reklama

I na podzim můžete vysévat zeleninu. Víte, jaké druhy?

Chcete mít na podzim ještě dostatek zeleniny na zahrádce? Září je ideálním obdobím pro výsadbu některých specifických druhů zeleniny od listové až po kořenovou. Ochrání vás před virózami a dodají tělu důležité tělu prospěšné látky pro dlouhé zimní období. Poradíme, jaké odrůdy zeleniny si vysadit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysadit zeleninu v září není žádný problém. Vyzkoušejte třeba ředkvičky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zeleninu je vhodné sázet do vyčištěné, prokypřené a prohnojené půdy.

Ředkvičky jsou ideální zeleninou, kterou můžete sklidit ještě před nastávající zimou. K sadbě jsou vhodné rané odrůdy Sperlings Cyros, Wagnerův Juwasprint nebo Korund. Vhodné kultivary jsou: Faraon, Kvinta, Lada, Lidka, Tercia nebo Viola.

Pro dobrou sklizeň je důležité místo, na kterém je dostatek slunečního svitu. Semínka sázejte jednotlivě do řad vzdálených 15 cm a dodržujte vzdálenost od sebe 3-4 cm. Vysévejte do mělkých rýh a zakryjte jen 1 cm zeminy, kterou jemně přitlačte. Dostatečně zalévejte a po dvou týdnech můžete přihnojit. Sklízet můžete za 4-5 týdnů. Může se objevit černání kořene, tomu předejdete pravidelným střídáním záhonů.  

Kozlíček polníček patří mezi ozimou až jednoletou rostlinu, kterou lze vysévat do poloviny září. Vhodné odrůdy jsou: Dunkelgrüner Vollherziger, Elan, Verte de Cambrai nebo Deutscher. Můžete vysévat bez složitého před hnojení půdy. Semínka sázejte do řad vzdálených 15 cm, 1 cm od sebe do hloubky 2 cm (2 g semen na m²). Dostatečně zalévejte a přihnojujte. Sklízet lze již v listopadu ostříháním největších listů.

Špenát lze zasévat v průběhu celého září a je vhodný i pro přezimování. Vhodné odrůdy jsou: Matador, Ass F1 nebo Ricco F1, která je odolná proti padlí. Na 1 m² vysejte 8- 10 g semen do rýh vzdálených 20 cm, ve vzdálenosti 2-3 cm. Přikryjte zeminou a jemně přitlačte. Dostatečně zalévejte a po dvou týdnech můžete přihnojit. Sklízet lze koncem dubna a začátkem května.

Listový špenát obsahuje zdraví prospěšné látky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listový špenát obsahuje zdraví prospěšné látky

Bílou jarní cibulku sázejte na začátku září do řídkých mezer a řádků do 3-5 cm do hloubky. Překryjte zeminou, kterou dostatečně udusejte. Ideální je polská odrůda Rawa. Pro dobrou sklizeň využijte kyprou dobře propustnou půdu na slunném stanovišti, nikoliv půdu kyselou, jílovitou nebo písčitou. Zalévejte dostatečně, než vyklíčí, poté jen za suchého počasí.

Reveň, též známá pod názvem rebarbora, je ideální k výsadbě v září. Vhodné odrůdy jsou: Jara, The Sutton, Victoria nebo Goliath. Vyhovujícím místem je slunné i stinné místo s hluboce nakypřenou půdou alespoň do hloubky na dva rýče. Sázejte naklíčené pupeny do dobře prohnojené půdy ve vzdálenosti 100 cm, 2-3 cm pod úroveň země, kterou ze strany přitlačíte.

Pokryjte listím, hnojem a hrubým kompostem do výšky 5 cm. Zalévejte při suché půdě. Na jaře se vytvoří bohaté vlásečnicové kořeny, které lze sklízet od druhého roku, ale vhodnější je až rok třetí. Při sklizni ponechejte alespoň třetinu listů pro přívod živin do oddenků.

 Pro výsadbu v září je ideální reveň
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro výsadbu v září je ideální reveň

Starší rostliny (8-10 let na stanovišti) lze omladit rozdělením. Taková rostlina má vážit alespoň 1 kg a má mít dobře vyvinuté pupeny. Sázejte do dobře prokypřené a prohnojené půdy 5 cm pod úroveň země, pevně přimáčkněte a dostatečně zalijte. Kořeny při přesazení nesmí zůstat dlouho na vzduchu.

V září je vhodné pro přesazení vytrvalého koření, jakým je pelyněk, saturejka, kozalec, libeček, máta peprná, šalvěj, tymián nebo meduňka. Před vysazením je důležité dobře zkypřit a prohnojit půdu, lze využít i zahradnický substrát. V tomto období rostliny velmi dobře zakoření. 

Zdroj informací: dama.cz; sazenicka.cz; J. Höhne, P.G.Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 4. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Pořadač kancelářských potřeb

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pořadač kancelářských potřeb se hodí každému. Pokud se vám ale nechce kupovat, zjistíte, jak si z krabice, balícího papíru, štětce a lepidla jeden vytvořit.