reklama

Péče o rostliny jahodníku: když skončí sklizeň, věnujte jim svůj čas

Po sklizni jahod přichází čas na jejich letní péči. Pokud si chceme zapěstovat nové a silné sazenice, je na to ideální příležitost. Co všechno musíme s jahodami udělat a na co nezapomenout, to je shrnuto v našem článku.

Při péči o jahodník po sklizni ostříhejte rostlinám šlahouny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V červenci postupně končí sklizeň jahod. Aby byla příští rok sklizeň opět vydatná jako letos, je zapotřebí jahodníku věnovat alespoň chvíli pozornosti. Především jde o ostříhání šlahounů, které během sklizně vyrostly. U těch šlahounů, kde se vyvíjejí silné a na první pohled velmi pěkné sazenice, nechejte ještě pár týdnů spojené šlahouny s původní, mateční rostlinou. Čas pro plné oddělení přichází až zhruba za měsíc, kdy se u nových kusů dostatečně vyvinou kořeny.

Nezapomínejte ani na ochranu proti chorobám a škůdcům
Nezapomínejte ani na ochranu proti chorobám a škůdcům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po ostříhání následuje vypletí a dokonalé prokypření prostor mezi rostlinami. Půda je po sklizni často utužená, protože ji během sklizně není možné kypřit. Aby byla půda kyprá i během doby sklízení plodů, využijte třeba netkanou textilii nebo slámu. Tyto materiály zabrání vysychání půdy, významně potlačí růst plevelů a půda pod nimi zůstane kyprá.

Sláma se aplikuje ještě na jaře, než jahodník zaplodí, netkaná textilie se pak podkládá ještě před výsadbou. Rozhodně nezapomeňte na výživu, ideálně použijte rozleželý kompost, který opatrně zapravíte do prostoru mezi rostlinami.

Správná péče znamená jediné – bohatou úrodu v příštím roce
Správná péče znamená jediné – bohatou úrodu v příštím roce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jahody nenechávejte na stanovišti déle než tři roky. Již třetím rokem rostliny méně plodí, plody jsou navíc i menší a půda je po této době již vyčerpaná. Po vykopání starých rostlin je rozsekejte například pomocí sekačky na trávu a uložte jako vynikající surovinu do kompostu. Půdu po jahodách nakypřete třeba rotačním motorovým kypřičem a osejte zeleným hnojením. Na podzim pak půdu důkladně zryjte a přidejte i hnůj, abyste živiny doplnili a v příštím roce půda ani plodiny nestrádaly.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 8. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček