reklama

Výsadba a pěstování malin ve velkoobjemových nádobách

Maliny pěstujeme převážně u plotů nebo opěrných zídek, kde jsou chráněné před povětrnostními vlivy. Stejně dobře je ale lze pěstovat ve velkoobjemových nádobách, takže je můžete navíc pohodlně přesouvat z místa na místo.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsadba a pěstování malin v nádobách (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výsadba a pěstování malin

Maliny patří mezi oblíbené drobné ovoce, které pěstujeme na našich zahradách vedle jahod asi nejčastěji. Původně maliny pocházely z jižní Evropy, odkud se rozšířily i do mnoha dalších oblastí a v současnosti se vyskytují téměř po celé severní polokouli.

Jsou také velmi chutným ovocem, navíc obsahují vitamín C, vitaminy E, B1, B3, B12, provitamin A,  železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík, pektin, třísloviny nebo flavonoidy. Jsou silným antioxidantem, pomáhají při zánětlivých infekcích, revmatu, bolestech hlavy i stresu, zvyšují imunitu, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, čistí střeva, odvodňují, zvyšují hladinu testosteronu, mají diuretické účinky, pomáhají při menstruaci a zlepšují sexuální výkonnost.

Pokud maliny v půdě neprospívají, bude potřeba je přesadit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokud maliny v půdě neprospívají, bude potřeba je přesadit

Kromě plodů lze použít i listy. Lze z nich uvařit skvělý čaj a pomáhají jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. 

Půdní nároky

Maliny dokážou růst i v místech, kde jiné rostliny růst nedokážou. Ale ani maliny nejsou všemocné a jsou prostory, kde to vzdají i maliny. To jsou většinou velmi těžké, jílovité půdy, náchylné na časté přemokření. Taková půda má na maliny nepříznivý vliv, rostliny snadno napadá plíseň a hniloba. Nejlépe se jim totiž bude dařit ve středně těžké, vlhké, humózní a dobře propustné půdě s mírně kyselým pH. Ideální je směs zahradnického substrátu, písku a listovky. 

Ne každé místo je pro maliník vhodné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ne každé místo je pro maliník vhodné

Pěstování v nádobách

Maliny zvládnou zakořenit a růst ve velkoobjemových nádobách. Abychom nemuseli kupovat drahé pěstební nádoby, ve kterých by se malinám dobře dařilo, můžeme použít levnější, ale stejně vhodné stavební kalfasy. Tyto nádoby bude ale potřeba mírně upravit. Zejména dno musí být na několika místech proděravělé. Maliny, jak jsme si již řekli, nesnášejí přemokření a delší déšť by jim mohl z pěstební nádoby udělat akvárium. 

Nádoby bude potřeba proděravět, aby odtékala přebytečná voda
Nádoby bude potřeba proděravět, aby odtékala přebytečná voda (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velkoobjemové nádoby poslouží k redukci maliníkové populace
Velkoobjemové nádoby poslouží k redukci maliníkové populace (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nádobu naplníme kvalitním zahradním substrátem, určeným pro drobné ovoce. 

Substral Osmocote pro drobné ovoce

Granulované hnojivo s řízeným uvolňováním s trvanlivostí 6 měsíců. Živiny se uvolňují v závislosti na teplotě. Po použití živiny se pryskyřičná skořápka rozpadne.

Používejte pouze 1x za sezónu, pro jahody a drobné ovoce

  • Pro bohatou a velkolepou úrodu
  • Je bohatý na draslík, který podporuje tvorbu ovoce
Do substrátu přidejte hnojivo s postupným uvolňováním živin
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Do substrátu přidejte hnojivo s postupným uvolňováním živin

Přesazování

Sazenice malin, které jsme prvotně vysadili do volné půdy, vyjmeme i s kořenovým balem z půdy a zkontrolujeme, zda jsou sazenice životaschopné. Do velkoobjemové nádoby nasypeme vhodný substrát a do něj maliny přesadíme. Pečlivě upěchujeme substrát okolo sazenic a maliny zalijeme.

Do nádoby nasypeme substrát
Do nádoby nasypeme substrát (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A zasadíme do něj sazenice malin
A zasadíme do něj sazenice malin (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A co udělat s uprázdněným místem po malinách? Pokud je půda opravdu nevhodná k zasazení jiného typu rostlin, můžeme zde jednoduše vysít travní semeno a doplnit tak chybějící kus trávníku.

Uvolněné místo po malinách prosypte travním semenem a obnovte trávník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvolněné místo po malinách prosypte travním semenem a obnovte trávník

Maliny takto zasazené potom můžeme přestěhovat na místo, kde se jim bude dařit. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody. Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a bude tedy i menší sklizeň plodů. 

A proč je lepší pěstovat maliny v nádobách? Mají totiž jeden nešvar, a tím je bujné odnožování. Pokud tedy nebudeme maliník redukovat, zakrátko nám proroste plotem a zabere notný kus zahrady. V nádobách nemá na rozpínání šanci a my tak můžeme pohodlně odnože odebírat a zakládat další a další maliníkové nádoby.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; kvalitnidomacnost.cz

Publikováno: 10. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová