reklama

Víte, kdy je vhodná doba pro sázení cibulek tulipánů?

Rozhodli jste se pro pěstování tulipánů na vaší zahradě? Máte nakoupeny různé druhy a barevné kombinace? Poradíme, kdy je vhodná doba k sadbě, jak daleko a do jaké hloubky cibulky sázet, jaké tulipány vysadit, jak je ochránit před škůdci, na co si dát pozor a možná i něco na víc.

Sázení cibulek tulipánů má svá pravidla, která je vhodné dodržet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodnou dobou pro výsadbu cibulek tulipánů je od poloviny září do konce října. Sázejte na slunné nebo polostinné stanoviště buď tam, kde budou kvést samostatně, nebo pod trvalky s velkými listy (zakryjí nažloutlé listy tulipánů). Nedoporučujeme sázet cibulky každý rok na stejné místo, nejdříve za čtyři roky. Předejdete tak přenosu chorob, jejichž nositelé v půdě zůstávají.

Záhony připravte ještě před samotnou výsadbou 7-14 dnů předem. Především je nutné zrýt zeminu do hloubky 20-30 cm, odstranit plevel, kamení a povrch uhrabat. Tím je zaručeno dostatečné provzdušnění, propustnost a slehnutí půdy. Tulipány nesázejte do zeminy, která obsahuje mnoho jílu (drží moc vody), ani do půdy s přebytkem písku (vysušuje).

Vhodná je hlinitopísčitá půda, neutrální až mírně kyselá s hodnotou pH 6-7, která zaručí dostatečnou propustnost a výživu pro zakořenění cibulek a následný růst tulipánů. Vhodná je kompostovaná zemina se směsí písku v poměru 5:2. Rané botanické druhy tulipánů potřebují teplá stanoviště, zahradní tulipány potřebují dostatek živin a prospívají na slunci nebo polostínu.

Barevné variace tulipánů jsou velmi zajímavé
Barevné variace tulipánů jsou velmi zajímavé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochránit cibulky tulipánů před napadením houbových chorob, především před plísní houby šedé Botryotinia fuckeliana (Botrytis cinerea), můžete pomocí moření různými fungicidními přípravky, dostupnými v potřebách pro zahradníky. Vždy si dostatečně prostudujte návod ke konkrétnímu výrobku.

Hloubku jamky zvolte podle velikosti cibulky, která by měla být 3× hlubší, než je výška samotné cibulky (měří se od špičky cibulky k povrchu země). Čím jsou tulipány vsazeny hlouběji, tím mají větší květy, protože se cibulky nedělí. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami by měla být vždy podle odrůdy, velikosti a druhu půdy, přibližně 10-20 cm od sebe (vhodná vzdálenost je 2-3× větší, než je šířka cibulky) a do hloubky 8-15 cm.

Nezapomeňte umístit cibulku tak, aby růstový vrchol směřoval vzhůru, lehce zatlačte a zalijte. Půda by měla mít teplotu od 5-15 °C, při vyšší teplotě by se cibulky mohly zapařit a hrozila by jim hniloba. Cibulky se stačí zakořenit ještě do příchodu prvních mrazíků.

Cibulky potřebují prostor, proto je nutné dodržet při setbě dostatečnou vzdálenost
Cibulky potřebují prostor, proto je nutné dodržet při setbě dostatečnou vzdálenost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cibulky můžete sázet do řádků, skupin nebo různých barevných ornamentů, kde se střídají různé druhy a barvy. Vše je dobré si předem nanečisto připravit s předkreslením obrysů ornamentů na půdu a jednotlivé cibulky barevně označit barvou, aby při sázení nedošlo k jejich záměně. 

Problémy s přemnoženými hlodavci, jakými jsou především hraboši, vyřešíte použitím speciálního košíčku, který vsadíte společně s cibulkami do zeminy. Košíčky jsou dostupné převážně plastové v různých tvarech a velikostech, kulaté nebo čtverhranné, s výškou od 5,6 cm a průměru od 16,5 cm. Velikost košíčku vybírejte vždy podle konkrétního druhu tulipánu a při sadbě do něj umisťujte jen cibulky stejného druhu, tím máte zaručený dostatečný prostor a dosáhnete stejné hloubky.

Cibulky můžete ochránit pomocí speciálních košíčků
Cibulky můžete ochránit pomocí speciálních košíčků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Místo speciálního košíčku použijte chovatelské pletivo používané např. na králíkárny, které vytvarujete do misky.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; tulipanyzholandska.cz

Publikováno: 13. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská