reklama

Pro bohatou úrodu nestačí jen zalévat!!!

Půda je dokonale fungující systém. Pokud se chceme každoročně dočkat velké úrody a překvapit tak i sami sebe, nezbývá, než udržovat půdu ve vynikající kondici. Pokud si myslíte, že její stav zlepšíte masivním nasazením průmyslových hnojiv, pak se bohužel mýlíte. Zásady pro udržení půdy v perfektní kondici naleznete na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S kypřením půdy začněte hned na jaře, pomůžete tím udržet půdu v dobré kondici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržet půdu ve vynikající kondici, to není jen tak. Péče o půdu musí začít už na jaře, a to nejlépe důkladným hloubkovým prokypřením záhonů, které byly na podzim precizně zryty nebo zorány. Kypřením totiž promícháte vrstvy ornice, dojde k rozsekání ještě neúplně rozložených organických zbytků z rostlin, které jste na podzim použili a všechny živiny jsou tak připraveny pomoci se silným a zdravým růstem.

Ještě před započetím práce je vhodné mechanickou cestou odstranit plevele. Tam, kde pěstujete na živiny náročné druhy, nebojte se využít kompost nebo granulovaný kravský hnůj. Kypření zjara kromě promíchání vrstev zajistí aktivaci mikrobiálního života, provzdušnění půdy a také likvidaci plevelů v zárodku. Můžete také narazit na vajíčka slimáků, která je vhodné zlikvidovat, a to nejlépe zalitím horkou vodou.

Půda bohatá na živiny se odrazí na velké úrodě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Půda bohatá na živiny se odrazí na velké úrodě

Ve vegetační době rostlin pak pravidelně kypřete prostor mezi rostlinami. Povrchové kypření umí účinně zabránit odparu vláhy, což je žádoucí hlavně ve dnech, kdy je velmi teplo nebo fouká vítr, který dokáže půdu rychle vysušit. Nezapomeňte, že žádné místo na zahrádce nesmí zůstat prázdné, jinak se zde velmi rychle rozrostou plevele. Pokud nevíte, čím prázdná místa osít, vyzkoušejte luskoobilní směs, měsíček nebo svazenku. Jsou to rostliny, které rychle rostou, brání odparu vody z půdy a tvoří větší množství zelené hmoty. Měsíček a svazenka lákají také spoustu včel a dalších hmyzích opylovačů.

Měsíček, krásná letnička, se používá nejen v lékařství, ale i jako zelené hnojení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Měsíček, krásná letnička, se používá nejen v lékařství, ale i jako zelené hnojení

Jakmile všechny rostliny na zahradě odplodí, odkvetou a ukončí svoji vegetační dobu, zdravé části rozhodně neodvážejte do obecní kompostárny, ale rozsekejte je sekačkou nebo mulčovačem. Je to výborný zdroj živin, který zapravte na podzim do půdy. Mezi oblíbenou skupinu rostlin patří zelené hnojení, jež se využívá hlavně na prázdných plochách, nejvíce pak po sklizni. Podstatou zeleného hnojení je výsev rostlin, vytvářejících za krátkou dobu velké množství zelené hmoty. Tyto rostliny se před zrytím plochy rozsekají a zaryjí do půdy jako zdroj živin.

Na podzim nezapomínejte ani na běžné organické hnojení. Hnůj, kompost, tráva s listím, štěpka, to všechno jsou materiály, zlepšující vlastnosti půdy. Zarytí tohoto materiálu na bok brázdy je předpokladem k úrodě v dalším roce. A zde často dochází k chybě. Někteří pěstitelé zarývají cenný organický materiál na dno brázdy, kde ale plní svoji funkci jen částečně. Většina zeleniny zakořeňuje do prvních 10 cm půdy, proto na boku brázdy se hmota rozloží a uvolní živiny přímo ke kořenům.

Hnůj využijte v zahrádce bohatě v podzimu, ale pozor, česnek jej nesnáší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hnůj využijte v zahrádce bohatě v podzimu, ale pozor, česnek jej nesnáší

Častou chybou je také absence pravidelného střídání plodin. Tato technika velmi účinně potlačuje vyčerpání půdy a také snižuje riziko některých nepříjemných chorob, jako je třeba nádorovitost brukvovitých nebo fuzarióza čínských aster.

Zdroj informací: weiki.bio

Publikováno: 30. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček