reklama

Připravte si už teď sazenice jahod z vlastních odnoží

Jahody z vlastních odnoží vám zdarma zajistí skvělou úrodu pro příští rok. Letos jsme jahody už asi kompletně sklidili a ti šikovnější mají zásoby na zimu zpracované ve spíži, ale pro další rok je potřeba připravit půdu a nové sazenice. Právě teď je skvělý čas omladit starý jahodník a vysadit jahody nové.

Jahody z vlastních odnoží vám zajistí bohatou úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte už starší jahodník plný šlahounů a zběsilých odnoží? Skvělé, pro příští rok si tak můžete omladit a zkvalitnit novou úrodu jahod z vlastních odnoží. Jahody se totiž velmi snadno rozmnožují. Často si vytvoří nové rostlinky samy, jednoduše vypustí šlahoun, ten zakoření a mladá rostlinka je na světě.

Jahody z vlastních odnoží se pěstují snadno

  • Nová rostlina z odnože: Dlouhý šlahoun z trsu jahodníku ustřihněte a zasaďte do malého květináčku. Za pár týdnů zapustí kořeny a vy jej můžete přesadit na záhon na své místo. Na jaře můžete odnože zasadit přímo do půdy na záhonu.
Odnož jahodníku často sama zakoření a vytvoří novou sazenici
Odnož jahodníku často sama zakoření a vytvoří novou sazenici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Již zakořeněné odnože: Rostlina jahodníku často sama své odnože zakoření. V tomto případě máte o starost méně a nové sazenice vám záhon připravil sám. Můžete je ponechat tam, kde jsou, nebo opatrně vytáhnou a přesadit na místo, které vám lépe vyhovuje.
Odnož jahodníku často sama zakoření a vytvoří novou sazenici
Odnož jahodníku často sama zakoření a vytvoří novou sazenici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Nové sazenice od souseda: Pokud nemáte ještě vlastní jahodník, ale u sousedů se jim daří, požádejte ho o odnože, které nepotřebuje. Ušetříte klidně i několik stovek, jedna sazenice jahod stojí od 20 Kč výše podle odrůdy. Pro záhon potřebujete 6 až 20 sazenic podle velikosti vašeho záhonu. A pokud už jeho jahody znáte, víte, jaký bude výsledek a může vám také poradit s pěstováním.
Prodávané sazenice jahod stojí od 20 Kč výše
Prodávané sazenice jahod stojí od 20 Kč výše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak připravit půdu pro příští období

Stanoviště: Jahodám se daří nejlépe na slunném a vzdušném místě. Zvolte ideálně stanoviště orientované na jih nebo jihozápad. Místo nejpozději 4 až 5 rok vyměňte, aby si půda odpočinula. Skvělé umístění pro změnu je po srpnové sklizni salátu, kedluben nebo cibule. Pokud se letos vašim jahodám příliš nedařilo, ověřte si, jakou máte odrůdu a zda není na místě vyměnit stanoviště. Přesuňte tam pak jenom zdravé a mladé rostliny, případně vysaďte celý nový záhon právě z vlastních odnoží.

Hnojení a kypření: Jahody mají rády provzdušněnou lehkou půdu s dostatečným množstvím živin. Přihnojujte kvalitním přírodním hnojivem nebo si pořiďte hnojení přímo určené pro pěstování jahod. Kvalitní hnojivo pro jahody nabízí například značky Agro, Natura, AgroBio Opava a skvělý je Kristalon Jahoda od Agro CS. Při hnojení vždy dodržujte pokyny od výrobce a nepřekračujte dávkování.

Slunné stanoviště vám zajistí bohatou a sladkou úrodu
Slunné stanoviště vám zajistí bohatou a sladkou úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posviťte si na odrůdu

Podle stanoviště můžete zvolit i odrůdu a tím zvýšit její výtěžnost. Pokud máte např. záhon na místě, kde se hned na jaře opírají první sluneční paprsky, vysaďte rostlinky jahod z vlastních odnoží právě tam a ideálně zvolte tzv. rané odrůdy. Pokud se vašim jahodám daří, nemusíte samozřejmě nic řešit. Pokud ale nemáte dobrou a sladkou úrodu, ověřte si, jakou odrůdu vlastníte a překontrolujte, zda o ní pečujete správně. Hlinité a vlhčí půdy zvládnou pozdní, stáleplodící i měsíční odrůdy. Nicméně měsíční odrůdy jahod dozrávají až na podzim a hodí se spíše pro pěstování na balkoně.

Proč vlastně omlazovat starý jahodník

Starší jahodník už má slabší úrodu a plody jsou často i méně sladké, rostlina je totiž už vysílená. Proto na jaře nebo na podzim vždy starší jahodník (3 a více let) omlazujte. Nebojte se staré a velké listy odstranit, ale musíte ponechat tzv. srdíčko, tedy střed rostliny. Zbavte se starých rostlin úplně a vysaďte na jejich místo sazenice nové. Vytrhejte důkladně plevel a půdu prokypřete. Také změna stanoviště výrazně posílí vitalitu rostlin a odmění se vám kvalitnější a bohatší úrodou. Pokud nemůžete nebo nechcete změnit stanoviště, přidejte podle možností do půdy novou svěží zeminu a dostatečně přihnojujte.

Zdroj informací: jenprozeny.cz

Ustřihněte dlouhý šlahoun a vypěstujte si sami novou sazenici
Ustřihněte dlouhý šlahoun a vypěstujte si sami novou sazenici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 6. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná