reklama

Netradiční podpěry pro rajčata ve stylu upcyklace

Podpěry pro rajčata mnoho zahrádkářů řeší tak, že použijí jakékoliv vhodné tyčky, které doma nebo na zahradě najdou. Nejčastěji jsou tyto podpěry ve stylu Každý pes, jiná ves. Zkuste si podpěry sjednotit a vyrobit si trvanlivou konstrukci, kterou lze používat opakovaně. A nebude vás to stát téměř ani korunu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zajímavá a netradiční podpěra pro rajčata (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pěstování rajčat s podpěrami

Rajčata, třeba nejsou naší původní zeleninou, se u nás na zahradách zabydlela naprosto neodmyslitelně. Rajče jedlé (Solanum lycopersicum), jinak také nazývané rajské jablko či pouze rajče, je bobule jednoleté vzpřímené byliny, původem z Ameriky. 

Rajčata jsou bohatá na vitamín C, provitamín A a Beta karoten, v trochu menší míře obsahuje také vitamín B a lykopeny. Mají také příznivý obsah chromu a draslíku, 90 % hmoty tvoří voda, cca 5 % sacharidy a 2,5 % bílkoviny. Má vysoký podíl vlákniny a naopak tuky neobsahuje téměř žádné. Rajčata mají antioxidační vlastnosti a jsou velmi vhodná pro nejrůznější typy diet.

Mají vliv na řízení hladiny krevního cukru, zmírňují nespavost a deprese, působí blahodárně i na problémy s prostatou, nemocemi srdce či oběhové soustavy. Rajčata jsou chutná v syrovém stavu i tepelně upravovaná. Jsou základem pro výrobu kečupů a rajských protlaků, vyskytují se hojně ve středomořské nebo italské kuchyni.

Pěstování rajčat

Vysazují se v době, kdy již nehrozí mrazy a noční teploty se pohybují nad 7 °C, ideálně od poloviny dubna do konce května. Můžeme je pěstovat ve sklenících i na volných záhonech. Jednotlivé vzdálenosti rostlinek mezi sebou by měly být optimálně po 40 cm. Hustší výsadba vede k snadnějšímu množení plísní v důsledku vysoké vlhkosti nahloučených rostlin. Protože se zvláště tyčková rajčata "táhnou" za světlem, je potřeba křehké rostliny vyvazovat a používat k nim podpěry.

Výroba vychytané podpěry v rámci upcyklace

Nemusíme utrácet za nákup tyček a nejrůznějších designových podpěr. Můžeme si jednu takovou zajímavou a originální podpěru vytvořit sami. A nebude nás to stát skoro nic.

Co budeme potřebovat?

  • 2 ráfky ze starého bicyklu
  • 1 závitovou tyč
  • provázek
Staré kolo nevyhazujte, bude se hodit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré kolo nevyhazujte, bude se hodit

Postup výroby:

Ze dvou ráfků a závitové tyče sestavíme konstrukci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze dvou ráfků a závitové tyče sestavíme konstrukci

Oba ráfky našroubujme na oba konce závitové tyče a zajistíme maticemi, aby ráfky nevypadly. Mezi drátky ráfků pak vypleteme provázek a vytvoříme konstrukci, do které lze sazenice rajčat upevnit. 

Celou konstrukci umístíme do záhonu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Celou konstrukci umístíme do záhonu

Konstrukci potom postavíme do záhonu tak, že spodní ráfek leží v půdě. Doprostřed této konstrukce pak můžeme vysazovat sazenice. 

Sazenice obsypeme štěpkou nebo mulčem proti nájezdu slimáků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sazenice obsypeme štěpkou nebo mulčem proti nájezdu slimáků

Abychom zabránili škůdcům, zejména slimákům, v nájezdech na naše sazenice, obsypeme celou stavbičku mulčem nebo štěpkou, kterou slimáci nemají příliš v lásce.

Aby sazenice ale dobře prospívaly, bude potřeba je ještě ošetřit, a to zejména proti plísním a vzniku houbových chorob. Nemusíme hned sahat po chemických přípravcích, protože na trhu jsou k dostání i ryze přírodní produkty. Přírodní produkty mají velkou výhodu ve svém složení, protože nijak nezatěžují životní prostředí a neuškodí ani jiným živým organismům, které jsou pro rajčata a rostliny celkově velmi důležité.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, agronatura.cz

Publikováno: 14. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová