reklama

Pomocí živých rostlin můžete zkrášlit fasádu

Popínavé rostliny dovedu zcela proměnit vzhled objektu a propůjčit mu autentické kouzlo – ať už se jedná o kamennou budovu, nízkou zídku nebo dřevostavbu. Pokud toužíte po změně vzezření zdí, altánku či pergoly, vsaďte na živou fasádu.

i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Zkrášlení fasády popínavými rostlinami (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Dům porostlý psím vínem, zděný plot skrytý pod břečťanem, altánek prokvetlý plaménkem nebo dech beroucí pergola, po níž se vinou voňavé popínavé růže či úchvatná vistárie – to vše jen díky důmyslné kombinaci zeleně a stavby. Rostliny snadno oživí starou popraskanou zeď, jež slouží jako plot, a milosrdně skryjí i léty zkoušenou omítku. Umí objektům vdechnout duši a pohled na ně vždy potěší.

Pouze listí

Pokud se vám líbí pouze listnatá okrasa, můžete zvolit buď stálezelenou klasiku v podobě některé odrůdy břečťanu, nebo efektní psí víno (loubinec trojlaločný), jež se na podzim vybarví do sytě bordových odstínů, ale na zimu opadá. Obě rostliny jsou středně rychle až rychle rostoucí a samostatně popínavé, což je doslova předurčuje k tomu, aby ozdobily zdi budov nebo zděné ploty.

Typická matná tmavě zelená barva břečťanu působí velmi konejšivě a jeho menší listy umí pokrýt fasádu opravdu důkladně. Psí víno vypadá na fasádě vyloženě magicky a jeho barva se v průběhu roku mění od lesklé zelené přes temně bordovou až po téměř fialovou. Různé kultivary břečťanu a loubince jsou vhodné i pro alergiky a migreniky, protože nikdy nekvetou a nevydávají žádnou vůni. Daří se jim i na slunci, ale zejména ve stínu a polostínu.

Můžete zvolit stálezelenou klasiku v podobě některé odrůdy břečťanu nebo efektní psí víno
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Můžete zvolit stálezelenou klasiku v podobě některé odrůdy břečťanu nebo efektní psí víno

Drobné kvítky

Příznivci něžného vzhledu ocení převážně listnaté rostliny s drobnými kvítky, jakými je například přísavník pětilistý. Jeho lesklé listy, jež jsou na jaře a v létě sytě zelené, se na podzim zbarví do výrazně vínových odstínů. Tato rostlina je velmi oblíbená zejména pro svůj neotřelý vzhled, který je na jaře ozdoben drobným bílým květenstvím, z nějž na podzim uzrají modré bobule. Přísavník je velmi nenáročný a lze jej vysazovat kdykoliv, pokud není zamrzlá půda. Daří se mu zejména v polostínu a na zimu opadává. Nejlépe vynikne na zděném povrchu – zkrášlí zdi budov, zděné ploty či různě vysoké zídky.

Je vaším snem krásně prokvetlá a omamně vonící pergola nebo altánek?
Je vaším snem krásně prokvetlá a omamně vonící pergola nebo altánek? (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Popínavé růže bude potřeba občas zastřihnout
Popínavé růže bude potřeba občas zastřihnout (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Květy korunou krásy

Je vaším snem krásně prokvetlá a omamně vonící pergola nebo altánek, po jehož sloupkách se vinou popínavé kvetoucí trvalky? V tom případě můžete vybírat z pestré škály plaménků, vistárií ale i popínavých růží a hortenzií nebo různých odrůd zimolezu či trubače. Záleží jen na dispozici zahrady a vašich preferencích, ke které variantě se přikloníte. Zatímco třeba trubač miluje slunce, kvete od července do záři, ale přitom nijak výrazněji nevoní, popínavá hortenzie preferuje stín nebo polostín a z jejích málo vonících květů se lze těšit od června do srpna.

Pro milovníky záplavy květin se nabízí některý z výrazně vonících kultivarů
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Pro milovníky záplavy květin se nabízí některý z výrazně vonících kultivarů

Pro milovníky omamné vůně a záplavy květin se nabízí třeba některý z výrazně vonících kultivarů zimolezu, jejichž květy se můžete kochat od května až do září. Svědčí jim spíše polostín. Pokud potřebujete zkrášlit pergolu na slunném místě, zvolte vistárii. Svou záplavou barevných aromatických květů zaručeně přitáhne na toto místo veškerou pozornost. Vždy však berte v potaz i období, kdy rostliny nekvetou. Nevybírejte si trvalky jen podle barvy květu. Především ve stinné části zahrady využívejte rostliny, které nabízí různé tvary a velikosti listů, a především různé odstíny zelené. Je dobré pamatovat také na použití některých trvalek, které si udrží strukturu v zimě.

Pro popínavky využijeme nejrůznější loubí a konstrukce
Pro popínavky využijeme nejrůznější loubí a konstrukce (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Pokud toužíte po kvetoucích zdech domu, nainstalujte na stěny dřevěné nebo kovové konstrukce
Pokud toužíte po kvetoucích zdech domu, nainstalujte na stěny dřevěné nebo kovové konstrukce (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pokud toužíte po květy zdobených zdech domu, je ideálním řešením nainstalovat na stěny dřevěné nebo kovové konstrukce, po kterých se budou moci kvetoucí popínavé trvalky plazit. Pohádkovou krásu domům umí propůjčit popínavé růže a různé odrůdy plaménku. Efektně ozdobí vstupní dveře nebo okna ale při troše snahy a uvážené výsadby zvládnou pokrýt i celé zdi. Růže navíc své okolí i krásně provoní.

V HORNBACHu platí záruka trvale nízké ceny na celý sortiment, nově i zpětně po nákupu, tedy na již zakoupené zboží, více na www.hornbach.cz/ptnc.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 18. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce