reklama

Víte, kdy je vhodný čas na sázení dvouletek?

Rozkvetlá zahrada je pýchou každého zahrádkáře. Proto je vhodné si ji již nyní připravit na příští rok sadbou nízkých či vyšších dvouletek na předem připravené místo. Všechny dvouletky jsou květiny s jednou specifickou vlastností, a tou je období vegetačního klidu, kdy se plně vyvinou a mohou následující rok plně a výrazně rozkvést. S tím je spojeno i vytvoření semen. Poradíme, jaké dvouletky si vybrat a kde je vhodně zasadit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Včasným vysázením dvouletek se dočkáme v příštím roce krásných květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dvouletky si můžete sami předpěstovat nebo si je zakoupit už jako hotové sazeničky.

Vyšší dvouleté květiny

Sázejte je do prohnojené půdy s bohatým humusem. Ideální je kvalitní kořenový bal, který zaručí květinám jejich zdárný vývoj.

Zvonek zahradní (Campanula media), zvaný též prostřední, je vhodný na záhony nebo k řezu. Jedná se o květinu, která dorůstá do výšky až 90 cm. Sází se ve vzdálenosti 30 cm, kvete od června do září. Květenství je jednoduché až dvojité, od světlemodrého, narůžovělého až sytě modrého zbarvení. Je náchylný k vymrzání, proto je žádoucí jej na zimu přikrýt.

Zvonek má bohaté květenství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvonek má bohaté květenství

Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), zvaný též vousatý, je nejstarší zahradní dvouletkou. Dorůstá do výšky 50 cm. Sází se do vzdálenosti 25 -30 cm. Kvete od června do července bílými, růžovými, modrofialovými nebo červenými drobnými květy. Vhodný je k řezu, protože má velmi trvanlivé květy. Snáší slunce i polostín.

Náprstník (Digitalis) je mrazuvzdorná rostlina vhodná k řezu. Dorůstá do výšky až 200 cm. Vysazuje se jednotlivě do vzdálenosti 30-50 cm. Kvete od června do září bílými, kaštanovými, oranžovými, růžovými nebo žlutými trubkovitými květy v hroznu na stonku. Sází se do polostínu v blízkosti dřevin s humusovitou půdou. Pozor, náprstník je jedovatý!

Náprstník má dlouhé stonky plné květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Náprstník má dlouhé stonky plné květů

Proskurník topolovka (Alcea rosea) je užívaná též jako léčivá bylina (kašel, zažívací potíže, menstruační problémy). Dorůstá do výšky až 200 cm. Sází se na slunečné, chráněné, vlhké a vzdušné místo, nikoliv kolem zdí, do suchých lehkých půd (může docházet k napadení rzí). Vysazuje se nejméně ve vzdálenosti 30 cm. Kvete od léta do podzimu. Má bílé, růžové až červenofialové jednoduché velké květy. V místech s drsnějším podnebím je vhodné jej vysadit na jaře.

Nižší dvouleté květiny

Velmi často se vysazují do skupinových sazeb, které vytvářejí velmi krásné barevné variace.

Maceška (Viola x wittrockiana) je vhodná do truhlíků i na záhony. Výsev v měsíci září zaručí, že macešky budou kvést příští rok v únoru a březnu. Dorůstá do výšky 30 cm. Vhodné je slunné, vlhčí místo. Kvete velmi barevnou škálou velkých květů od bílé po černou od jara do podzimu. Je náchylná k vymrzání, proto ji na zimu překryjte chvojím nebo v nádobě zakopejte do země.

Sedmikráska (Bellis) je též známa pod názvem chudobka. Je to rovněž léčivá bylina s velkými účinky (protizánětlivé, detoxikační, na obranyschopnost). Dorůstá do výšky maximálně 20 cm a je mrazuvzdorná. Kvete od února do listopadu specifickými bílými až červenými květy se žlutým středem. Vysazuje se na slunečné až polostinné místo.

Květy sedmikrásky se na noc nebo ve špatném počasí zavírají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy sedmikrásky se na noc nebo ve špatném počasí zavírají

Pomněnka (Myosotis) je nízká dvouletka dorůstající do výšky až 40 cm. Je vhodná do skupinových sazeb. Kvete drobnými květy od května do září nejčastěji modrými květy. Některé sazenice mohou mít barvy květů v bílém, růžovém nebo žlutém zbarvení. Sází se do polostínu až stínu do vydatně prokypřené a prohnojené půdy.

Dvouletky jsou velmi oblíbené rostliny, které obohatí nejednu zahradu pestrou škálou různobarevných květů, kvetoucích od jara do podzimu.

Zdroj informací: dama.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 1. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.