zahrádka by měla být chráněná od východu i západu, brání to především větrům a mrazům. První z nich v létě vysušuje půdu, mrazy pak škodí vysazeným rostlinám, jako jsou jahody. Pokud je budoucí zeleninová zahrádka orientována směrem k jihu a ke všemu dobře chráněná, pak jde téměř o ideální místo.

Důležitým aspektem pro zeleninovou zahrádku je kvalita půdy. Nepochodíte na jílovitých ani kamenitých půdách, velmi lehké písčité půdy jsou sice vhodné, ale rychle vysychají. Nejvhodnější pro většinu rostlin jsou půdy středně těžké, které se dobře zpracovávají, drží v sobě přiměřeně vláhy a nevyplavují se z nich živiny.

Zeleninovou zahrádku si naplánujte, ušetříte si tím spoustu zbytečné práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeleninovou zahrádku si naplánujte, ušetříte si tím spoustu zbytečné práce

Poblíž si také určete místo pro kompost, který poslouží hlavně jako podzimní zdroj živin. Nedaleko by měl být také zdroj vody, protože aby zelenina dobře rostla, pravidelné zálivce se nevyhnete. Budoucí pěstitelé sáhnou po dešťové vodě, přivedené třeba do kubíkového kontejneru, který je obložený dřevem a neruší vzhled zahrady.

Zvláštní případ jsou pozemky svažitého rázu, kde záhonky pro zeleninu budujte jako terasovité útvary přiměřené šíře i délky. Rozhodně nezapomínejte, že na půdu se nikdy nešlape. Na utužené půdě zelenina špatně roste. Pokud máte na zahradě neúrodnou půdu nebo chcete pěstovat náročné rostliny, dobrou volbou jsou vyvýšené záhony, které poslouží i tam, kde má majitel například problémy s pohybovým aparátem. 

Na zahrádce nesmí chybět ani skleník, využitelný třeba jako zdroj rychlené zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zahrádce nesmí chybět ani skleník, využitelný třeba jako zdroj rychlené zeleniny

V dolní části vyplňte záhon větvemi, hnojem, nasekanou trávou a hrubým odpadem z kompostu. Jako orniční vrstvu použijte kvalitní půdu, vzniklou prosítováním kompostu nebo namícháním zahradní hlíny s kupovaným substrátem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 3. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček