reklama

Vyhlašujeme válku slimákům

Slimáci patří mezi opravdu obtížné škůdce, kterých se asi nikdy nedokážeme úplně zbavit. Jejich útoky na naši zeleninu i okrasné rostliny jsou přitom natolik závažné, že nám mohou zničit celou úrodu a zdecimovat všechno zelené v naší zahradě. Podíváme se, zda existuje nějaký opravdu spolehlivý prostředek, jak se těchto oslizlých záškodníků zbavit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vyhrát v boji se slimáky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Boj se slimáky je jako boj s větrnými mlýny

Slimák (Limax) je druh suchozemských plžů, z čeledi slimákovitých a řadí se mezi tzv. nahé plže. Slimáci jsou řazeni také mezi zahradní škůdce, protože při jejich apetýtu jsou schopni dokonale zdecimovat mladé rostliny zeleniny i okrasných rostlin.

Slimáci vyžírají rozvíjející se mladé listy rostlin, na zahrady vylézají hlavně za deště, při zvýšeném vlhkém počasí a ve večerních hodinách, kdy padá rosa. Jsou postrachem mnoha zahrádkářů. Jeden slimák dokáže přes noc zkonzumovat potravu, která váží asi 1/4 jeho tělesné hmotnosti. Při velkém výskytu slimáků dokáží tito škůdci zlikvidovat až 60 kg listové hmoty na 1 hektar. 

Nepřátelé

Mají řadu nepřátel, jako jsou ptáci, krtci, ježci, ještěrky či střevlíci. Pokud je nalezneme v kompostu, zde je rozhodně ničit nebudeme, protože v kompostu pomáhají rozmělnit biologický odpad. Protože by zde ale mohli také naklást svá vajíčka, prohazujeme kompost čerstvě nasekanou trávou. Ta v kompostu začne brzy kvasit, což slimáčí vajíčka zničí.

Ježek dokáže spořádat velké množství slimáků
Ježek dokáže spořádat velké množství slimáků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Málokdo si umí poradit se slimáky jako běžci
Málokdo si umí poradit se slimáky jako běžci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana záhonů

Velmi oblíbené jsou nejrůznější slimáčí pasti. Seženeme je v obchodě se zahradnickými potřebami i v hobby marketech. Jedná se nejčastěji plastové výlisky, do kterých se vkládá návnada. Jednou z pastí je taková, do které se nalije trochu piva a past se uzavře stříškou. Potom se zapustí do země tak, aby do ní mohli slimáci pohodlně vlézt a na pivu si pochutnat. Jestliže piva je v pasti dostatek a slimáci se v něm utopí.

Past naplníme pivem, které mají slimáci rádi
Past naplníme pivem, které mají slimáci rádi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uzavřenou past umístíme do záhonu
Uzavřenou past umístíme do záhonu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Levnější variantou jsou potravinářské kvasnice (čerstvé droždí), které rozmícháme ve vodě. Tuto směs vlijeme do pasti a opět uzavřeme. Past pak nastražíme v místech, kde slimáci způsobují největší škody.

Do pasti můžeme nalít i roztok kvasnic
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Do pasti můžeme nalít i roztok kvasnic

Kromě pastí je možné slimáky minimálně zbrzdit. Okolo rostlin se sypou otruby, štěrk, písek či vaječné skořápky. Holé břicho slimáka totiž při setkání s hrubým a ostrým podložím znamená nepříjemnost a slimák se takovému místu raději vyhne. Jsou ale bohužel i slimáci, kterým jsou naše návnady srdečně ukradené a vesele přejíždějí po nejrůznějších zábranách a koupou se v pivu jako v lázních.

Rostliny lze také obsypat drcenými skořápkami z vajec
Rostliny lze také obsypat drcenými skořápkami z vajec (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jistou ochranu rostlin zajistí i ohraničení pískem a štěpkou
Jistou ochranu rostlin zajistí i ohraničení pískem a štěpkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než se pustíme do likvidace slimáků chemickou cestou, porozhlédneme se po zahradě a jejím nejbližším okolí, zda někde neobjevíme slimáčí sídliště a líhniště. Slimáci si libují v přerostlé trávě, která zadržuje vlhkost, najdeme je také schované v nejrůznějších křovinách a temnějších zákoutích, kam nemůže slunce a teplo.

Vysekávejte zanedbaná místa a vysokou trávu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysekávejte zanedbaná místa a vysokou trávu

Taková místa je potřeba upravit. Důsledně proto vysekávejte trávu u plotů, odstraňujte stařinu, stříhejte náletové křoviny a dřeviny a upravujte okolí vašich záhonů a okrasné zahrady. 

Velkou službu vám udělá křovinořez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velkou službu vám udělá křovinořez

Motorový křovinořez - HECHT 154

Robustní a výkonný motorový křovinořez se strunovou hlavou a kovovým kotoučem nejen pro náročnější uživatele.

Stroj je vybaven 2taktním benzínovým motorem o výkonu 2,6 HP se značkovým karburátorem Walbro, který si spolehlivě poradí i s hustším porostem. Díky kvalitnímu úhlovému převodu je výkon bezpečně a spolehlivě přenášen na žací ústrojí. Záběr sečení je 25,5/43 cm dle použitého nástroje - stroj je vybaven kvalitním tříramenným kovovým kotoučem a dvoustrunovou poloautomatickou hlavou s odřezávačem struny – je-li struna moc krátká, stačí roztočenou strunovou hlavou poklepat o zem a struna se automaticky prodlouží.

Odřezávač ji pak automaticky upraví na potřebnou délku. Během sečení tedy nemusíte neustále ručně strunu prodlužovat.Křovinořez je vybaven systéme EASY START, což usnadňuje startování a prodlužuje životnost startéru.

Pro pohodlné a bezpečné držení  při práci jsou madla rukojeti ergonomicky tvarovaná a opatřená protiskluzovou vrstvou, spínač plynu je také vybaven pojistkou. Celá dokonale odpružená rukojeť se dá pomocí rychloupínacího šroubu snadno a rychle jednoduše nastavit do optimálního úhlu dle postavy uživatele. Díky pevnému a nastavitelnému dvouramennímu popruhu pro zavěšení je práce s křovinořezem příjemná a zbytečně nevysiluje.

Granule proti slimákům

I u granulí můžeme nejprve sáhnout po takových, které výrazně nepoškodí životní prostředí, ale slimákům připraví nezapomenutelné chvíle. Jsou to třeba přípravky na bázi fosforečnanu železitého. Tyto přípravky jsou neškodné pro ostatní živé organismy, neublíží našim domácím mazlíčkům nebo dokonce dětem, které by mohly tyto barevné granulky zkoušet ochutnávat. 

Ekologické granule slimákům chutnají a díky nim hynou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ekologické granule slimákům chutnají a díky nim hynou

Granule rozsypeme okolo rostlin a můžeme počítat. Co 1 granule, to 1 slimák. Ano, jedna jediná granulka postačí na likvidaci jednoho slimáka. Navíc slimáci, nakrmení těmito granulemi, si pokojně "odjedou" do svých úkrytů a tam uhynou. Tím nám odpadá poněkud neestetické odklízení utopenců z piva nebo kvasnicové dobroty. 

Granule aplikujeme poblíž rostlin
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Granule aplikujeme poblíž rostlin

Granule mají ještě jednu velkou výhodu. Můžeme je aplikovat i v době, kdy se chystá pršet. Granule naopak vlhkem nabobtnají a jsou tak pro slimáky ještě lákavější, vypadají chutněji. Granule i takto nabobtnalé vydrží pak na záhonech i několik týdnů.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Hecht.cz

Publikováno: 17. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová