reklama

Co nás čeká na zahradě v červenci?

Červenec je nejteplejším měsícem v roce a v posledních letech i měsícem dlouhodobých such i přívalových srážek. Musíme tedy pravidelně zalévat. Zahrada kvete naplno. Charakter měsíce vystihující pranostika pak říká „Když dne ubývá, horka přibývá.“

i (Zdroj: Zahrádkář)
Červenec je nejteplejším měsícem v roce (Zdroj: Zahrádkář)

Okrasná zahrada

  • U rostlin je vhodné odstraňovat odkvétající květy. Rostliny se tak neoslabují a často mohou znovu nakvétat (remontovat). Obvykle dobře remontují odrůdy šalvěje hajní a časně kvetoucí zápleváky.
  • Květy by se měly odstraňovat i u kvetoucích cibulovin, kterými jsou v tomto období především lilie. Jde o rostliny poměrně náročné na živiny a tvorbou semeníku se cibule zbytečně vysilují. I po odkvětu je dobré lilie přihnojit. Ne ovšem hnojivy s obsahem dusíku. Aby cibule dobře vyzrála, potřebuje především draslík.
  • Sušíme nejrůznější byliny, například levanduli, šalvěj lékařskou, bazalky a jiné. Tyto rostliny lze pak i množit řízkováním z nově narostlých, polovyzrálých výhonků. Řízky obvykle dobře koření při vyšší vzdušné vlhkosti a v lehkém, propustném substrátu (např. perlit nebo rašelina s pískem). Substrát by neměl být příliš mokrý, to často vede k zahnívání báze řízků. V létě namnožené rostliny je vhodnější zimovat v nevytápěném skleníku nebo pařeništi.
U rostlin je vhodné odstraňovat odkvétající květy
i (Zdroj: Zahrádkář)
U rostlin je vhodné odstraňovat odkvétající květy

Ovocná zahrada

  • Koncem července, je-li již dostatečná míza, je možné očkovat podnože na spící očko. Tímto způsobem vyraší očko až na jaře příštího roku. Nejvhodnější metodou jsou T-očkování a chipbudding.
  • Stejně jako u meruněk lze u broskvoní provést letní řez spočívající v zakrácení a probírce letorostů zahušťujících korunu. U mladších stromků je nezbytné odstraňovat obrost na kmínku nejlépe vylomením do strany.
  • Dokončujeme sklizeň pozdních odrůd jahodníků. Po sklizni celý jahodníkový porost, pokud ho chceme zachovat, očistíme od starých listů (omezíme tím další výskyt listových chorob). Při čištění zároveň odstraňujeme nežádoucí odnože. Odnože prvního a druhého řádu vyrostlé na šlahounech (první dvě rostliny vyrostlé nejblíže mateční rostlině) můžeme použít pro další pěstování. Zásadně vybíráme sadbu, která je v bezvadném zdravotním stavu.
Červenec je měsícem bohaté sklizně
i (Zdroj: Zahrádkář)
Červenec je měsícem bohaté sklizně

Zeleninová zahrada

  • Na prázdné místo po rané zelenině může přijít buď připravená sadba kedluben, salátu, zimního póru, květáku k podzimní sklizni nebo přímé výsevy (sejí se řídce 3–4 týdny před výsadbou).
  • Tam, kde nedáváme následnou plodinu, lze vysít zelené hnojení. Jarní obilí, brukvovité rostliny, pelušku, hrachy, svazenku, keříčkové fazole. Na zelené hnojení lze použít i kombinaci zeleniny a květin. Do sklizně (zarýpání) ještě vykvetou afrikány, hrachory, lichořeřišnice, astry… Záhon bude veselejší, získá na estetické hodnotě.
Dokončujeme sklizeň pozdních odrůd jahodníků
i (Zdroj: Zahrádkář)
Dokončujeme sklizeň pozdních odrůd jahodníků

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.

Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: Časopis Zahrádkář

Publikováno: 14. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce