reklama

Využijte rostliny jako zdroj živin pro půdu

Zahrada je velký a zajímavě fungující organismus. Dokáže přinést spousty úrody s minimální námahou. Avšak v půdě, kde je nedostatek živin, se výsledky nedostaví, protože živiny chybí. Pojďte si přečíst praktické informace o zeleném hnojení, které má spoustu pozitivních účinků pro půdu na zahrádce.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelené hnojení je oblíbeným nástrojem na zlepšení vlastností půdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelené hnojení představuje velmi cennou položku v osevních plánech. Aplikuje se jako výsev rostlin, které za krátkou dobu dokážou vytvořit velké množství organické hmoty, jež se následně zapraví do půdy. Před zapravením je potřeba je co nejvíce nasekat nakrátko, aby následné zapravení nebylo problematické. Například při strojním zpracování rotačním kypřičem se dlouhé stvoly namotávají na nože a práce tak nepřináší kýžený výsledek.

Mezi druhy, které se nejčastěji využívají, patří řepka, hořčice, hrách, peluška, žito, oves, svazenka nebo dokonce i měsíček. K výsevu přistupujte ihned, jakmile se uvolní první záhony v létě po sklizni. Pokud je deštivé počasí, pak hmota narůstá velmi rychle a za krátkou dobu vytvoří hustou směs.

Svazenka vratičolistá je vhodná i jako rostlina pro včely, poskytuje jim spoustu potravy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svazenka vratičolistá je vhodná i jako rostlina pro včely, poskytuje jim spoustu potravy

Zahrádkáři s oblibou sahají hlavně po luskoobilní směsi, obsahující hrách, pelušku a oves. Pokud se do ní zamíchá ještě svazenka, je to ideální prostředek k dokonalému vytlačení plevelů. Rostliny totiž vytvoří tak hustý porost, že plevel úplně na ploše přestane růst. V suchém období je nutné klíčící rostliny alespoň občas zalévat.

Zelené hnojení je kromě výživy půdy vhodné i pro její zlehčení. S oblibou je aplikováno na velmi těžké, jílovité půdy, s cílem lepší zpracovatelnosti. Všechny výše uvedené druhy mají bohatý kořenový systém, který nejen, že částečně pomáhá prokypřit půdu, ale hrách a peluška ji obohatí i o dusíkaté sloučeniny. Zapravením do půdy se aktivují půdní mikroorganismy, přetvářející hmotu na živiny. Aktivita půdních mikroorganismů je také doprovázena v půdě vyšší teplotou.

Luskoobilní směs půdu nejenom pohnojí, ale i zamezí růstu plevelů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Luskoobilní směs půdu nejenom pohnojí, ale i zamezí růstu plevelů

Pozor však dejte na jarní zelené hnojení, které máte v plánu zpracovat před zmrzlými muži, ještě pro obohacení půdy před výsadbou náročné plodové zeleniny. Zde je nutné počkat od zapravení do půdy minimálně dva týdny, protože rozkládající se hmota může potlačit růst nově zasazených rostlin. Také se nedoporučuje dávat zelené hnojení v podobě řepky nebo hořčice tam, kde v příštím roce máte v plánu sázet brukvovité. Zvyšuje se tím riziko napadení nádorovitostí brukvovitých.

Zdroj informací: rodinnezahrady.cz

Publikováno: 22. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček