reklama

Krásný trávník bez zalévání nevypěstujete

Trávník vyžaduje péči, to je prostě fakt. Na jaře a na podzim vertikutujeme, v průběhu roku odstraňujeme plevel, pravidelně sekáme. Avšak bez správné závlahy krásného trávníku nedocílíte. Ale jak na to? Poradíme!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Automatická závlaha ušetří spoustu námahy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejjednodušším způsobem jsou různé mobilní zavlažovače, jelikož u nich není třeba řešit instalaci. Pouze je položíte na zahradu, připojíte k nim hadici a pustíte vodu. Daní za snadné použití je ale nutnost hadici neustále uklízet, jinak v trávníku za pár dní zůstane po hadici žlutý pruh. Jenže komu se chce každý den natahovat a smotávat hadici?

Zalévání trávníku bez práce. Podzemní závlaha

Podzemní závlaha má v našich končinách stále punc něčeho, co je drahé a náročné na instalaci. Přitom to nemusí být tak docela pravda. Když použijete zdravý selský rozum, zvládnete jednoduchou podzemní závlahu vybudovat sami a ani nebudete muset sahat příliš hluboko do kapsy. Na středně velké trávníky o rozloze 300–500 m² klidně vystačíte i s jedním nebo dvěma postřikovači. Jejich instalace vám zabere jedno odpoledne a už nikdy se nebudete muset tahat s hadicí.

Můžete zavlažovat ručně, ale proč si práci neulehčit?
Můžete zavlažovat ručně, ale proč si práci neulehčit? (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Výsuvný impulsní postřikovač
Výsuvný impulsní postřikovač (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Pokud hodláte instalovat jen jeden nebo dva postřikovače, je instalace poměrně jednoduchá. Nejprve je nutné zjistit, zda máte ve vodovodu dostatečný tlak a průtok, aby bylo možné připojit oba postřikovače zároveň. Většinou by to neměl být problém, jestliže je ale tlak nedostatečný, nezbyde vám nic jiného, než každý zapojit samostatně a při zalévání používat nejprve jeden a pak přepnout na druhý. Pro přivedení vody k postřikovači použijte PE trubku pro závlahy, která je určena pro umístění v zemi. Nezapomeňte dát na konec trubky drenážní ventil. Ten souží k tomu, aby v trubce nezůstávala voda a v zimě ji nepotrhal mráz.

V případě, že budete chtít vybudovat systém s více zavlažovacími tryskami, svěřte návrh raději odborníkovi. Výpočet tlaku vody v závislosti na ztrátách v potrubí je poměrně složitý a kdybyste systém navrhli špatně, nemusel by fungovat.

Závlahu můžete spouštět ručně podle potřeby. Pokročilejší možností je použití programovatelné jednotky. Na té lze nastavit čas, kdy se má závlaha spustit. Jednoduše jednotku upevníte na kohoutek a připojíte k ní závlahu. Nejpokročilejší, ale také finančně nejnákladnější je použití řídící jednotky. Ta v nastavených časech otevírá a zavírá ventily pro několik zavlažovaných okruhů, dokáže ale také zohlednit například jak dlouho nepršelo a podobně.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 12. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce