reklama

Vystopujte zákeřné škůdce, kteří žijí v půdě vaší zahrady

Půdní škůdci, kteří žijí v zemi, ohrožují svým výskytem i naše zahrady. Mnohdy je ani nezpozorujeme, protože na povrch vylézají sporadicky a v době, kdy je okolo klid. Prozradí je ale cestičky, vajíčka a spoušť, kterou po sobě zanechají. Jak se s těmito škodlivými elementy vypořádat a kteří škůdci jsou vlastně považováni za zemní? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zákeřní škůdci, kteří žijí v zemi a škodí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zákeřní škůdci ve vaší zahradě

Nejen v ovzduší a na povrchu rostlin nalezneme nepřeberné množství nejrůznějších škůdců. Velké množství těchto malých trapičů se skrývá také v půdě, pod povrchem země. Tito škůdci jsou schopni bez jakýchkoliv zábran likvidovat naše pracně vypěstované plodiny i okrasné rostliny buďto tím, že rostliny podrývají, nebo přímo okusují jejich kořínky. Otázkou je, jak tyto neviditelné škodlivé elementy vystopovat a vystrnadit.

Krtonožka

Gryllotalpa gryllotalpa je název pro obávanou krtonožku obecnou, která je nezaměnitelným druhem, žijícím téměř celý život pod zemí. Charakterizují ji obrovské, medvědím tlapám podobné přední nohy, uzpůsobené k intenzivnímu hrabání zeminy. Krtonožka obecná je všežravec. Loví larvy, ale zkonzumuje i kořeny okrasných rostlin, rajčat, paprik, mrkve, petržele, cibule nebo česneku. Přirozenými nepřáteli krtonožky jsou kosi, špačci, rejsci, krtci nebo i kočky. Při přemnožení hrozí podhrabávání rostlin a okus kořenů. 

Krtonožka patří mezi poměrně nezdolné škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krtonožka patří mezi poměrně nezdolné škůdce

Hnízda krtonožek se dají i vyrývat a následně likvidovat. Dospělé jedince nalákáme do pasti. Do půdy zahrabeme po okraj skleněnou nebo plastovou nádobu s hladkými stěnami. K jejím okrajům zasuneme do půdy dřívka nebo pásky kartonů, které představují naváděcí cestičky pro krtonožky. Jakmile spadnou do nádoby, nedokážou se z ní již dostat.

Krtonožce můžeme připravit jednoduchou past
Krtonožce můžeme připravit jednoduchou past (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návodné cestičky krtonožky dovedou do pasti
Návodné cestičky krtonožky dovedou do pasti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tiplice - housenky

Tipula paludosa čili tiplice bahenní sama o sobě není vůbec škodlivá a i přes svou velikost a podobu s komárem nám nijak neublíží. Její housenky ale představují pro zahradu skutečnou pohromu. Po jejich nájezdu na záhony po nich zůstávají okousané nebo překousané kořeny, těsně pod nebo těsně nad povrchem půdy překousané lodyhy nebo překousané, často do chodbiček v půdě vtažené listy. Rostliny zaostávají ve vzrůstu a často odumírají. Ke škodám dochází především ve sklenících a pařeništích.

Tiplice je neškodná, ale její housenky jsou velmi žravé a škodlivé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tiplice je neškodná, ale její housenky jsou velmi žravé a škodlivé

Tiplice se vyskytují ohniskově na vlhkých stanovištích. Jejich přirozenými nepřáteli jsou některé bakterie, entomofágní houby, kuklice a ptáci.

Osenice podzemní

Agrotis segetum čili osenice polní je škodlivá opět svými housenkami. Zemní housenky patří k nebezpečným škůdcům všech zemědělských plodin. Nejčastěji způsobují škody na řepce, obilninách, okopaninách, kukuřici, luskovinách, zelenině, kořenech vinné révy, chmelu a také na výsadbách stromů a keřů. 

Housenky osenice dokážou zničit značnou část úrody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Housenky osenice dokážou zničit značnou část úrody

Prevence

Pokud se potřebujeme zaměřit při hubení škůdců na prevenci, vsadíme zejména na pravidelné sekání trávníku a pletí nežádoucích rostlin (plevely, náletové dřeviny), které pro škůdce představují útočiště nebo přechodné bydliště. 

Zahradní rider s motorem BRIGGS & STRATTON series 850 s šířkou pracovního záběru 62 cm, elektrickým startérem, rychlostí 1,45 - 4,3 km/h vpřed a 1,7 km/h vzad, centrálním nastavením výšky sečení 30 - 90 mm, kuličkovými ložisky, 130 l sběrným košem z textilie a doporučenou plochou sekání 2000 - 2500 m2. Hmotnost rideru je 125 kg.

Housenky osenice mechanicky zlikvidujeme použitím hluboké orby v době, kdy přezimují v půdě a insekticidním postřikem, jakmile se housenky začnou pohybovat v půdě. 

Postřiky

V zahrádkářství a specializovaných obchodech se dají pořídit hlístice rodu Steinernema, které parazitují na dospělcích krtonožky a hubí je. Aplikují se formou postřiku. Postřik se provádí zásadně na holou půdu, zbavenou trávy a rostlin. Půda by také měla být přiměřeně vlhká. Ideální je aplikace za deštivého počasí, kdy do rozmoklé půdy hlístice snáze proniknou a mohou začít ihned "pracovat". Pokud chceme postřik provádět v období sucha, půdu předem navlhčíme.

Do postřikovače podle návodu od výrobce připravíme vhodný postřik
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do postřikovače podle návodu od výrobce připravíme vhodný postřik

Tiplice kladou svá vajíčka především do trávníku, takže housenky mají přímo před sebou téměř prostřený stůl. Jakmile vám tedy začne odumírat trávník bez zjevných příčin, zkuste se poohlédnout po housenkách tiplic. I na housenky tiplic můžeme použít ekologický přípravek s obsahem hlístic., Jedná se o přípravek, který obsahuje hlístice rodu Steinernema feltiae

Postřik aplikujeme do půdy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postřik aplikujeme do půdy

Proti osenicím není na trhu žádný ekopřípravek, který by spolehlivě tyto škůdce hubil, a proto v případě nezbytnosti musíme použít některý z osvědčených chemických insekticidů.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; HECHT MOTORS s.r.o.; deraplus.cz, agromanual.cz

Publikováno: 22. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová