reklama

Letošní rok přeje škůdcům. Jak se jich zbavit?

Všimli jste si, kolik hmyzu na nás a naše zahrady opět letos pořádá nálety? Škůdcům letos opravdu přeje počasí a díky tomu se opět přemnožili obaleči, mšice, svilušky či dřepčíci. Musíme proto vytáhnout do boje za záchranu naší úrody a škůdce vyhnat nebo ještě lépe zlikvidovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Jak se efektivně zbavit škůdců na zahradě? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hubení škůdců v našich zahradách

Na našich zahradách se letos vyskytuje skutečně enormní množství nejrůznějších škůdců. Napomohla tomu poměrně mírná zima a vlhké jaro. Škůdci se proto množili jedna radost. Ačkoliv škodlivý hmyz je potravou pro další živočišné druhy, pro naše zahrady představuje hotovou pohromu, které bychom se rádi zbavili nejlépe v prvopočátku. 

Neznamená to ovšem, že hned po zimě vyrazíme na zahrady ověšeni přípravky proti škůdcům a začneme bezhlavě postřikovat květiny, keře i stromy ve snaze vyhnat, a ještě lépe zlikvidovat všechny "breberky", které se rozhodly přiživit se na našich výpěstcích.

Pro určení škůdců použijte lepové desky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Pro určení škůdců použijte lepové desky

Pokud už budeme likvidovat, musí v tom být systém a řád. Prvním úkolem je určit, jaké druhy škůdců se nám na zahradě objevily. Znamená to si zahradu důkladně projít a prozkoumat každou rostlinu, každý lísteček a hledat škůdce. K tomu nám může velmi dobře posloužit silná lupa. Mějte na paměti, že spousta škůdců je pouhým okem téměř nezachytitelná.

Jednou z možností, jak výskyt škůdců eliminovat, je prohlížet také důkladně všechny rostliny, které si zakoupíme v obchodě a přineseme domů. I rostliny, vypadající na první pohled velmi zdravě, mohou pod listy či v zemině v květináči skrývat nežádoucí organismy, které se pak mohou rozšířit i na další naše pokojovky nebo venkovní okrasné rostliny.

Slimáci patří asi mezi nejméně příjemné škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Slimáci patří asi mezi nejméně příjemné škůdce

Pokud si nejste jisti, zda s lupou dokážete škůdce vůbec najít, použijte žluté lepové desky a terčíky. Ty jsou neklamným ukazatelem všech druhů hmyzu, který se ve vašem okolí vyskytuje. Žlutá barva hmyz láká a podle největšího množství stejného druhu můžeme bezpečně určit možné nebezpečí pro naše rostliny. Rozmístěte lepové desky všude tam, kde se vyskytují rostliny ve větším shluku.

Mechanické vyhledávání škůdců je samozřejmě v pořádku, i když je to někdy práce náročná a titěrná. Bohužel veškerá naše snaha o likvidaci škůdců může přijít vniveč, neboť škůdci jsou velice agresivní a jsou vždy minimálně o krok před námi.

Systémové přípravky

Tyto přípravky se aplikují ve formě tablet, postřiku nebo zálivky přímo ke kořenovému systému rostliny. Ta je schopna si látky v přípravku obsažené rozvést svým pletivem a vytvořit tak komplexní ochranu před škůdci. Škůdci totiž, jakmile začnou sát mízu rostlin, nasají i systémový přípravek, který je spolehlivě zahubí.

Systémová ochrana proti škůdcům ochrání celou rostlinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systémová ochrana proti škůdcům ochrání celou rostlinu

Sanium Stick- ochrana pokojových rostlin

Sanium Stick je určený k ochraně pokojových okrasných rostlin pěstovaných v květináčích a truhlících v bytech a zimních zahradách proti savým škůdcům – mšice a molice. Účinná látka flupyradifuron je snadno přijímána kořeny rostlin a je dále distribuována do nadzemních částí.

  • přípravek je určen k přímému použití
  • dodává rostlinám všechny základní živiny
  • obsahuje specifické látky, které zlepšují celkový vzhled rostliny
  • účinná látka je snadno přijímána kořeny rostlin a dále distribuována do nadzemních částí

Při aplikaci těchto systémových přípravků si pečlivě přečtěte příbalové letáky, neboť mnoho přípravků již obsahuje i smáčedlo a není tedy nutné jej do přípravku přidávat.

Sanium AL- ochrana okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů proti škůdcům

Sanium AL je insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů proti škůdcům, jako jsou mšice, křísi, molice, puklice a červci v zahradách a sklenících a k ochraně pokojových rostlin. Účinná látka flupyradifuron je nový listový insekticid se systémovým účinkem. Působí na hmyz při kontaktu, ale rovněž při příjmu účinné látky sáním na ošetřených rostlinách. 

  • přípravek je určen k přímému použití
  • na ochranu okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů
  • snadná a rychlá aplikace přípravku
  • systémový účinek přípravku
  • působí při kontaktu, ale rovněž při příjmu účinné látky sáním na ošetřených rostlinách

Systémové postřiky proti škůdcům také můžete zakoupit buď ve formě koncentrátu, který se naředí na potřebné množství podle toho, kolik rostlin bude potřeba ochránit, nebo jsou to menší již nadávkované směsi, určené na jednotlivé rostliny.

Postřik použijte až tehdy, když určíte typ škůdců
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postřik použijte až tehdy, když určíte typ škůdců

Sanium System k ochraně okrasných rostlin, zeleniny, ovocných stromů, révy a brambor proti škůdcům

Sanium® System je insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, salátu, rajčat, okurek,  papriky, baklažánu, cukety, révy vinné a jabloní proti škůdcům, jako jsou mšice, křísi, molice, puklice, červci  v zahradách a sklenících a brambor proti mandelince bramborové v zahradách. Účinná látka flupyradifuron je nový listový insekticid, který má systémový účinek. Působí na hmyz při kontaktu, ale rovněž při příjmu účinné látky sáním na ošetřených rostlinách. Hmyz zastavuje 1-2 hodiny po intoxikaci příjem potravy a insekticidní účinek je patrný 1 den po aplikaci. Insekticidní účinek přetrvává 4-6 týdnů. Novému napadení  mšicemi brání až 8 týdnů.

Škůdci ve sklenících a fóliovnících

Ve skleníku najdeme nejčastěji slimáky, které přitahuje vlhké a teplé "podnebí" skleníků a fóliovníků. Jsou velmi nebezpeční a neuvěřitelně žraví škůdci a rozhodně je na místě je vypudit od naší zeleniny i okrasných rostlin.

Do skleníku aplikujte granule proti slimákům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do skleníku aplikujte granule proti slimákům

Solabiol - ochrana před slimáky a plzáky

Solabiol je přípravek s účinnou látkou přírodního původu. Má vynikající účinnost - pro slimáky působí lákavě, přestanou žrát rostliny a dychtivě přijímají granule. Slimáci se pak uchýlí do úkrytů, kde uhynou – nezůstávají tedy v záhonech.

  • granulovaný přípravek na slimáky a plzáky
  • lze použít v zelenině, jahodách, okrasných rostlinách – ve volné půdě i pod sklem
  • slimáci po požití zalezou do úkrytů – nezůstávají v záhonech
  • granule jsou odolné dešti, a ještě více atraktivní pro slimáky

Slimáky zlikvidujeme pomocí granulí. Tyto granule jsou vyráběny ekologicky a na přírodní bázi, takže nejsou nebezpečné pro další živé organismy a můžeme je s klidem rozhodit po záhonech. Podstatou těchto granulí je, že vlivem vlhka nabobtnají, čímž se pro slimáky stávají přitažlivějšími a slimáci je pozřou. A protože jim i chutnají, popasou se na nich a účinná látka v granulích obsažená je spolehlivě zahubí. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; SBM Life Science s.r.o.

Publikováno: 27. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová