reklama

Máte na zahradě těžkou půdu? Přeměňte ji v úrodnou zeminu!

Na těžkých půdách se plodiny pěstují velmi obtížně, podobně jako většina kvetoucích rostlin, které prospívají v propustné půdě s živinami. Zakládáte zahrádku a řešíte, jak jílovité struktury zpracovat, aby se z nich stala úrodná půda? V našem článku jsme pro vás připravili rady, jak a čím těžkou půdu přeměnit na hotový poklad.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro těžkou půdu je pravidelné rytí zcela zásadní, stejně tak jako přídavek organického hnojení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Těžké půdy mají jeden zcela zásadní problém, a tím je nadměrné zadržování vody. Pokud je tomu tak i u vás na zahradě, přebytečnou vodu je nezbytné z pozemku odvést, ale ne úplně pryč. Drenážní trubky mohou ústit například do strouhy na okraji pozemku nebo do studně. Když jste postavili nový dům a nedaleko od něj je v zemi zabudována nádrž na užitkovou vodu, pak vodu odveďte do ní, jednou se vám určitě bude hodit.

Drenáž vyveďte třeba do jímky na dešťovou vodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drenáž vyveďte třeba do jímky na dešťovou vodu

Když máte vyřešen problém s nadměrnou vlhkostí půdy, je načase začít bojovat s kvalitou půdy. Jílovitá těžká půda je obecně těžko zpracovatelná, ale při budování zeleninové zahrádky se použití rýče nevyhnete. Půdu je potřeba zrýt a otočit, zároveň ale dbejte na to, abyste odrývali jen slabé plátky půdy, které se budou následně lépe zpracovávat. Zrytou půdu následně precizně zkultivujte, například rotavátorem, který si vypůjčíte z půjčovny.

Ale pozor, ještě před zahájením práce rozhoďte na plochu písek, dřevěný popel, kompost nebo jinou kvalitní půdu, kterou jste na zahradě obstarali třeba z hromady trávy na rohu pozemku. Všechny tyto ingredience zaručí, že půda bude už příště snáze zpracovatelná. Pro provzdušnění půdy je také možné využít štěpku, ta je vynikajícím provzdušňujícím prvkem. Po zkultivování půdu mírně uhrabejte.

Zarývání organického materiálu, pro usnadnění jej nasekejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zarývání organického materiálu, pro usnadnění jej nasekejte

Dalším krokem k úrodnější a lehčí půdě je využití zeleného hnojení. Využijte takové druhy, které zásobují půdu dusíkatými sloučeninami a zároveň za velmi krátkou dobu vytvoří velké množství zelené hmoty. Tuto hmotu na podzim rozsekejte nadrobno na co nejnižší výšku strniště a celou takto připravenou vegetaci zaryjte do půdy. Zelená hmota je vynikající organický materiál, který svým rozkladem obohatí půdu o živiny. Ideální prostředek je luskoobilní směs doplněná o svazenku.

Peluška a hrách obohatí při svém růstu půdu o živiny, kořenový systém důkladně provzdušní půdu. Pokud vám přijde, že je hmoty málo a budoucím záhonům ještě chcete přilepšit, zaryjte na bok brázdy ještě nasekanou trávu a jiný organický odpad. Příští rok na tomto místě pěstujte například brambory, ty mají rády půdu bohatou na živiny. Díky časté kultivaci ve vegetačním období je následně po sklizni půda ve vynikajícím stavu. Vhodnou plodinou je také hrách a fazole.

Zdroj informací: Magazinzahrada.cz

Publikováno: 27. 8. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček