reklama

Víte, kdy je vhodná doba pro sázení cibulek tulipánů?

Rozhodli jste se pro pěstování tulipánů na vaší zahradě? Máte nakoupeny různé druhy a barevné kombinace? Poradíme, kdy je vhodná doba k sadbě, jak daleko a do jaké hloubky cibulky sázet, jaké tulipány vysadit, jak je ochránit před škůdci, na co si dát pozor a možná i něco na víc.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sázení cibulek tulipánů má svá pravidla, která je vhodné dodržet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodnou dobou pro výsadbu cibulek tulipánů je od poloviny září do konce října. Sázejte na slunné nebo polostinné stanoviště buď tam, kde budou kvést samostatně, nebo pod trvalky s velkými listy (zakryjí nažloutlé listy tulipánů). Nedoporučujeme sázet cibulky každý rok na stejné místo, nejdříve za čtyři roky. Předejdete tak přenosu chorob, jejichž nositelé v půdě zůstávají.

Záhony připravte ještě před samotnou výsadbou 7-14 dnů předem. Především je nutné zrýt zeminu do hloubky 20-30 cm, odstranit plevel, kamení a povrch uhrabat. Tím je zaručeno dostatečné provzdušnění, propustnost a slehnutí půdy. Tulipány nesázejte do zeminy, která obsahuje mnoho jílu (drží moc vody), ani do půdy s přebytkem písku (vysušuje).

Vhodná je hlinitopísčitá půda, neutrální až mírně kyselá s hodnotou pH 6-7, která zaručí dostatečnou propustnost a výživu pro zakořenění cibulek a následný růst tulipánů. Vhodná je kompostovaná zemina se směsí písku v poměru 5:2. Rané botanické druhy tulipánů potřebují teplá stanoviště, zahradní tulipány potřebují dostatek živin a prospívají na slunci nebo polostínu.

Barevné variace tulipánů jsou velmi zajímavé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barevné variace tulipánů jsou velmi zajímavé

Ochránit cibulky tulipánů před napadením houbových chorob, především před plísní houby šedé Botryotinia fuckeliana (Botrytis cinerea), můžete pomocí moření různými fungicidními přípravky, dostupnými v potřebách pro zahradníky. Vždy si dostatečně prostudujte návod ke konkrétnímu výrobku.

Hloubku jamky zvolte podle velikosti cibulky, která by měla být 3× hlubší, než je výška samotné cibulky (měří se od špičky cibulky k povrchu země). Čím jsou tulipány vsazeny hlouběji, tím mají větší květy, protože se cibulky nedělí. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami by měla být vždy podle odrůdy, velikosti a druhu půdy, přibližně 10-20 cm od sebe (vhodná vzdálenost je 2-3× větší, než je šířka cibulky) a do hloubky 8-15 cm.

Nezapomeňte umístit cibulku tak, aby růstový vrchol směřoval vzhůru, lehce zatlačte a zalijte. Půda by měla mít teplotu od 5-15 °C, při vyšší teplotě by se cibulky mohly zapařit a hrozila by jim hniloba. Cibulky se stačí zakořenit ještě do příchodu prvních mrazíků.

Cibulky potřebují prostor, proto je nutné dodržet při setbě dostatečnou vzdálenost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibulky potřebují prostor, proto je nutné dodržet při setbě dostatečnou vzdálenost

Cibulky můžete sázet do řádků, skupin nebo různých barevných ornamentů, kde se střídají různé druhy a barvy. Vše je dobré si předem nanečisto připravit s předkreslením obrysů ornamentů na půdu a jednotlivé cibulky barevně označit barvou, aby při sázení nedošlo k jejich záměně. 

Problémy s přemnoženými hlodavci, jakými jsou především hraboši, vyřešíte použitím speciálního košíčku, který vsadíte společně s cibulkami do zeminy. Košíčky jsou dostupné převážně plastové v různých tvarech a velikostech, kulaté nebo čtverhranné, s výškou od 5,6 cm a průměru od 16,5 cm. Velikost košíčku vybírejte vždy podle konkrétního druhu tulipánu a při sadbě do něj umisťujte jen cibulky stejného druhu, tím máte zaručený dostatečný prostor a dosáhnete stejné hloubky.

Cibulky můžete ochránit pomocí speciálních košíčků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibulky můžete ochránit pomocí speciálních košíčků

Tip:

Místo speciálního košíčku použijte chovatelské pletivo používané např. na králíkárny, které vytvarujete do misky.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; tulipanyzholandska.cz

Publikováno: 13. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská