reklama

Zbavte se nevítaných návštěvníků v zahradě i doma efektivně a ekologicky

Víte, jak se zbavit mravenců, kteří škodí na zahradě, ve skleníku i doma? Nemusíte se bát žádné chemie, použít můžete ekologické prostředky, které dětem ani zvířatům neuškodí. Zelenina i květiny budou bez mravenců hezky prosperovat. Jediné místo, kde mravence určitě nelikvidujte, je pozemek za  platem, louky a les. A jak s nimi tedy u sebe doma bojovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se ekologicky zbavit mravenců v zahradě? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit mravenců?

Přemýšlíte, jak se zbavit mravenců? Jsou dalším důvodem, proč je třeba plít a okopávat záhonky. Dokáží totiž velmi rychle vytvořit v zahradě velké množství mravenišť a zeleninu i květiny dokonce podrývají. Zkušenosti s mravenci bývají jen ty nejhorší, zvláště pokud panuje suché počasí. Pozor si musíte dát hlavně na mravence domácího a mravence obecného.

Ti jsou považování za škůdce a dokáží udělat mraveniště v jahodách, pod bramborami i v kedlubnách. Jejich práci poznáte na rostlinách poměrně snadno, začnou žloutnout, živořit, nevíte si s nimi najednou rady a nakonec pod nimi najdete mraveniště. Pak je potřeba zasáhnout.

Mravenci si udělají mraveniště kdekoli, i pod chodníkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mravenci si udělají mraveniště kdekoli, i pod chodníkem

A jak se tedy zbavit nepříjemných mravenců?

Jak se ale zbavit mravenců v místech, kde běhají děti a psi a možnost použít chemické přípravky je omezená, nebo dokonce nemožná? Pak jsou tu přípravky na ekologické bázi. Sáhněte například po růžovém prášku na bázi pyrethrinu. To je výtažek z kopretin, zde navíc ve vysoké koncentraci, která velmi efektivně působí proti mravencům. Stačí ho rozprostřít tam, kde se mravenci vyskytují. Často to bývá kolem domu a teras. Zanesou prášek do mraveniště, krmí jím larvy, čímž se vyhubí celé hnízdo.

Prášek proti mravencům je účinná zbraň
Prášek proti mravencům je účinná zbraň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prášek proti mravencům stačí jednoduše rozsypat tam, kde se vyskytují
Prášek proti mravencům stačí jednoduše rozsypat tam, kde se vyskytují (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co s mravenci ve skleníku?

Mravenci se také často nastěhují do skleníku, i tady je pomoc snadná – jde o tzv. mravenčí bufety. Účinnou látku stačí nakapat do bufetu, malé plastové nádobky, kterou umístíte do skleníku na místo, kde se mravenci vyskytují nejvíce. Pokud kapalina vyschne nebo ji mravenci zkonzumují, jednoduše ji doplníte, její účinky budou pokračovat.

Do skleníku se hodí mravenčí bufet
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do skleníku se hodí mravenčí bufet

Mravenci v domácnosti

Problém můžou mravenci znamenat i doma. Najít je můžete v trámech nebo si najdou cestičku do kuchyně. Tam je vhodné použít postřik. Růžový prášek rozpustíte ve vodě a pomocí rozprašovače aplikujete. Nanášet se dá vodorovně a klidně i kolmo na zdi.

Práce na zahradě po výsadbě nekončí

Práce na zahradě výsadbou zeleniny nekončí. Na odpočinek určitě není čas, paradoxně je období té největší práce krom toho, že je potřeba zeleninu v záhonku neustále okopávat a plečkovat. Narušení půdního škraloupu je důležité, protože se tím zabrání zbytečnému odparu vody z půdy. Ne nadarmo se říká, že jedna okopávka vydá za pět zálivek. Proto ji nezanedbávejte.

Záhonky se zeleninou je třeba okopávat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhonky se zeleninou je třeba okopávat

Existuje celá řada kultivačního nářadí, stačí si jen vybrat to vhodné. Kultivovat a obhospodařovat se musí nejenom v meziřadí, ale také mezi rostlinami. Zbavíte se tak plevele, který odebírá potřebnou vláhu. Stejně tak je potřeba se starat i o pěšinky, které můžou být také zdrojem plevele.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 29. 7. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová