reklama

Vydejte se na zahradě proti proudu času a inspirujte se u našich babiček

Zahrady našich babiček v nás vyvolávají nostalgii po dávno zmizelých časech a dojímají svým půvabem. I proto se k nim rádi vracíme a toužíme vytvořit si je i u svých domů a chalup.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahrady našich babiček si spojujeme s rázovitými starými chalupami. Ale krásu a užitek přinášejí všude (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V případě zahrad našich babiček doporučujeme přejít od touhy ke skutkům. Spojují v sobě totiž krásu s užitkem a rostliny, které do nich patří, jsou léty prověřené druhy, jimž se u nás daří a často nejsou ani náročné na pěstování.

Neokázalá krása a užitek

Babičkovská zahrádka může být malá jako dlaň, i rozlehlejší, záleží zkrátka na tom, jak velký máte pozemek k dispozici. Nezáleží jen na správném výběru květin, keřů a stromů, ale také na ostatních „doplňcích“, jako jsou ploty, branky, chodníčky, lavičky a další zahradní dekorace. Hlavní slovo by měly mít přírodní materiály, tedy dřevo a kámen. Nepřehánějte to s nejrůznějšími sádrovými soškami, byť by vypadaly naprosto starosvětsky. Totéž platí také o všech ostatních dekoracích. Staré zahrádky zdobilo jejich přírodní kouzlo a nebyly zbytečně vyumělkované.

Třapatky byly oblíbené květiny našich babiček. Jejich výrazný půvab okouzlí i vás
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třapatky byly oblíbené květiny našich babiček. Jejich výrazný půvab okouzlí i vás

Naši předkové v nich naprosto dokonale spojili estetický a užitný účel, takže většina květin byla určena k řezu do vázy, dřeviny dávaly bohatou úrodu lahodného ovoce, nechyběly záhonky s bylinkami a sezónní zeleninou. Babičky vybíraly druhy, které byly běžně dostupné, případně takové, kterým se v daném kraji výjimečně dařilo. Této zásady je dobré se držet i dnes.

Květy, kam se podíváš

Klasické staré zahrádky poznáte už ve chvíli, kdy vezmete za kliku nenápadné branky. U nich většinou kvete klematis nebo se pnou růže, v předzahrádce nebo přímo před plotem zase hortenzie. Na malých záhoncích za brankou vás hned upoutají drobnokvěté růže, na dalších pak orlíčky, kopretiny, cínie, astry, chrpy, třapatky, gladioly, kosatce, hvozdíky či hledíky, ale také lilie nebo denivky.

V truhlících na oknech, ale rovněž v zahradních nádobách se daří muškátům, petúniím a fuchsiím, na záhoncích u plotu se zase hrdě tyčí slunečnice a slézy. K dřevěným opěrným konstrukcím vysaďte nejen pnoucí druhy růží, ale také vinnou révu – v teplejších krajích jako Polabí nebo jižní Morava se nebojte „odrůdových“ druhů, vhodný je například Müller Thurgau. A v trochu zapomenutých zahradních koutech dejte šanci skutečně nenáročným a vděčným floxům.

Pnoucí růže ve spojení s přírodním plotem a dekorací ze starého džbánku – to vše do klasické české zahrady zkrátka patří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pnoucí růže ve spojení s přírodním plotem a dekorací ze starého džbánku – to vše do klasické české zahrady zkrátka patří

Zelenina a ovoce jsou tu pro vás

I v menších zahradách byste měli najít prostor na zeleninový záhonek, kam vysázíte cibuli a česnek, rajčata, okurky nebo dýně. A když vám to prostor dovolí, dopřejte si vlastní brambory, zelí, salát, růžičkovou i normální kapustu nebo špenát. Na větších pozemcích má své místo i jednoduchý menší skleník nebo alespoň pařeniště.

Nezbytnou součástí klasických zahrádek je i bylinkový záhonek, na němž si vypěstujete vlastní mátu, bazalku, dobromysl, meduňku, šalvěj nebo mateřídoušku a pochopitelně také petrželku, celer a pažitku.

Záhonky by měly být spíše menší, bez příliš zdobného ohraničení, to ostatně může zcela chybět. Travnaté plochy by měly být sice udržované, ale pokud zatoužíte po pravém anglickém trávníku, ten nemá v babiččině zahrádce místo. Takže nepropadejte panice, pokud se vám na travnaté ploše objeví tu a tam jetelíček nebo jiné květiny, na zahrádky našich babiček zkrátka patří i trochu té skutečné přírody.

Co by byla zahrada bez ovocných stromů, které dávají lahodnou úrodu a v létě poskytují příjemný stín? Vyberte si druhy podle toho, jaké ovoce máte rádi, třeba jabloň s hrušní nebo višeň, třešeň, meruňku či slivoň a švestku. Podél plotů pak vysázejte rybízové a angreštové keře nebo zahradní maliny a ostružiny.

Co by ještě nemělo chybět

Na co by naše babičky ve své zahrádce určitě nezapomněly? Například na nádobu zachycující dešťovou vodu či na kompost. Nebo na pítko pro zpěvné ptactvo. Neshánějte žádné drahé a složité, dobře poslouží i starší, třeba trochu otlučená porcelánová miska, která tak najde nové uplatnění.

Hmyzí domeček umístíte na libovolné místo, třeba do květinového záhonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hmyzí domeček umístíte na libovolné místo, třeba do květinového záhonu

I naši pilní předkové si potřebovali mezi prací občas odpočinout, takže se jim určitě hodila lavička. V té pravé babičkovské zahradě se pěkně vyjímá například jednoduchá, vyrobená jen z prkna upevněného na špalcích. A chcete-li udělat radost drobným, ale užitečným druhům hmyzu, pořiďte jim malý hmyzí domeček.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; floranazahrade.cz; radybydleni.cz

Publikováno: 18. 8. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová