reklama

Víte, kdy je ideální čas přesadit na zahrádce rebarboru?

Roste vám na zahradě dlouhodobě reveň čili rebarbora a už moc neprospívá, má stále slabší řapíkaté listy. Nastal čas na její celkové omlazení. Poradíme, jak na to, abyste ještě dlouho mohli využívat její dužnaté listy na vaření nebo pečení lahodných pokrmů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starší reveň je na podzim vhodné omladit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Reveň, též známá pod názvem rebarbora, se vyskytuje v několika druzích, které se od sebe liší především barvou a jemností řapíků. Nejčastější jsou odstíny růžového, červeného nebo fialového zbarvení, některé mohou mít zelené či žluté zbarvení. Odrůdy se dělí na zelenomasé a červenomasé, známe pod názvy: Viktoria, Jara, The Sutton, Ogrskij, Tukumskij nebo Champagne Early či Dawes Challenge.

Rostlina je nenáročnou zeleninou, která dorůstá do výšky 2 m, má listy tvořící růžici, jejichž tvar je podobný lopuchu. Barevné řapíky dorůstají až do délky 60 cm. Dobře prospívá ve středně těžké, hlinité a nevysychající půdě s dostatkem živin, které lze do humózní zryté zeminy získat z organických hnojiv, například z chlévské mrvy. Není vhodná příliš těžká a mokrá půda, může dojít k zahnívání rostliny. Ideální je lehčí dobře výhřevná zemina, která zaručí dobrou sklizeň. Dobře snáší slunná stanoviště, ale bude se jí dařit i v polostínu.

Výhonky reveně vhodné pro sazeničky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výhonky reveně vhodné pro sazeničky

Kdy rebarboru přesadit?

Starší rostliny (od 3 let stáří), které již tolik neprospávají, lze omladit rozdělením nebo také vegetativním množením ze sazeniček, které získáte vyrytím části nebo celé rostliny. Vše je dobré stihnout do začátku října, rostlina ještě stačí dostatečně zakořenit. Vyrytý kořenový bal dostatečně očistěte od zbytků půdy a rýčem nebo vhodným ostrým nástrojem oddělte na několik oddělků.

Každý z nich by měl mít alespoň jeden pupen a dostatek vláknitých kořenů. Pokud nebudete sázet rostliny hned, je nutné ochránit kořeny před vzduchem obalením v namočené pytlovině. Jednotlivé oddělky sázejte do půdy dostatečně hluboko, 2,5–5 cm pod úroveň země do vzdálenosti minimálně 120-160 cm od sebe. Půdu kolem dobře přimáčkněte a zalijte.

Nikdy neodlamujte listy malých sazeniček, jinak se rostlina příliš oslabí. Na zimu k ochraně před mrazy přikryjte dostatečně chvojím nebo suchým listím. Na jaře stačí přidat kombinované hnojivo a dostatečně a pravidelně zalévat. Rok po výsadbě je možné čekat první sklizeň.

Starší reveň je na podzim vhodné omladit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starší reveň je na podzim vhodné omladit

Přihnojovat se doporučuje dvakrát až třikrát ročně (ihned po zimě, po sběru a naposledy v červenci). Jednou za tři roky je vhodné na podzim rostliny také vápnit. Rostlinám po deseti letech změňte stanoviště, protože půda je velmi vyčerpaná a nemá již dostatek živin pro rostliny.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; nkz.cz; radimejak.cz

Publikováno: 17. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská