reklama

Teprve s trvalkami dostane vaše zahrada ten správný šmrnc

Trvalky, zvláště ty kvetoucí, jsou ozdobou každé zahrady. Té přírodní, stejně jako té ozdobné. Nabídka na trhu je široká a vašemu zahradnickému experimentování se meze nekladou. Časem ale poznáte, že není nad staré a osvědčení druhy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S trvalkami lze dělat pravé divy, takže vaše zahrada bude plná krásných kvetoucích zákoutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalky mají rádi nejen nadšení zahradníci, ale také všemožný hmyz. A ocení je také vaše zahrada, která se díky nim rozzáří záplavou květů. Najdete mezi nimi ty, které mají rády slunce, ale i takové, kterým svědčí spíše stín, takže jimi osázíte celý pozemek.

Proč vsadit na klasiku

Při návštěvě zahradnictví nebo nějakého hobby marketu jen málokdo odolá záplavě nejrůznějších květinových krásek a většinou zatoužíme koupit ty méně známé druhy, zkrátka kdo by nechtěl mít na zahradě něco zvláštního. Samým nadšením pak zapomínáme na časem prověřenou „trvalkovou“ klasiku, přitom právě tyto květiny mají mnoho předností.

Mnohé z nich sice pocházejí z dalekých krajů a kdysi k nám byly dovezeny do okrasných zámeckých zahrad, ale zdomácněly tu natolik, že by nás ani nenapadlo je považovat za nějakou exotiku. Vyhovuje jim naše proměnlivé klima, bývají odolnější proti škůdcům a ani jejich pěstování nebývá náročné. Jejich místo je zvláště v tradičních a přírodních zahradách, pěkně vypadají rovněž v předzahrádkách.

Staré, dobré, osvědčené

Hlavní sezóna kvetoucích trvalek nastává v létě, ale takové pivoňky nebo kosatce kvetou už v květnu, stejně jako většina srdcovek, které měly tak rády naše babičky. A právem, protože se jedná o vděčné rostlinky, které statečně odolávají zimní nepohodě, aby se každým rokem odvděčily půvabnými květy ve tvaru srdce, které jsou na stvolech zavěšeny jako klenoty v náhrdelníku. Jejich jedinou nevýhodou je mírná toxicita, protože obsahují alkaloidy, které vyvolávají u dětí trávicí obtíže.

Srdcovky vypadají pěkně i ve váze, ale po utržení dlouho nevydrží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Srdcovky vypadají pěkně i ve váze, ale po utržení dlouho nevydrží

V posledních letech prožívají svou renesanci denivky, připomínající trochu lilie, jejichž květy mají nejčastěji oranžovou barvu. Neúnavně kvetou celé léto a nevyžadují nutně stanoviště v záhonku, protože mají rády i travnaté plochy a vy jimi můžete oživit nějaký sluncem ozářený trávník. Velmi odolné jsou floxy (plaménky). Vypadají možná trochu příliš skromně a někdo se dokonce domnívá, že se jedná o plevelnatou rostlinu, ale na smíšených záhonech nebo na místech, kde by to jiné květiny vzdaly, jsou floxy jako doma. Pochopitelně i plaménky neušly zájmu šlechtitelů a výsledkem jejich práce jsou nové, a někdy velmi dekorativní odrůdy, ale ty původní jsou nejodolnější.

Rozchodníkovec výborně snáší sucho a pěstovat ho můžete i v keramických nádobách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozchodníkovec výborně snáší sucho a pěstovat ho můžete i v keramických nádobách

Dříve snad v žádné zahrádce nechyběl rozchodníkovec. Byl tak běžný, že pro něj naši předkové měli i lidové názvy, v některých krajích se mu říkalo například „panny“. Rozkvétá v létě, ale jeho drobné růžové kvítky objevíte na stinnějších záhonech a v chladnějších oblastech ještě v říjnu. Nádhernou trvalkou je ostrožka stračka, která je opět nejodolnější ve své původní formě s jednoduchými modrými květy. A stanoviště najděte i pro stálice našich zahrad, kterými jsou kopretiny nebo topolovky, čili slézové růže.

Když se slunci nedaří

Stinná místa v zahradách dělají leckdy majitelům vrásky na čele, protože se tam nedaří ani trávě. Ale naštěstí jsou tu některé stín milující trvalky. Místo trávníků tak můžete mít zelený kvetoucí koberec: pro tento účel jsou zvláště vhodné nižší druhy stínomilných květin, jako jsou barvínky, plicníky, huseníky nebo konvalinky (ale pozor na ně, protože jsou jedovaté). Hodit se budou i krásně kvetoucí bergénie a čemeřice. Tyto druhy lze doplnit stálezelenými travinami, třeba ostřicí nebo bikou. Zastíněné záhony rozsvítí třeba kamzičníky, srdcovky nebo lomikameny a také staré dobré petrklíče čili prvosenky.

Stinnější části zahrady jsou vhodným stanovištěm pro kvetoucí keře, tedy pro rododendrony a azalky. Nemusí tam růst samy, protože s nimi vypadají ve skupině velmi zajímavě kapradiny, třeba netík.

Bělotrn je druh bodláku s nápadným kulovitým květenstvím, které láká i motýlí krasavce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bělotrn je druh bodláku s nápadným kulovitým květenstvím, které láká i motýlí krasavce

Milovníci slunečních paprsků

Na suchých a slunných místech se skvěle daří pelyňku nebo některým druhům aster, například hvězdnici chlumní. Do suchých aranží se vám bude hodit bělotrn, jehož efektní květenství upoutá na první pohled. Od června až do července kvetou některé křížené druhy kakostů v bílé, nebo v mnoha odstínech růžové. Na teplých a suchých stanovištích najde uplatnění i nízký druh irisu – kosatec nízký, který rozkvétá už v dubnu.

Slézové růže jsou vděčné a krásné květiny, které zkrášlí i zapomenutá zahradní zákoutí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slézové růže jsou vděčné a krásné květiny, které zkrášlí i zapomenutá zahradní zákoutí

Až do srpna trvá sezóna kvetoucích poléhavých kaktusů. Ne všechny jsou ale mrazuvzdorné, takže jim naše klima většinou nevyhovuje. Výjimkou jsou ovšem nopály nebo některé druhy opuncií, které jsou dlouhověké, kvetou každým rokem a vadí jim jen zimní přemokření půdy, takže je vhodné je na zimu před vlhkem ochránit.

Tipy pro vás:

  • Kdy nakupovat, a hlavně sázet trvalky? Většinou v ročním období, kdy kvetou. Takže na nákup těch letních se vydejte právě teď.
  • Už brzy na jaře rozkvétají svými žlutými květy kamzičníky, které mají rády slunné místo, na němž ale nehrozí přílišný úpal.
  • Některé trvalky vypadají sice pěkně, ale chovají se v podstatě jako plevel. To je příklad zlatobýlu, který si během poměrně krátké doby dokáže zabrat celou zahradu jen pro sebe. Pokud po něm toužíte, zkuste s rozmyslem vysadit některého z moderních kříženců, kteří už nejsou takoví „uzurpátoři“.
  • Chcete-li mít na zahradě „rozkveteno“ až do podzimu, pak nezapomeňte vysadit hvězdnice – vděčné drobnokvěté astry.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; abecedazahrady.cz

Publikováno: 21. 7. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová