reklama

Poradíme vám, jak v létě pečovat o trávník, aby byl stále krásný

Péče o trávník v tomto období je velmi náročná a mnohdy není ani nejlevnější. Zvlášť když vezmete v úvahu, že pro anglický trávník tu nemáme zrovna to nejlepší klima. Zmáhá vás to? Pořiďte si na svou zahradu místo anglického trávníku takový trávník, který bude pro vaše prostředí přirozený. Tyto druhy trávníků jsou méně náročné na péči, jsou všeobecně levnější a prospívají přírodě i nám. A co více, dokonce si díky nim můžete obohatit i svůj jídelníček.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o trávník, který budeme moci naplno užívat, se liší od péče o anglický trávník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o trávník anglického typu

Péče o trávník anglického typu se u nás v Česku neobejde bez velké péče. Takový trávník totiž potřebuje sekání klidně i třikrát týdně. A to se ovšem neobejde bez vydatného zalévání a pravidelného hnojení. Jenže chození bosky nebo hrátky dětí na takovém chemicky ošetřeném trávníku není zrovna ideální.

Navíc i přes veškerou vaši péči je stále nejisté, zda se bude anglickému trávníku u vás dařit. Je tomu tak proto, že v Česku máme jednoduše jiné klimatické podmínky než v Anglii. Na rozdíl od nás je v Anglii více vlhko, neleží jim na anglickém trávníku sníh a hlavně jim tam v zimě nemrzne a v létě nebojují se suchem.

Anglický trávník potřebuje často kosit a hodně zavlažovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Anglický trávník potřebuje často kosit a hodně zavlažovat

Pobytový trávník, co něco vydrží

Česko je pestré a díky rozmanitým klimatickým podmínkám a přírodnímu prostředí se proto pochopitelně daří jinému typu trávníku, který má i jinou skladbu rostlin. A tak je u nás vidět spíše tzv. pobytový trávník. Nicméně, i když je pobytový trávník jiný než anglický trávník, i ten potřebuje pravidelně posekat. Naštěstí ne tak často jako ten anglický. Seče se především na jaře, tedy v době, kdy trávníky mají ještě vláhu, což jim prospívá a odnožují a potom znovu na podzim.

Tyto trávy se pravidelnosti sečení dokáží přizpůsobit a rychle po sečení regenerují. Není u nich přerušena fotosyntéza, díky tomu trávy nadále odnožují a rostou. Chybou u těchto trávníků naopak je, když se tato pravidelnost v sečení přeruší a trávník se nechá přerůst, pak se znehodnocuje.

Pobytový trávník také potřebuje pravidelné sečení, prospívá mu to
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pobytový trávník také potřebuje pravidelné sečení, prospívá mu to

Zátěžový trávník

Pokud na vaší zahradě opravdu hodně pobýváte, grilujete, děti si hrají třeba fotbal, je pro vaši zahradu vhodnější spíše trávník zátěžový, který je odolný vůči chůzi a během noci se rychle vzpamatuje. Tyto trávníky mají totiž opět zcela jinou skladbu než pobytové trávníky.

Květnatý trávník = návrat k přírodě

Pokud se však snažíte o návrat k přírodě, porozhlédněte se po květnatých trávnících. Květnaté trávníky jsou vnímány jako návrat k přírodě. Výhodou květnatých trávníků je pak to, že nejsou náročné na zavlažování a časté sečení, jsou také odolné vůči suchu a snadněji se přizpůsobují daným podmínkám. Květnatý trávník můžete mít klidně po celé zahradě, ale také ho můžete kombinovat třeba se zátěžovým trávníkem a mít ho jen tam, kde nebudete tolik chodit.

Nicméně i květnatý trávník však potřebuje jednou za čas pokosit. Pro větší pestrost jej však každý rok sekáme v jiných termínech, pokud jej máme větší, tak ideálně postupně. Naposledy potom během září. A jelikož na loukách jsou většinou trvalky, chcete-li mít louku pestrou, sekejte ji brzy a častěji, aby se vám agresivní druhy nepřetlačily přes ty jemnější.

Květnatý trávník vám domů přinese přírodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květnatý trávník vám domů přinese přírodu

Jestliže ale chcete na své zahradě podpořit přítomnost hmyzu a jiných živočichů, volte opačný postup. K sekání květnaté louky používejte nejlépe kosu, někdy vystačí dokonce i srp. Pokud s kosou neumíte, nejvhodnější jsou pro takové sekání lištové sekačky, u nichž je možné lištu nastavit do určité výšky nad zem. Aby se vaší louce dařilo, je dobré ji na jaře provzdušnit hráběmi nebo vertikutátorem.

Jedlý trávník či bylinkový trávník

Jedlý trávník je ve své podstatě každý květnatý trávník, který slouží pro sběr rostlin. Ty pak můžeme jak konzumovat, tak je používat k výrobě čajů, léčivých tinktur a mastí i přírodní kosmetiky. Takový jedlý trávník můžete mít po celé ploše své zahrady nebo alespoň na její části, třeba pod ovocnými stromy. Na rozdíl od jiných druhů trávníku je péče o takový bylinný a kvetoucí trávník skutečně nenáročná. Prořezávání trávníku, používání různých chemických prostředků proti plevelům nebo hnojení, jsou v tomto případě nepotřebné a škodlivé.

Jedlý trávník slouží mimo jiné i pro sběr rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedlý trávník slouží mimo jiné i pro sběr rostlin

Pokud tedy chcete mít na své zahradě takový trávník, na němž porostou rozmanité druhy plané zeleniny a léčivek, zcela se používání těchto přípravků vyhněte. Jestli takovému trávníku přece jen chcete dopřát nějaké ty živiny navíc, přihnojte je kvalitním kompostem. Se sekáním to také nepřehánějte. Většina léčivek totiž nesnáší příliš nízké a časté sečení. I v tomto případě platí, že by měl být pokosený nejlépe kosou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; magazinzahrada.cz

Publikováno: 1. 8. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová