reklama

Pozor na smrtící krásky, někdy je lepší se jim vyhnout

Pozor na jedovaté rostliny na zahradě by si měli dát všichni, kdo mají malé děti nebo domácí zvířátka. Na druhou stranu se jich nemusíte vzdávat úplně, pokud budete dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oměj šalamounek bývá označován jako nejjedovatější rostlina Evropy, takže se jeho krásných květů raději vzdejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S jedovatými rostlinami na zahradě buďte tedy opatrní a než vysadíte nějaký druh, po němž toužíte, raději si zjistěte, jestli by se nemohl změnit v potenciální nebezpečí. Nicméně je dobré si uvědomit, že jedovaté látky se skrývají i v mnoha běžných druzích květin, které se všude pěstují, takže je užitečné svoje potomky od malička na společné „soužití“ zvykat.

Sladké a krásné nebezpečí

Skutečně nebezpečné jsou takové rostliny, které mohou děti něčím lákat. Třeba svými plody, které jim budou připomínat bobuloviny, které běžně jedí. Klasickým příkladem je takový tis červený, jehož bobulky jsou nejen krásné, ale ještě mají sladkou chuť. Přitom stačí jedna či dvě, aby nastala skutečně vážná otrava s fatálními následky.

Nejen nádherné plody tisu červeného jsou prudce jedovaté. Nebezpečná je celá rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejen nádherné plody tisu červeného jsou prudce jedovaté. Nebezpečná je celá rostlina

S tisem se setkáváme dodnes běžně ve starých zahradách, protože býval dříve velmi oblíbenou okrasnou rostlinou. Pokud tedy nechcete krásnou dřevinu kácet, měli byste ji nějak zabezpečit, aby se k ní děti nedostaly. A pokud byste ji chtěli na zahradě vysadit, počkejte, až potomci dorostou do věku, kdy jim lze jasně vysvětlit, že ony červené kuličky nejsou k jídlu, a kdy máte jistotu, že vás uposlechnou. Podobně nebezpečná je i krásná květina oměj šalamounek, která si nikoliv náhodou vysloužila přídomek nejjedovatější rostlina evropského kontinentu.

Pro alergiky nemusí být ani jedovaté

Velmi známou „jedovatkou“ je durman, ale také štědřenec svěšený (známý také jako zlatý déšť), nebo oblíbená vistárie, jejíž hrozny jsou atraktivní dekorací starých zdí a pergol. Velmi jedovaté květy má také náprstník, jed najdeme i v orlíčku. Ve větším množství jsou smrtelně jedovaté také plody oblíbené letničky s názvem skočec.

Někdy dochází k otravám způsobených cibulovinami, zvláště když se zamění s kuchyňskou cibulí. Prudce jedovaté jsou cibulovité hlízy ocúnu, ale nebezpečné látky se skrývají i v cibulkách tulipánů, narcisů, sněženek nebo bledulí. Není ovšem nic jednoduššího než mít cibulky před výsadbou uklizené někde v bezpečí, aby se k nim děti nedostaly.

Někdy se i v ovocných zahradách objeví na jabloních jmelí, jehož semena roznášejí v trusu ptáci. Tento rostlinný cizopasník je považován za velmi jedovatou rostlinu, ve skutečnosti jsou jedovaté pouze bobule. Jmelí se proto ze stromu opatrně zbavte, protože malí nezbedníci pobíhající po pozemku nemají intuici, jakou jsou nadána domácí zvířata, která se těchto bobulek ani nedotknou.

Opatrnost je na místě v případě, že máte v rodině silného alergika, protože tyto osoby reagují přehnaně i na květiny jako muškáty, verbeny nebo petúnie. Nejedná se v tomto případě sice o životu nebezpečné otravy, ale spíše o nepříjemné kožní reakce.

Oblíbená verbena, kterou pěstujeme často i na balkonech a terasách, je zdánlivě neškodná. Pokud se s ní nedostane do kontaktu jedinec náchylný k silným alergickým reakcím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oblíbená verbena, kterou pěstujeme často i na balkonech a terasách, je zdánlivě neškodná. Pokud se s ní nedostane do kontaktu jedinec náchylný k silným alergickým reakcím

Prudce jedovaté rostliny jsou například:

  • konvalinka vonná
  • oleandr obecný
  • oměj šalamounek
  • durman
  • čemeřice
  • štědřenec obecný
  • náprstník
  • túje

Tipy pro vás:

  • Chcete-li si ušetřit starosti, nebezpečné druhy do zahrady nevysazujte. Pokud vám tam již rostou, zabezpečte je, aby se k nim nedostaly děti a domácí zvířata. A využijte jejich existenci k tomu, že je naučíte svoje potomky zábavnou formou rozeznávat a vyhýbat se jim.
  • Pokud někdo pozře jedovaté květy, plody nebo jinou část rostliny, určitě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Většinou se tyto otravy projevují zpočátku jako trávicí obtíže spojené s průjmy a zvracením, někdy mohou otékat sliznice a zhoršuje se dýchání. Na internetu sice najdete mnoho tipů, co otrávenému člověku podat, ale je rozumnější se okamžitě svěřit do péče odborníků

V krizových situacích se můžete rovněž obrátit na Toxikologické informační středisko, kde by vám měli pomoci i v případě, že si nejste přesně jisti, s jakou rostlinou jste přišli do kontaktu a jestli patří mezi ty jedovaté, případně, jak velké nebezpečí hrozí.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů

Publikováno: 28. 7. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová