reklama

Poznejte královnu mezi kvetoucími keři

Kvetoucí keře jsou oblíbené nejen na venkovských zahradách, ale stále oblíbenější jsou také u moderních novostaveb, kde dokážou rozbít často rozlehlý pěstovaný trávník a přitáhnout oči nejednoho člověka. Taková komule Davidova, známá i jako motýlí keř, je názorným příkladem nenáročného keře pro každou zahradu, i když aby bohatě kvetl a dařilo se mu, nějakou tu péči přeci jen od svého majitele vyžaduje.

Komule Davidova je nepřehlédnutelnou rostlinou na zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Komuli Davidovu znáte nejen jako motýlí keř, často se setkáte také s jeho pseudonymem letní šeřík. V mnoha ohledech se mu blíží, je to odolný a snadno pěstovatelný druh, který na zahradu přiláká spoustu zvědavých přátel, jež se chtějí informovat, jakou krásnou rostlinu jste si na zahradu pořídili. V období kvetení je to vyhledávaný cíl motýlů, včel, čmeláků a dalších užitečných hmyzích druhů.

Komuli se říká motýlí keř, protože přiláká spoustu motýlů
Komuli se říká motýlí keř, protože přiláká spoustu motýlů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro pěstování je nejvhodnější osluněné stanoviště, kde nefouká studený vítr. Mladé rostlinky s výškou kolem 30 cm seženete v zahradnictví, kde vám nabídnou keře od bílokvětých kultivarů, přes zajímavou světle růžovou, až po temně fialovou. Mladým exemplářům připravte půdní lože, půda musí být zrytá a ideálně ještě obohacená o živiny, jako je kompost, na těžších půdách přidejte ke kompostu i písek, aby komule netrpěla na přemokření po dešti. To žádné rostlině nesvědčí. Po jarním vysazení nezapomínejte pravidelně zalévat, jedině tak se mladý keř zazelená a již prvním rokem pokvete.

V létě kvete tak, že ji prostě nelze přehlédnout
V létě kvete tak, že ji prostě nelze přehlédnout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Komule intenzivněji kvete až druhým či třetím rokem, kdy celá rostlina velmi zmohutní. Základem pro kvetení je hluboký řez, který provádějte ostrými zahradnickými nůžkami, v podstatě z keře musí zůstat jenom kostra s hlavními větvemi. Motýlí keř totiž kvete na nových přírůstcích. Ve vegetační době dorůstá výšky i přes 3 m. Květy vydrží až do pozdního podzimu.

Na podzim keř nikdy nestříhejte! Přes zimu musí zůstat tak, jak je, naopak se snažte o to, aby keř nenamrznul. Kostra většinou mrazy zvládne, ale v oblastech bez sněhu nastýlejte listí nad kořenovým balem. Zjara, když se oteplí, po prořezu rychle obrazí a dobře opečovávané kusy opět krásně vykvetou.

Komuli nikdy nestříhejte ve vegetační době, vždy až zjara
Komuli nikdy nestříhejte ve vegetační době, vždy až zjara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z kultivarů jsou nejvíce známé tyto tři:

  • bílá White Bouquet
  • růžová Pink Delight
  • fialová Black Night

Velmi zajímavá je červenokvětá varianta Royal Red, která se na zahradách ještě moc nerozšířila.

Zdroj informací: rostlinky.cz

Publikováno: 26. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček