reklama

Znáte ten nejlepší čas pro výsadbu do záhonů? Prozradíme vám to

Kdy je nejlepší čas sázet rostliny? Možná vždy pozdě začnete přemýšlet o tom, co vše jste nestihli na zahradě vymyslet a vysázet. Je to asi noční můra každého majitele zahrady i terasy. Možná až příliš pozdě vás napadá, co a kam jste chtěli zasadit, co rozsadit a přesadit a zasít. Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, kdy sázet rostliny do trvalkového záhonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy je nejlepší sázet rostliny radši později?

Pokud si kladete otázku, kdy je nejlepší čas sázet rostliny do zahrady, tak vězte, že je lepší se do toho pustit radši později. Na zahradě se nesmí nic uspěchat. Vše si důkladně promyslete a počkejte klidně půl roku nebo rok. Je to mnohem rozumnější, než pak běhat s pilou a likvidovat škody způsobené špatným vysázením.

Nejlepší čas na výsadbu rostlin

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Prostokořenné rostliny sázejte jen v době vegetačního klidu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prostokořenné rostliny sázejte jen v době vegetačního klidu

Co je možné sázet po celý rok?

Rostliny je ale možné sázet i celoročně bez ohledu na období vegetačního klidu. Musí to být rostliny už s vytvořeným kořenovým balem, tedy v květináči nebo kontejneru. Do jejich výsadby se můžete pustit opravdu kdykoli během roku, dokud země nezamrzne nebo není dlouhodobé sucho.

Jak na správnou výsadbu

V našem případě půjde o výsadbu dvou keřů na trvalkový záhon, konkrétně je to vajgélie a buddleja, tedy komule Davidova. Vzrostlé keře pak zastíní výhled na sousedův pozemek, nebude ani z jedné strany vidět. V místě, kam chcete rostlinu vysadit, je třeba rýčem vyhloubit jámu o něco málo větší, než je květináč. Rostlinu pak vyjměte z květináče.

Kořeny by měly pěkně prorůstat celým květináčem. Jen tak máte jistotu, že se dobře zabydlí i na svém novém stanovišti. Kořeny jemně rozvolněte a rostlinu vložte do jámy. Přihrňte zeminou, důkladně přimáčkněte nebo ušlapejte. Je vhodné kolem rostliny nechat mírnou prohlubeň, takovou zalévací misku, která udrží vodu při zalévání.

Před umístěním do záhonu rozvolněte kořeny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před umístěním do záhonu rozvolněte kořeny

A co s trvalkami?

Při výsadbě trvalek do záhonu postupujte stejně, pokud jde o rostliny v květináči. Po výsadbě je nezapomeňte všechny důkladně zalít. Jestliže v záhonu rostou i další rostliny, postupně krásně prorostou, spojí se a vy to budete mít bez práce.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 13. 7. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová