reklama

7 způsobů, jak se zbavit mravenců bez zbytečné chemie

Ač jsou mravenci užiteční, jejich přítomnost na zahradě, ve skleníku nebo dokonce doma není vždy žádoucí. Sice nás zbaví škodlivého hmyzu, ale umí také poničit trávník a udělat škody na rostlinách. Jak se jich účinně a bez chemie zbavit? Zkuste některý z následujících způsobů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mravenci v zahradě způsobují škody, zbavte se jich (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy se mravenci v zahradě mohou přemnožit a co způsobují?

Mravenci v zahradě se mnohdy přemnoží ve chvíli, kdy je teplé a vlhké počasí. Shánějí potravu pro sebe a larvy všude možně, a tak najdeme nakousané květní pupeny ovocných stromů i keřů, které zanášejí zeminou, listy mohou žloutnout a kroutit se. Plody jsou po takovém zásahu zakrnělé, pokud tedy rostliny vůbec vykvetou. Mravenci v zahradě také podrývají kořeny ovocných stromů i zeleniny a dalších rostlin. Roznášejí výtrusy houbových chorob a chrání škůdce, jako jsou mšice, puklice a larvy některých dalších.

Zjistěte, kde se pohybují

Před aplikací zjistěte, kde přesně se mravenci pohybují. Je třeba prostředky aplikovat přesně do hnízd, na cestičky i do míst, kudy se dostávají do domu, skleníku i dalších budov. Všude tam musíte zasáhnout, aby se dostavil výsledek.

Mravenci škodí nejen v zahradě, ale i kolem domu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mravenci škodí nejen v zahradě, ale i kolem domu

Zkuste je přestěhovat

Mravence ze zahrady můžete zkusit přestěhovat. Mraveniště přiklopte větším hliněným květináčem. Mravenci se do něj přestěhují a vy je můžete přenést jinam. Stejně poslouží i truhlík s pilinami či kbelík. Dříve k tomu naši předci používali lebky zvířat nebo morkové kosti.

Použijte vodu

Na mravence funguje voda v mnoha podobách. Mraveniště zalijte horkou vodou nebo vodou s jarem. Ve vodě můžete také nechat vylouhovat kopřivy nebo česnek, a to alespoň dva dny, a následně vodou mraveniště prolít.

Koření, které funguje

Na vyhnání mravenců funguje také mnoho druhů aromatických látek přírodního původu. Rozemletý hřebíček, skořice, jalovec, pepř, také usušená sedlina z kávy, sušený česnek a cibule zaberou, když jimi hnízda a cestičky posypete. Použít se dá také celerová bulva – nakrájejte ji na plátky, posolte, aby pustila vodu, a obalte v mleté skořici. Tato voňavá kombinace mravence vyžene.

K vyhnání mravenců funguje různé koření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K vyhnání mravenců funguje různé koření

Vysaďte aromatické rostliny

Aromatické rostliny nejenže vypudí mravence, ale budete z nich mít také užitek. Zvolte mátu, bazalku, petržel, kopr, pelyněk nebo levanduli. Cibule i česnek fungují nejen sušené, ale i vysázené v záhoncích. Znáte možná také afrikány, které se dříve vysazovaly všude i z toho důvodu, že mravencům nevoní.

Roztoky na mnoho způsobů

Na mravence v zahradě jsou účinné i nejrůznější postřiky. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a mraveniště zalijte či vystříkejte. Jestli je mravenců opravdu hodně, můžete použít i ocet bez ředění. Využít můžete i pomerančové slupky, které rozmixujete s teplou vodou. Pomůže vám také citron, jehož šťávu nakapete do míst, kudy chodí do domu.

Zkuste také slupky z pomeranče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkuste také slupky z pomeranče

Kvasnice jako insekticid

Jako spolehlivý insekticid fungují obyčejné kvasnice. Stačí kostku droždí rozmíchat s trochou vody, cukrem nebo medem. Vzniklou kašičku nastražte na cestičky, mravenci po jejím pozření hynou.

Různé přírodní prášky také fungují

Na odpuzení mravenců můžete zkusit i bílé prášky v mnoha podobách. Jedním z nich je obyčejná bílá křída – nakreslete na zemi čáry tam, kde mají cestičky a kudy například vnikají do domu. Můžete ji také nasypat kolem rostlin v zahradě, které navštěvují, také je ochrání i před slimáky. Tuto metodu je vhodné použít jen za sucha a po dešti ji opakovat. Stejně funguje kypřicí prášek do pečiva, kukuřičná mouka či škrob a vinný kámen.

Proti mravencům fungují také různé prášky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proti mravencům fungují také různé prášky

Tip:

Mějte a paměti, že mravenci nezmizí hned a po jedné aplikaci. Bude potřeba ji opakovat, protože jakmile látka vyčichne, mravenci se vrátí.

Zdroj informací: levnepostriky.cz; pasti.cz; baumax.cz

Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová