reklama

Urodilo se letos na zahradě bohatě? Nezapomeňte na správné uskladnění!

Letní měsíce jsou na zahradě sice pracovně poněkud náročnější, ale není nad vlastní úrodu zdravé a chutné zeleniny, navíc pěstované bez chemie. Pokud máte velkou úrodu a stále hledáte nějakou inspiraci pro její zpracování, pak jste na správném místě. Poradíme, jak zeleninu vhodně zpracovat a uskladnit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeleninu v rámci sklizně důkladně očistěte a prověřte, zda není poškozená (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednou ze základních plodin v zahradě jsou brambory. Ke sklizni přistupujte ve chvíli, kdy již začne úplně zasychat nať, což je u většiny odrůd v průběhu srpna, může to ale být i dříve v závislosti na tom, kdy jste je sázeli. Hlízy brambor jsou dobře a velice snadno skladovatelné, ale je nutné je uložit nepoškozené, řádně očištěné a suché na vlhčí a chladné místo. Na suchém místě se mohou začít již během podzimu scvrkávat, což prudce sníží jejich kvalitu.

Pokud chcete být soběstační, pak si z vlastních brambor připravte i sadbu na příští jaro. Jistotou je však sadba certifikovaná, prodávaná v síťovaných pytlích, řádně označená varným typem a názvem úrody. Brambory se nejčastěji používají do polévek, na bramboráky nebo do salátů.

Tradiční zeleninou je cibule a česnek. Po opatrném vyjmutí z půdy za pomocí rycích vidlí palice řádně zbavte zbytků půdy a i s natí vyvěste na místo, kde doschne. Od podzimu patří sklizená cibule a česnek k nejvíce využívaným druhům. Obsahem silic a vysokým obsahem vitaminů podporují obranyschopnost a zároveň podporují zdravé trávení.

Ale u česneku pozor, palice s velkými stroužky si dejte bokem. Použijte je jako sadbu, je to předpoklad bohaté úrody v příštím roce. Cibule a česnek se skladují buď v úhledných copech, nebo přepravkách, ale na suchém místě. Mezi fantastické produkty z těchto zelenin patří česneková pasta nebo cibulové chutney, které najdou využití například při přípravě masa.

Cibuli zbavte zbytků půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibuli zbavte zbytků půdy

Koloritem každé užitkové zahrady jsou rajčata, a to jak tyčková, tak keříčková. Menší plody používáme k přímému konzumu, velkoplodá rajčata z tyčkových typů se pak využívají pro výrobu kečupů, nakládání nebo sušení. Z rajčat jde dokonce vyrobit i chutný džem. V dobrých podmínkách vydrží na chladném skladovacím místě i měsíc v prodyšné zelinářské bedýnce. Pro sušení rajčat je vhodná například odrůda Rubínek, jejíž plody jsou velice chutné. V období sklizně je vhodné denně kontrolovat rostliny, tím se zabrání případnému přezrávání a praskání plodů.

Pravidelná a mírná zálivka zabrání jak praskání plodů, tak rozvoji plísní. Někteří pěstitelé dávají úrodu i dnes do zemědělských výkupů. Při pěstování rajčat se často na zahrádkách a ve sklenících objevují i papriky, které mají podobné podmínky. Pro bohatou úrodu je během sezóny i přihnojte. Plody zde netrhejte jako u rajčat, ale vyštipujte ostrými zahradnickými nůžkami, očistěte a zkonzumujte nebo uložte do sklepa. A pokud chcete papriky nakládat, pak jsou nejvhodnější kapie.

Třetím teplomilným druhem je okurka. Ta vyžaduje ve všech polohách při zaplození velké množství vláhy a oporu, protože pak je nejen odolná proti plísním, zároveň se ale porost dobře kontroluje. Plody hadovek a polnic nejčastěji využijete k přímé spotřebě, avšak je možné je naložit jako úžasnou pochoutku na zimní večery s přáteli. Klasikou jsou nakládačky, které skončí v nálevu. Během zimní doby patří k nejchutnějším zeleninám vůbec a poskytnou množství vitaminů a dalších látek.

Dozrávající rajčata ve skleníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dozrávající rajčata ve skleníku

Kořenová zelenina je nedílnou součástí našich jídelníčků po celá léta. Celer, mrkev a petržel najdete na každé zeleninové zahrádce. Při sklizni použijte, podobně jako u dobývání česneku a cibule, rycí vidle. Podzemní části důkladně očistěte, vykruťte nať a uložte do květináčů, které jsou naplněny pískem.

Mrkev zbavte natě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkev zbavte natě

Vydrží tak v čerstvém stavu až do jarního období, ale jen za podmínek, že nebudou v úplném suchu. Celerovou nať nevyhazujte, ale usušte ji, používá se pak jako přísada do polévek.

Zdroj informací: peknebydleni.cz

Publikováno: 24. 8. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček