reklama

Zahrádku po sklizni nenechte prázdnou, využijte ji do posledního místa

Závěr léta je ve znamení spousty práce v zahradě. Tou rozhodně příjemnou aktivitou, která se k tomuto období váže, je sklizeň, kdy naplno vidíme, jakých jsme dosáhli výsledků při pěstování plodin. Ale abychom zajistili půdě stále dobrou kondici, záhony po sklizni nikdy nenecháváme prázdné. A my vám řekneme proč.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Záhony po sklizni nenechte prázdné, zamulčujte je nebo znovu osejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Orná půda na zahrádce, to je v dnešní době raketově rychlého zdražování ta nejcennější komodita každého pěstitele. Proto je nutné, aby o ni bylo v každém ročním období řádně postaráno. Záhony po sklizni co nejdříve osejte nebo zamulčujte. Půda bez jakéhokoliv osetí rychle vysychá, dešťové přeháňky z ní vyplavují živiny a místo užitečných rostlin zde začnou růst plevele.

První možností, jak zaplnit prázdné záhony, představuje mulčování. Stačí nadrobno posekaná tráva, která udržuje v půdě téměř dokonalé mikroklima, brání vyplavování živin a vysychání, pod vrstvou trávy je půda také kyprá a materiál účinně brání růstu plevelům. Nebo zlikvidujte letničky ze zahrady, pomocí drtiče nebo štěpkovače je rozsekejte a rozhoďte po ploše.

Následné zarytí do půdy zaručí, že půda bude mít dostatek živin. Stejně to udělejte i s posekanou trávou. Pozor ale na to, jak zarýváte, nutnost je zaklopení organické hmoty na bok brázdy, ne jinak. Tímto správným postupem zajistíte, že se zdroj živin dostane po celé výšce orničního profilu.

Odpad ze sekání trávníku je ideální mulč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odpad ze sekání trávníku je ideální mulč

Velmi dobrou volbou je výsev zeleného hnojení. Zelené hnojení se používá jako zdroj organického materiálu, který velice rychle a bujně roste. Z dostupných druhů použijte pelušku, hrách, oves nebo přímo luskoobilnou směs, která obsahuje tyto druhy. Jejich výhodu představuje fakt, že svým kořenovým balem provzdušní půdu, peluška a hrách patří mezi luštěniny a kořenový systém do půdy uvolňuje dusíkaté sloučeniny. Takže ideální na těžkou nebo unavenou půdu, kterou potřebujete zúrodnit a hledáte snadný způsob jak na to.

Vzrostlé zelené hnojení posekejte nadrobno a zaryjte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlé zelené hnojení posekejte nadrobno a zaryjte

Po sklizni raných zelenin využijte svazenku, medonosnou rostlinu, která je podobně jako předchozí druhy vhodným zeleným hnojením a kromě toho poskytuje potravu hmyzím opylovačům v závěru sezóny. Často se také používají brukvovité druhy jako hořčice nebo řepka, ale zde je nutná opatrnost.

V případě použití těchto druhů je nutné na této ploše nepěstovat jiné druhy brukvovitých, jako je květák, kapusta, ředkvička a další, a to z důvodu prevence nádorovitosti kořenů. Poté, co vegetace vyroste, se porost poseká a zapraví do půdy, kde se stane důležitým zdrojem živin. Kromě mulčování nebo využití zeleného hnojení také na plochy vysévejte zeleninu s krátkou vegetační dobou. Je to třeba salát, ředkvička, rukola nebo hrách.

Vzrostlý letní salát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlý letní salát

Na uvolněné záhony ještě uprostřed léta vyzkoušejte i některou z odrůd raných brambor, ty většinou do podzimu bez problému dorostou a poskytnou další vysoce kvalitní úrodu.

Zdroj informací: prozeny.cz

Publikováno: 3. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček