Někdy v polovině léta můžeme nabýt pocit, že se naše zahrada mění místo obyvatelného prostředí ve skládku. Támhle na záhoně odkvetly letničky, tak jsme je vytrhali a vznikla z toho hromada zeleného materiálu, který je neskladný. V rohu zahrady máme další spousty materiálu z letního střihu živého plotu a prořezu třešní.
Je ale velká škoda tento materiál na zahrádce nevyužít. Pojďme se společně podívat na to, jak veškerý rostlinný odpad ze zahrady využít zcela beze zbytku. Rostlinný odpad ze zahrady se tvoří prakticky neustále. Na jaře začnete péči o zahradu provzdušněním trávníku, následně se trávník až do konce sezóny seče. V některých oblastech i velmi pravidelně vlivem častějších dešťových přeháněk. Travní řezanka je vynikajícím základem do kompostu stejně tak jako zbytek z jeho jarní prořezávky.
Nadrobno posekaná tráva je ale i perfektním přírodním zakrývacím materiálem, který použijte na mísách pod ovocnými stromy, mezi řádky brambor nebo mezi zeleninou. Pokud trávu položíte v mírné vrstvě, pomalu se začne rozkládat, avšak pod ní zůstane půda vlhká a kyprá. Ke všemu účinně zabrání odparu vláhy. Tento materiál také zahrádkáři zarývají na podzim do půdy. Kromě toho, že organický materiál je důležitý pro úrodnost půdy, dokonale vyčistíte kompost před podzimním úklidem listí.

Zelené rostliny se stonky se špatně ukládají do kompostu celé, proto je vhodné je rozdělit na více malých kusů, které se tak záhy rychleji rozloží. Účinným pomocníkem může být silná sekačka na trávu, mulčovač, jenž takovou hmotu dokáže zcela bezproblémově rozsekat na malé kousky hmoty. Ty prohoďte do kompostu nebo zapravte do půdy s dalším organickým materiálem.
Nejproblematičtější bývá pro spoustu majitelů zahrad zlikvidovat objemný materiál, jako jsou větve z prořezu. Ano, existuje sice možnost pálení, avšak riskovat udělení pokuty nechce nikdo a sousedé z vašeho počínání také jistě nebudou sdílet radost. Snadné zlikvidování větví ze zahrady umožňuje zahradní štěpkovač.
Ten je v elektrickém provedení vybaven ozubeným kolem, které proti přítlačnému prvku dokáže rozkouskovat až 5 cm silné větve. Štěpka je úžasný pomocník, kromě dekoračního efektu kolem rostlin účinně pomůže potlačit růst plevelů. Můžete s ní snadno provzdušnit těžkou půdu a je také vhodná jako jeden ze základních činitelů do kompostu, protože zabrání jeho rychlému slehávání.

Otázkou pro mnohé zůstává, co s plevelem. Ten je v očích mnohých považován za rostliny, které v zahradě nemají co pohledávat. Pro plevel vytvořte oddělený kompost, který po rozložení použijte například pro rovnací práce v zahradě.
Zdroj informací: Magazinzahrada.cz
Publikováno: 20. 8. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček