reklama

Podzimní ovoce při správném uskladnění dlouho vydrží

Dozrávají vám jablka, hrušky, kdoule nebo švestky? Chcete si užít úrody ještě několik měsíců po sklizni? Poradíme vám, jak ovoce sbírat, kde a za jakých podmínek uskladnit, co dodržet a čeho se vyvarovat. Vlastní vypěstované produkty jsou vždy zárukou kvality a velmi dobrou investicí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na správné uskladnění ovoce, jen tak vám dlouho vydrží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sběr

Ovoce, jako jsou jablka, hrušky, švestky či kdoule česejte těsně před jeho dozráním. Přezrálé, moučnaté, poškozené nebo nahnilé plody nejsou k dlouhodobému skladování vhodné. Při předčasné sklizni má ovoce tendenci ke scvrkávání, hnědnutí slupky nebo pihovitosti. Ke sběru využijte příznivého suchého počasí bez mrazu, nejvhodnější dobou je dopoledne.

Nezapomínejte zachovávat na každém plodu stopku a pozor dávejte i na případné mechanické poškození od nehtů a podobně. Pokud možno používejte vystlané košíky nebo přepravky tak, aby docházelo k co nejmenšímu překládání ovoce a nijak je nemačkejte. Čím méně berete ovoce do rukou, tím větší má trvanlivost. Rovněž jsou vhodné česače na ovoce, se kterými se plody dobře češou v nepřístupných místech, nebo používání pracovních rukavic.

Plody ke skladování uložte nejprve na 3 dny na vzdušné dobře zastřešené místo, než je uložíte do skladovacího prostoru. Odrůdy s drsnou slupkou skladujte v uzavřené místnosti, zabráníte tak nepříjemnému scvrkávání.

Ovoce trhejte i se stopkou a nechte je před uskladněním odpočinout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovoce trhejte i se stopkou a nechte je před uskladněním odpočinout

Skladování

Ten, kdo má k dispozici sklep, který je studený, má částečně vyhráno. Ještě před uskladněním ovoce je nutné sklep dokonale vyčistit a vydesinfikovat kvůli možným škůdcům nebo zárodkům chorob. Dezinfekci je vhodné provést 0,5% roztokem chloraminu (pozor, před použitím si dostatečně seznamte s návodem), prostor můžete vystříkat i proti lezoucímu hmyzu, jakým je pilobřich, sviňka nebo stonožka. Vyčistěte nejen podlahy, ale i stěny a strop. Stojany mechanicky vydrhněte a bedničky či ovocné lísky ponořte do 0,1% roztoku chlornanu sodného (pozor, před použitím si dostatečně seznamte s návodem).

Ideální podmínky pro skladování: Teplota 2-5 °C a 85-90% relativní vlhkost vzduchu. K zachování těchto hodnot je možné využít teploměr společně s vlhkoměrem. Při nedostatečné vlhkosti pomohou průduchy či větrací otvory, které zabezpečte proti vniknutí myší. Můžete využít i různých nádob s vodou či jen občas podlahu vodou postříkat. Betonová podlaha udržuje vlhkosti méně než cihlová. Při příliš vysoké vzdušné vlhkosti může ovoce začít hnít, hnědnout nebo se může tvořit strupovitost.

Vhodné je uložit ovoce do rašeliny, která má vyrovnávací účinek. Můžete jednotlivé plody jablek a hrušek zabalit do hedvábného papíru, přikrýt balicím papírem a PVC fólií. Švestky je dobré prosypat moukou a uložit do 5l zavařovací skleněné nádoby, na jejíž dno přidejte mouku. Opatrně vkládejte švestky, které prosívejte moukou a hlídejte, aby se navzájem nedotýkaly. Nádobu stačí už jen těsně uzavřít a uložit na chladné místo. Před konzumací doporučujeme švestky omýt a chvíli podržet v sítu nad hrncem vroucí vody. Horká pára zaručí jejich dokonalou čerstvost. 

Švestky skladujte zasypané moukou v zavařovacích sklenicích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Švestky skladujte zasypané moukou v zavařovacích sklenicích

Skladovat ovoce lze na lodžii, zastřešeném balkoně, verandě či předsíni. Ovoce sladujte vždy jen v jedné vrstvě, překryjte balicím papírem, starými čistými látkami a PVC fólií, můžete využít i polystyrén. Tímto způsobem jsou plody chráněny před průvanem a chladem. Teplota nemá při skladování klesnout pod 1 °C.

Tip:

Ke skladování můžete využít i studnu, která má ideální skladovací prostředí. Stačí jen ovoce oparně uložit do uzavíratelných nádob a spustit do studny. 

Zdroj informací: Blesk.cz; inStory.cz; J. Höhne, P.G.Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská