reklama

Léčivé i jedovaté rostliny, které v září rozzáří zahradu

Ani v září nemusí být zahrada smutná a bez květů, stačí vysadit či vysít rostliny kvetoucí v září. Existuje mnoho druhů rostlin, které ji rozzáří i na začátku podzimu. Teplé dny a chladná rána přinášejí velké množství rosy. V září také obvykle více prší, proto mnoho druhů rostlin ještě vykvétá. Podívejte se na takové, které jsou nejen krásné, ale také léčí nebo jsou naopak jedovaté.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi rostliny kvetoucí v září patří například rozchodník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivé rostliny

Chryzantémy všech barev

V září vás potěší svými květy chryzantémy (Chrysanthemum), které jsou známé i pro své léčivé účinky. Mohou kvést dokonce až do příchodu zimy. Květy mají mnoho barevných odstínů a mohou mít také různou velikost. Dopřejte jim slunce nebo polostín. Půdu potřebují živnou, propustnou s dostatkem vláhy přes léto. Nesmí však být podmáčená, a to ani v zimě – do záhonů volte mrazuvzdorné kultivary. Krásné budou také ve váze.

Večerní květy pupalky

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je známá hlavně pro své léčivé účinky. Jde ale také o rostlinu, která od července do září krásně kvete. Květy jsou žluté a voňavé. Zajímavostí je, že se otevírají kolem šesté hodiny večerní a opyluje je noční hmyz. Po 24 hodinách uvadají. Pupalka není náročná na pěstování, snese sucho, přemokření jí naopak vadí. Půda by měla být hlinitopísčitá, stanoviště slunné.

Pupalka kvete zářivě žlutými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pupalka kvete zářivě žlutými květy

Sukulentní rozchodník

Rozchodník (Sedum) ozdobí vaši zahradu květy růžové a tmavě červené barvy, které můžou být velké až 10 cm v průměru, nebo purpurovými listy některých odrůd. Hodí se i na sušení nebo do vázy, kde vydrží i déle jak 14 dní. Protože je sukulentem, zvládne i letní sucha a jílovitou půdu, naopak jí nedělá dobře přemokřená půda.

Léčivá třapatka

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) zahradu nejen ozdobí (barvy květů jsou od bílé přes krémovou až po sytou oranžovou, fialovou či červenou ve výšce až 1 m), ale můžete ji využít také pro její léčivé účinky. Tyto trvalky nejsou navíc ani náročné na pěstování. Poskytněte jim co nejvíce slunce a propustnou půdu, na zálivku nejsou náročné. Semeníky ozdobí zahradu i přes zimu.

Třapatka podpoří vaší imunitu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třapatka podpoří vaší imunitu

Do chudých půd divizna

Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme) je dvouletka se zajímavými chlupatými listy, dorůst může až do 4 m. Kvete druhý rok žlutými květy. Na péči je divizna nenáročná, stejně jako na půdní podmínky. Prospívá lépe v chudých půdách, ve kterých roste i volně v přírodě. Potřebuje naopak dostatek slunce a zálivku jen mírnou. Květy se objevují od června do září, sbírají se a využívají k léčbě a ochraně horních cest dýchacích.

Rozrazil ozdobí skalku

Rozrazil (Veronica) je trvalka, která ozdobí nejenom skalku. Podle druhu dorůstá výšky 15 až 120 cm. Květy má modré i bílé, růžové, vínové a červené, podle druhu je najdete od května až do září. Potřebují slunné nebo polostinné stanoviště s propustnou půdou bohatou na vápník. V zimě pohlídejte, aby nebyla půda přemokřená. Používá se k čištění krve či k snížení hladiny cholesterolu.

Rozrazil klasnatý je trvalka vhodná i do skalky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozrazil klasnatý je trvalka vhodná i do skalky

Stříbrná svíce - ploštičník

Ploštičník (Cimicifuga racemosa) je vytrvalá bylina, která má i léčivé účinky – pomáhají především při ženských obtížích. Rostlina může dosahovat až do 2m výšky a její dlouhé květy mají bílou nebo béžovou barvu, proto se můžete setkat s názvem stříbrná svíce. Oproti ostatním zmíněným rostlinám kvetoucím v září mu dopřejte stinné stanoviště a vlhko.

Ploštičník se kvůli květům nazývá stříbrná svíce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ploštičník se kvůli květům nazývá stříbrná svíce

Kakost

Kakost (Geranium) je trvalka, která umí kvést od jara až do září květy různých barev od růžové až po fialovou. Nejznámější kakost krvavý je dekorativní i po odkvětu, protože listy mění barvu na červenou a vínovou. Je nenáročný, vhodný pro všechny typ půd a nejlépe mu bude na slunném místě s dostatečnou zálivkou. Další druhy mají květy barvy červenohnědé, modré, bílé i růžové. I kakost se používá k léčení některých neduhů, zejména trávicí soustavy, a při zánětech.

Krásné, ale jedovaté

Oměj šalamounek

Oměj (Aconitum) je mrazuvzdorná trvalka dosahující výšky až 150 cm. Lodyhy jsou zbarvené do fialova, květenství jsou dlouhá až 20 cm a mohou mít bílou, žlutou, růžovou či modrofialovou barvu. Vysadit ho můžete na slunce i do polostínu do propustné půdy. Dopřejte mu také pravidelnou zálivku. Protože je silně jedovatý, buďte při jeho pěstování opatrní.

Oměj je krásný, ale jedovatý
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oměj je krásný, ale jedovatý

Náprstník velkokvětý

Náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) je další okrasnou, ale jedovatou bylinou. Obsažené látky ve větším množství mohou i zabít, ovšem v malém množství jsou léčivé. Může mít i přes 1 m do výšky. Kvete výraznými žlutými květy tvaru zvonku. Pěstujte jej na slunci nebo v polostínu v dobře propustné půdě, kterou udržujte vlhkou.

Náprstník se pěstuje i pro léčivé účinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Náprstník se pěstuje i pro léčivé účinky

Mezi další rostliny kvetoucí v září patří známé astry, sasanky, vřesy, durmany, hvozdíky, břečťany, zlatobýl, violky a mnoho dalších. Stačí si tak jen vybrat, které ve své zahradě budete chtít vysadit.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz; zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 2. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.