reklama

Jak využít zdroje živin v průběhu roku

Kompost je ceněným zdrojem živin pro celou zahradu. Poskytuje živiny a humusové složky, které vznikly přirozeným rozkladem bioodpadu. Toho je v zahradě po celý rok velké množství. Dnes si neřekneme o tom, jak kompost zakládat, budeme se věnovat tomu, jak kompost v zahradě využít tak, aby co nejvíce pomohl tam, kde má.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hotový kompost má v zahradě široké využití, je to vynikající zdroj živin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kompost rozdělujeme na surový a vyzrálý. První typ je starý nejvíce půl roku a hnojení s ním je nepříliš bezpečné, protože velké množství živin může rostliny poškodit. Vyzrálý kompost je jeho pravým opakem, stáří je až jeden rok a použijeme jej jak v původním hrubším, tak prosítovaném stavu. Dokonce můžete aplikovat i ještě nerozložený materiál na vrchu kompostu, například v podobě mulče, anebo jej zarýt.

Využijte i ještě nerozložený materiál, na podzim jej zaryjte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte i ještě nerozložený materiál, na podzim jej zaryjte

Prosítovaný kompost použijte už na jaře. Rozhoďte jej na záhonech, kde budete pěstovat zeleninu náročnou na živiny a zapravte mírně pod povrch, tam totiž většina rostlin nachází živiny. Na těžších typech půd klidně aplikujte kompost obsahující hrubší složky bez prosítování. Ty zaručí, že bude půda dobře provzdušněna. Prosítovaný kompost smíchejte s půdou ze zahrádky a kupovaným substrátem, vytvoříte tím perfektní prostředí pro nádobové rostliny, jako jsou pelargonie, petúnie a další kvetoucí druhy.

Kompost v hrubém stavu rozhoďte ještě před oboráváním brambor mezi řádky. Přihrnutím se zdroj živin dostane blíže k rostlinám. Důležité látky se do půdy uvolňují postupně, takže bramborám se v takovém prostředí bude perfektně dařit. Úrodná a dobře prokypřená půda bramborám vyhovuje nejvíce. Kromě brambor kompost využijte pod ovocnými stromy a keři, živiny do půdy následně uvolní dešťové přeháňky.

Hrubý neprosítovaný kompost je jedním z léků na těžší půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrubý neprosítovaný kompost je jedním z léků na těžší půdy

Pro podporu úrody si připravte účinnou živnou tekutinu, obsahující spoustu důležitých látek. 10 l vody smíchejte s 1 kg prosítovaného kompostu a nechejte louhovat po dobu dvou týdnů. Pak můžete tento roztok využít k zalévání.

S procesy v kompostu pomáhají žížaly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S procesy v kompostu pomáhají žížaly

Na podzim prosítovaný kompost využijte jako přídavek při rytí záhonů, pod ovocné stromy a keře, na trávník jako jeho přípravu na zimu nebo i při orbě políčka, kde kompost patří k základním prvkům výživy půdy, pokud opomeneme chlévský hnůj. Při rytí a orbě se nebojte využít i ještě nerozložený materiál z kompostu, tento se zarývá do půdy a poskytne jí zdroj organického materiálu, který má podobný účinek. Rozložený kompost použijte i jako ochranu některých rostlin před vymrznutím krčku jako například u růží nebo motýlího keře, který rád namrzá.

Zdroj informací: Zemito.cz

Publikováno: 5. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček