reklama

Prázdné záhony nenechte ležet ladem, znovu je využijte

Červenec je ve znamení prvních sklizní zeleniny. Ať to jsou brambory, česnek nebo listová zelenina jako například salát nebo rukola. Volné místo chytře využijte, ale nezapomínejte, že hlavně při opakovaných výsevech u druhů s krátkou vegetační dobou musíte dodržet několik pravidel, o kterých se více dočtete na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodnou plodinou pro červencové výsevy zelenin je špenát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro červencové výsevy zeleniny využijte právě uvolněné plochy vaší zahrádky. Například po sklizni raných brambor je půda ve vynikající kondici, protože brambory vyžadují hodně živin a také pravidelnou kultivaci, hlavně pak v době růstu mezi řádky. Díky tomu má půda po bramborách jemnější strukturu, je kyprá, obsahuje ještě zbytky živin a při vysetí zeleniny poskytne ještě další, vynikající výnos.

Podobné je to po česneku, kde ve vegetační době provádíte pravidelné kypření půdy mezi řádky a také likvidaci plevelů. Zelenina s krátkou vegetační dobou, jako je salát a ředkvička, moc živin z půdy neodčerpají, ale je vhodné provádět střídání plodin tak, aby se zabránilo riziku vzniku některých chorob, jako je například nádorovitost brukvovitých, která se právě i ředkviček týká.

Sklizeň ředkviček z vyvýšeného záhonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklizeň ředkviček z vyvýšeného záhonu

Na nový výsev půdu dokonale připravte. Nejlepší volbou je hloubkové prokypření, a to buď rycími vidlemi, nebo za použití motorového kypřiče, který vám práci velmi významně usnadní, protože bez námahy dokonale dokáže prokypřit ornici až do hloubky 20 cm. Před prokypřením ještě rozhoďte po ploše rozleželý kompost jako vhodný zdroj živin. Pak půdu urovnejte a můžete rovnou vysévat.

Pro příležitost letních výsevů si pořiďte semínka letního salátu, ředkviček, pekingského zelí, rukoly nebo kozlíčku polníčku. Luštěniny, tedy hrách a keříčkový fazol, představují vynikající plodiny tam, kde je chudá nebo vyčerpaná půda a chcete, aby byla přírodní cestou rychle obohacena o sloučeniny dusíku. Letní výsevy také dobře snáší karotka nebo špenát. Pro velmi pozdní sklizeň v teplých polohách vysejte květák.

Mladé rostlinky potřebují vláhu a teplo, pak se jim výborně daří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostlinky potřebují vláhu a teplo, pak se jim výborně daří

Po výsevu nezapomínejte na pravidelnou zálivku, protože jedině tak semeno dobře začne klíčit. Nejhorší je vláha podávaná mladým rostlinám nepravidelně, výrazně to zpomaluje růst a například mrkev tak nemusí vyklíčit vůbec, protože obsahuje inhibitory klíčení, látky, které je zpomalují. Pokud je přes noc teplota nižší než 10 °C, pak bychom mladou vegetaci měli ochránit například netkanou textilií.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 5. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček