Přesazování a množení vytrvalých bylin nám zajistí bohatou úrodu. Pokud se budeme o naše bylinky správně starat, nebude potřeba každé jaro nakupovat nové rostliny. A jestliže ještě svůj bylinkový záhon nemáte, je nejvyšší čas o něm začít uvažovat.
Vytrvalé byliny
Založili jste si bylinkovou zahrádku, ale po zimě nevypadá zrovna vábně? Možná už přemýšlíte, že si zajdete koupit nové sazenice a záhony s bylinkami obnovíte. Anebo máte naopak již opravdu velké a vzrostlé trsy bylinek, kterým se několik let nikdo nevěnovat a ony si rostly, jak je napadlo?
Víte, co dělat, aby i příští roky byla vaše bylinková zahrádka pěkná a vy jste nemuseli investovat stále do nových a nových sazenic? Vytrvalé byliny si namnožte a přesaďte.

Dělení vytrvalých bylin
Velký trs bylin opatrně podryjte rýčem tak, abyste kořeny co nejméně poškodili. Potom rozřízněte nadzemní část trsu a uvolněte z něj cca 1/3. Tento díl pak můžete samostatně zasadit za předpokladu, že má zdravé kořeny. Zbytek trsu původního přihrneme zpět zeminou, prázdné místo brzy doroste.
Pokud se obáváte, že byste tímto způsobem rostlinu zničili, můžete si zkusit řízkování. Z mateční rostliny odstřihněte několik mladých výhonků a dejte je do nádobky s vodou. Na stoncích velmi brzy narostou nové kořínky a celou rostlinku budete moci zasadit.

Bylinky podle potřeby zalévejte a alespoň jednou do roka je sestříhněte. Ostříhané výhony se dají sušit nebo zamrazit a vy budete mít po ruce stálý přísun bylinek.
Bylinkový záhon také zbavujte plevelů a okraje záhonu, který volně přechází do trávníku, obsekávejte, aby vám tráva neprorůstala do záhonu. Můžete trávu sekat ručně srpem nebo nůžkami, případně vyžínačem. Anebo si můžete ušetřit čas i námahu a pořídíte si robotickou sekačku, která okraje i celý trávník poseká za vás.

Robotická sekačka
Robotická sekačka poseká trávník bez práce. Pravidelně v nastavený čas bude vyjíždět do zahrady a váš trávník bude udržovat neustále perfektně zastřižený. Stačí ji podle návodu správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit jí kabelem prostor, ve kterém má pracovat. Samotná instalace nezabere více času než jedno posečení trávníku běžnou sekačkou a tím vaše práce končí. Sekačka pak v nastavených časech pravidelně vyjíždí pečovat o trávník.

Jakmile systém sekačky zjistí, že energie v akumulátoru nebezpečně poklesla, sekačka se automaticky vrátí do dobíjecí stanice. Po dobití pokračuje v práci. Vybavena je dešťovým senzorem, dokáže tedy práci přerušit a odložit, pokud prší. Díky tomu, že sekačka může sekat prakticky denně, trávník netrpí šoky z nárazového sečení a lépe prospívá. Drobné kousky stébel, které sekačka odsekává, pak fungují jako mulč, který slouží jako hnojivo. Zároveň tak nevzniká ze sečení žádný odpad.

Proti odcizení je sekačka chráněna PIN kódem. Bez jeho znalosti nelze sekačku spustit, proto je pro zloděje sekačka nepoužitelná. Zcela ukryta pod sekačkou rotuje hlava s trojicí nožů, které by po zvednutí sekačky nebo jejím převrácení mohly být nebezpečné. Proto je stroj vybaven čidly, která zajistí, že se nože při zvednutí sekačky okamžitě zastaví. Pro další nepředvídané situace je sekačka na vrchním krytu vybavena velkým tlačítkem, kterým ji lze rovněž kdykoli okamžitě zastavit. Výšku sečení je možné nastavit od 20 do 60 mm.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; hecht.cz
Publikováno: 7. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová