reklama

Zahajte boj se škůdci na zahradě

Pokud jste objevili některého ze škůdců, máte vážný problém. Třeba mšice jsou velmi invazivní a zbavit se jich není jen tak. A to samé platí i o škůdcích například na bramborách. Chce to mít trpělivost a dostatečně silné přípravky, které si s nimi poradí. V nejhorším případě totiž můžeme všechny napadené rostliny zlikvidovat a zůstaneme bez úrody i bez květin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Boj se škůdci musí být efektivní a rychlý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škůdci na zahradě

Na zahradách v létě dozrává spousta zeleniny i ovoce a my se chystáme sklízet. Pokud tedy budeme mít co. Může se nám totiž lehce stát, že si nedáme pozor a škůdci nám pomohou naši úrodu sklidit dřív, než se k ní dostaneme my. Je to potom k zlosti, když pozorujete své vypiplané sazeničky, jak se na ně slétají škůdci ze všech koutů a bez lítosti je likvidují. Naštěstí si s nimi umíme poradit tak, aniž bychom celou zahradu museli izolovat a prolévat chemickými přípravky.

Jedni z nejintenzivnějších škůdců jsou mšice. O boji s nimi už byly napsány celé stohy knih a stovky článků. Stačí si tedy připomenout, co na mšice platí.

Mšice na bramborách a dalších plodinách

Mšice jsou okřídlený hmyz, živící se paraziticky na rostlinách sáním rostlinných šťáv. Do této čeledi je zahrnováno přes 3000 druhů mšic, z toho jich žije ve střední Evropě asi 850. Mšice nalezneme prakticky na všech rostlinách, které se vyskytují v našich zahradách.

Mšice dokážou přelétávat z rostliny na rostlinu, ale také potřebují někde přebývat v době, kdy vyčkávají, až nám na zahradě narostou nové sazenice a plodiny. A takovým přechodným bydlištěm jsou pro mšice plevelné rostliny. Proto jedna z důležitých rad zní: Pravidelně vysekávejte travnatá místa a vytrhávejte plevel ze záhonů, eliminujete tím výskyt mšic na vaší zahradě.

Pravidelně kultivujte meziřadí vašich záhonů a políček
Pravidelně kultivujte meziřadí vašich záhonů a políček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kultivátor vás zbaví plevelů a prokypří půdu
Kultivátor vás zbaví plevelů a prokypří půdu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Křovinořez

HECHT 00144160 je volitelné příslušenství pro HECHT 1441 - akumulátorovou pohonnou jednotku. S tímto nástavcem získáte plnohodnotný akumulátorový křovinořez s ocelovým trojzubým nožem. Nůž lze snadno vyměnit za strunovou hlavu a po osazení krytu strunové hlavy se zařezávačem struny použít jako běžný vyžínač.

Stroj je poháněn elektromotorem napájeným z akumulátoru. Je proto lehký, tichý, neprodukuje žádné emise. Při práci vás neomezují žádné přívodní kabely, se strojem se tak velice dobře manipuluje i v omezených prostorech.

Při použití strunové hlavy je pracovní záběr 300 mm a hmotnost 1,45 kg, s kovovým nožem je pracovní záběr 254 mm a hmotnost 1,35 kg

Nástavec je určen výhradně pro HECHT 1441, pro který byl výhradně navržen a zkonstruován. Z bezpečnostních důvodů není jej možné kombinovat s žádným jiným strojem HECHT. Aby se zabránilo riziku poškození stroje, nebo úrazu, je hřídel navržena záměrně tak, aby bylo možné nástavec připojit pouze k tomu určené pohonné jednotce.

Přibližná doba práce na plně nabitý akumulátor 40 V 4 Ah: strunová hlava : 42 min., kovový kotouč: 65 min.

Pokud už jsme zmínili mšice na bramborách, musíme se pozastavit u dalšího škůdce, který má brambory na svém jídelníčku, a tím je obávaná mandelinka bramborová. 

Pro aku nářadí na zahradu můžete využít přenosnou baterii
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro aku nářadí na zahradu můžete využít přenosnou baterii

Mandelinka

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) je 6 až 11 mm dlouhá, s pestrým oranžovožlutým tělem a pěti výraznými hnědými pruhy na krovkách. Mandelinka je velmi plodná a dokáže za 4–5 týdnů naklást více než 500 jasně oranžových vajíček, z nichž se posléze líhnou velmi žravé oranžové larvy. Kromě brambor nalezneme tohoto škůdce také na lilku, rajčatech či paprikách. Všude na těchto rostlinách dochází k velkému žíru a likvidaci celých rostlin.

Do postřikovače nalijte přesné množství přípravku
Do postřikovače nalijte přesné množství přípravku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Snažte se používat ekologicky odbouratelné přípravky
Snažte se používat ekologicky odbouratelné přípravky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dospělé jedince (brouky) je potřeba pravidelně sbírat mechanicky společně s již nakladenými vajíčky. Pokud je ale výskyt mandelinky na větší ploše, případně jsou plodiny zasaženy enormně, vyplatí se využít některý z ekologických, ale velmi účinných prostředků na bázi draselných solí přírodních mastných kyselin.

Mechanický postřikovač

HECHT 9415 je akumulátorový postřikovač s nádrží na 15 l kapaliny. Je vhodný jak pro ošetření jednotlivých rostlin, tak na aplikaci na menších plochách.

Postřikovač je napájen z lithiového akumulátoru 40 V z řady accuprogramu 5040 (není součástí dodávky). Doba nabíjení je podle typu použitého akumulátoru +/- 120 minut, maximální doba provozu je 16 hodin. Postřikovač je opatřen hadicí 1,2 m s nástavcem 72 cm a standartní rozprašovací tryskou. Maximální přípustný tlak je 0,6 Mpa, provozní tlak je 0,28 Mpa. Hmotnost postřikovače je 4 kg.

Při použití ekologických přípravků je možné postupovat tak, že odměříme do postřikovače výrobcem určenou dávku a jednoduše aplikujeme na všechny plodiny, které na zahradě máme, včetně okrasných rostlin. 

Neuškodí, pokud ekologický přípravek aplikujete na všechny zahradní plodiny
Neuškodí, pokud ekologický přípravek aplikujete na všechny zahradní plodiny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravkem na bázi draselných solí ošetříte nejen brambory, ale i další zeleninu
Přípravkem na bázi draselných solí ošetříte nejen brambory, ale i další zeleninu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kultivátor

HECHT 00144163 je volitelné příslušenství pro HECHT 1441 - akumulátorovou pohonnou jednotku. S tímto malým, avšak zároveň obratným a výkonným kultivátorem snadno prokypříte půdu na záhonech nebo zapracujete do půdy kompost a hnojivo.

Stroj je poháněn elektromotorem napájeným z akumulátoru. Je proto lehký, tichý, neprodukuje žádné emise. Při práci vás neomezují žádné přívodní kabely, se strojem se tak velice dobře manipuluje i v omezených prostorech.

Nástavec je určen výhradně pro HECHT 1441, pro který byl navržen a zkonstruován. Z bezpečnostních důvodů jej není možné kombinovat s žádným jiným strojem HECHT. Aby se zabránilo riziku poškození stroje nebo úrazu, je hřídel navržena záměrně tak, aby bylo možné nástavec připojit pouze k tomu určené pohonné jednotce.

Přibližná doba práce na plně nabitý akumulátor 40 V 4 Ah: 74 min

Pravidelně kultivujte meziřadí vašich záhonů a políček
Pravidelně kultivujte meziřadí vašich záhonů a políček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kultivátor vás zbaví plevelů a prokypří půdu
Kultivátor vás zbaví plevelů a prokypří půdu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kultivátor použijeme v meziřadí brambor. Zde jednoduše a téměř bez námahy vyplejeme nežádoucí plevele a zkultivujeme půdu mezi rostlinami. Tím zároveň eliminujeme výskyt škůdců, zlikvidujeme jejich vajíčka, která se mohou vyskytovat v půdě. Půdu pro kulturní plodiny provzdušníme a prokypříme.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; hecht.cz, agrotechnikanazahrade.cz

Publikováno: 15. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová