reklama

Vy se ptáte, dendrolog odpovídá

Co trápí zahrádkáře? Jak pomoci stromům a ostatním rostlinám? Co dělat, pokud mají různé neobvyklé příznaky nemoci, nerostou, neplodí? Jak předcházet onemocnění? Na některé z těchto otázek odpovíme v dnešním článku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V listárně se dozvíte, co zahrádkáře nejvíc trápí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Když mi začala chřadnout malá jablůňka, věnoval jsem jí nevšední péči. Hnojil jsem ji, zaléval, a nakonec jsem ji přesadil s tím, že asi nemá příhodné místo k růstu. Při přesazování se mi propadl prst do ďolíčku, ze kterého se sypal hnědý prášek. Poradili byste mi, co s tím?

Jabloň napadla larva škůdce ovocných stromů drvopleně obecného. Dřevo stromů nelze nijak chránit, neboť tato noční můra není v našich podmínkách nikterak rozšířena, vykytuje se spíše v jižních oblastech států. Jediné, co lze udělat, je uřezat napadené větvičky. Velmi častým úkrytem a místem kladby vajíček jsou ochranné obaly stromů proti okusu zvěře.

Napadané dřevo jabloně parazitem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Napadané dřevo jabloně parazitem

Drvopleň obecný (Cossus cossus) je nenápadný motýl hnědošedého mramorovaného zbarvení, který napadá ovocné a okrasné listnaté stromy. Nejčastěji jej můžete potkat na podzim kdy dospělé housenky dlouhé 8-10 cm krémově žlutého zabarvení s rudohnědými štíty na hřbetě všech článků těla vylézají z kmenů napadených stromů. Jsou vybaveny velkými kusadly, kterými umějí velmi nepříjemně kousnout při své obraně. Proto je lepší sahat na ně v rukavicích. Dospělý jedinec je poměrně velký, rozpětí křídel samic je 6,5 -7 cm a samců 8-9 cm. Proto se řadí mezi naše největší motýly.

Oplodněné samičky kladou hluboko do prasklin stromů skupiny vajíček. Po týdnu se vylíhnou malé housenky, které se zavrtávají hlouběji do dřeva, kde se jím živí a stromu tím škodí. Každá housenka si vytváří svou vlastní chodbičku, která je plná drtě a trusu. Přezimují opět jako housenky, jejichž poměrná část na jaře vylézá a kuklí se. Po dvou až šesti týdnech z nich vylétají dospělí jedinci.

Drvopleň obecný napadá stromy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drvopleň obecný napadá stromy

Zasadila jsem si pecku manga. Vyrostl mi krásný stromeček, který mi teď pomalu opadává a jeho listy vypadají jako spálené. Čím to může být?

Poškození listů může být způsobeno nedostatkem vláhy, protože rostlina vypařuje obrovské množství vody. List může být poškozen i chladem, pokud přezimovala rostlina někde v chladné chodbě. Teplota při pěstování nesmí klesnout pod 20 °C. V létě může být i venku, pozor však na noční chlad, který rostlině neprospívá. Rovněž je dobré ji umístit do závětří na vyhřívané terasy a podobně, kde se jí bude velmi dařit. Jedná se o velice světlomilnou rostlinu, která potřebuje hodně světla hodně živin a hlavně teplo.

Mangovník indický (Mangifera austroyunnanensis) roste převážně v Indii a Jihovýchodní Asii. Jedná se o vysoký stálezelený strom dorůstající do výšky 40 m a dožívající se stáří až 350 let. Vyžaduje velké množství tepla a živin. Roste velice rychle a je krásný v tom, že rašící listy mají krásné bronzové, červené nebo žluté zbarvení. Listy jsou řapíkaté, kopinaté, lesklé celokrajné, tmavozeleného zabarvení, až 30 cm dlouhé. Charakteristické jsou postranní žluté žilky.

Drobné květy jsou početné, andromonoecické (samčí a oboupohlavné), v květenství jich je několik tisíc, jsou 5četné, žlutavě červeného zbarvení. Z celého květenství vznikne maximálně 5 plodů délky 10-15 cm, které visí na dlouhých stopkách a mají v době zrání modravě zelené zbarvení, které postupně přechází do žluté červené nebo fialové barvy. Plody jsou chutné, šťavnaté a sladké chuti.

Poškozené listy mangovníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Poškozené listy mangovníku

Obsahují vitamín A, C, K, draslík, karoteny a mnoho antioxidantů. Jsou prospěšné při léčbě astmatu, snižují krevní tlak, zvyšují imunitu a mají protizánětlivé účinky. Zmínky o mangovníku jsou zaznamenány již před 4 000 lety, jedná se tedy o jeden z nejstarších pěstovaných ovocných stromů. V Indii je mango posvátné a je symbolem plodnosti, přátelství a lásky.

Další dotazy na problémy s vašimi rostlinami můžete psát do Listárny Receptáře prima nápadů, kde vám na ně odpovědí naši odborníci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 4. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská