reklama

Pětice pokladů do kvetoucí zahrady

Jestli se některé rostliny na zahradě těší opravdu velké přízni, pak to jsou jednoznačně kvetoucí trvalky. Péče o většinu druhů není složitá, má ale svoje zásady. A pětici těch nejhezčích si představíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Denivky patří k nejkrásnějším trvalkám vůbec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi nejkrásnější trvalku patří denivka, liliovitá rostlina, jejíž květy mohou mít barvu od žluté až po fialovou a krásu svých květů předvádějí během června. Rostliny jsou vysoké zhruba do 60 cm, listy a stvoly, které nesou květenství, vyrůstají z podzemních hlíz. Denivky jsou na péči mimořádně nenáročné, vyhovuje jim dostatek sluníčka, pokud možno alespoň občasná zálivka a závětří. A když se vám trs denivek rozroste, nebojte se na podzim skupinu rostlin rozdělit a část vysadit jinam. Největší parádu nadělají přímo na zahradě, květy ale vypadají opravdu pěkně i ve váze doma.

Mezi tradičně oblíbené druhy patří skupina třapatek a rudbekií. Jsou to rostliny, které se vyznačují mimořádně krásnými květy, první z nich se dokonce používá i v léčivých čajových směsích. První rok po přinesení ze zahradnictví mladé rostliny kvetou, ale ne moc, teprve v dalších letech velmi zmohutní a nadělají spoustu parády.

Kromě zahrad naleznete jejich využití ve městech a obcích, kde již neodmyslitelně patří ke zkrášlujícím prvkům veřejných prostranství. A když se třapatky s nafialovělými květy a rudbekie se žlutými vzájemně nakombinují, vznikne z toho poutavá podívaná pro vaše oči a úžasný zdroj potravy pro opylovače. Ale pozor, ještě před kvetením často třapatky napadají mšice, takže se musíte chránit postřikem.

Kombinace třapatek a žlutých rudbekií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace třapatek a žlutých rudbekií

Jedním ze zajímavých druhů je trvalek je i hosta, kterou budete znát jako bohyška. Je to trvalka, která je okrasná více listem, avšak v zahradách na dobrých místech také kvete. Vyhovuje jí jak slunečná, tak zastíněná poloha, nevadí jí ani otevřené místo, kde fouká. Celkově jde o jeden z nejméně náročných druhů, který je dostupný v mnoha kultivarech. Nejvíce oblíbenou je kultivar se sytě zelenými listy a bílým okrajem. Kromě vyšších jsou v nabídce i malé kultivary, které se hodí i do malých zahrad. Množení je jednoduché, provádí se dělením trsů.

Bohyškám se daří snad všude
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bohyškám se daří snad všude

Opravdovou kráskou, která k dobré kondici nepotřebuje prakticky nic, je šanta. Rostlina, která se nápadně podobá levanduli, v době kvetení omamuje vůní a láká kromě opylovačů i kočky. Perfektně se hodí do smíšených výsadeb i jako druh, který může růst vedle levandule. Vytvoříte tak zajímavou oázu na zahradě s převahou fialových květů. Pozor na dlouhé přísušky, alespoň jednou týdně šantu zalijte.

Šanta je úžasnou a nenáročnou rostlinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šanta je úžasnou a nenáročnou rostlinou

Zajímavým druhem, který je příbuzný pelargoniím, jsou kakosty. Jedná se o skupinu trvalek, které se v zahradách využívají hlavně jako půdopokryvné rostliny, jelikož se i velice rychle množí. Nadělají spoustu parády všude tam, kde potřebujete rychle zakrýt holou půdu, plocha ale není plánována na jiné využití. Nejčastěji má fialové květy a kvete po celé léto.

Kakost je půdopokryvná a velmi odolná trvalka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kakost je půdopokryvná a velmi odolná trvalka

Přes zimu kakost zakryjte jako jiné druhy chvojím, které rostliny ochrání před vymrznutím.

Zdroj informací: modernizahrada.com

Publikováno: 12. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček