Ač jsou mravenci užiteční, jejich přítomnost na zahradě, ve skleníku nebo dokonce doma není vždy žádoucí. Sice nás zbaví škodlivého hmyzu, ale umí také poničit trávník a udělat škody na rostlinách. Jak se jich účinně a bez chemie zbavit? Zkuste některý z následujících způsobů.

Kdy se mravenci v zahradě mohou přemnožit a co způsobují?
Mravenci v zahradě se mnohdy přemnoží ve chvíli, kdy je teplé a vlhké počasí. Shánějí potravu pro sebe a larvy všude možně, a tak najdeme nakousané květní pupeny ovocných stromů i keřů, které zanášejí zeminou, listy mohou žloutnout a kroutit se. Plody jsou po takovém zásahu zakrnělé, pokud tedy rostliny vůbec vykvetou. Mravenci v zahradě také podrývají kořeny ovocných stromů i zeleniny a dalších rostlin. Roznášejí výtrusy houbových chorob a chrání škůdce, jako jsou mšice, puklice a larvy některých dalších.
Zjistěte, kde se pohybují
Před aplikací zjistěte, kde přesně se mravenci pohybují. Je třeba prostředky aplikovat přesně do hnízd, na cestičky i do míst, kudy se dostávají do domu, skleníku i dalších budov. Všude tam musíte zasáhnout, aby se dostavil výsledek.

Zkuste je přestěhovat
Mravence ze zahrady můžete zkusit přestěhovat. Mraveniště přiklopte větším hliněným květináčem. Mravenci se do něj přestěhují a vy je můžete přenést jinam. Stejně poslouží i truhlík s pilinami či kbelík. Dříve k tomu naši předci používali lebky zvířat nebo morkové kosti.
Použijte vodu
Na mravence funguje voda v mnoha podobách. Mraveniště zalijte horkou vodou nebo vodou s jarem. Ve vodě můžete také nechat vylouhovat kopřivy nebo česnek, a to alespoň dva dny, a následně vodou mraveniště prolít.
Koření, které funguje
Na vyhnání mravenců funguje také mnoho druhů aromatických látek přírodního původu. Rozemletý hřebíček, skořice, jalovec, pepř, také usušená sedlina z kávy, sušený česnek a cibule zaberou, když jimi hnízda a cestičky posypete. Použít se dá také celerová bulva – nakrájejte ji na plátky, posolte, aby pustila vodu, a obalte v mleté skořici. Tato voňavá kombinace mravence vyžene.

Vysaďte aromatické rostliny
Aromatické rostliny nejenže vypudí mravence, ale budete z nich mít také užitek. Zvolte mátu, bazalku, petržel, kopr, pelyněk nebo levanduli. Cibule i česnek fungují nejen sušené, ale i vysázené v záhoncích. Znáte možná také afrikány, které se dříve vysazovaly všude i z toho důvodu, že mravencům nevoní.
Roztoky na mnoho způsobů
Na mravence v zahradě jsou účinné i nejrůznější postřiky. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a mraveniště zalijte či vystříkejte. Jestli je mravenců opravdu hodně, můžete použít i ocet bez ředění. Využít můžete i pomerančové slupky, které rozmixujete s teplou vodou. Pomůže vám také citron, jehož šťávu nakapete do míst, kudy chodí do domu.

Kvasnice jako insekticid
Jako spolehlivý insekticid fungují obyčejné kvasnice. Stačí kostku droždí rozmíchat s trochou vody, cukrem nebo medem. Vzniklou kašičku nastražte na cestičky, mravenci po jejím pozření hynou.
Různé přírodní prášky také fungují
Na odpuzení mravenců můžete zkusit i bílé prášky v mnoha podobách. Jedním z nich je obyčejná bílá křída – nakreslete na zemi čáry tam, kde mají cestičky a kudy například vnikají do domu. Můžete ji také nasypat kolem rostlin v zahradě, které navštěvují, také je ochrání i před slimáky. Tuto metodu je vhodné použít jen za sucha a po dešti ji opakovat. Stejně funguje kypřicí prášek do pečiva, kukuřičná mouka či škrob a vinný kámen.

Tip:
Mějte a paměti, že mravenci nezmizí hned a po jedné aplikaci. Bude potřeba ji opakovat, protože jakmile látka vyčichne, mravenci se vrátí.
Zdroj informací: levnepostriky.cz; pasti.cz; baumax.cz
Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová