reklama

Zeleninové záhony vyžadují péči i po sklizni, pozor ale na časté chyby

Správná aplikace výživy pro rostliny i půdu zvyšuje úrodu. Aby se ale živiny dostaly tam, kam chceme, musíme dbát na základní pravidla. Tyto pravidla si představíme na následujících řádcích a také se podíváme na nejčastější chyby, ke kterým dochází.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chybějící nebo nesprávná výživa půdy stojí za zbytečným snížením úrodnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výživa rostlin i půdy se provádí pomocí pravidelného doplňování živin. Ty půda snadno získá pomocí zpracování organického materiálu, který se zapravuje do půdy. Ať se jedná o kompost, posekanou trávu, listí, chlévský hnůj nebo zelené hnojení, tyto materiály musíte do půdy vždy zapravit. A tady dochází k časté chybě – při zarývání nebo zaorávání je nutné organický materiál dostat do celé výšky ornice, takže je nutné zapravovat materiál na bok brázdy.

Zapracovávání organického materiálu na dno brázdy sice může vypadat efektivně, ale není tomu tak, protože pokud zde nebudete pěstovat brambory, které čerpají živiny z větší hloubky, uvolněné živiny pak zůstanou ležet ladem.

Také pozor na správnou aplikaci zeleného hnojení. Tento velmi efektivní způsob obohacení půdy o živiny má svoje jedno temné úskalí. Na ploše, kde pěstujete brukvovité, nikdy nevysévejte řepku nebo hořčici jako zdroj zeleného hnojení. Rozsekaná a zapravená hmota sice půdu obohatí o živiny, ale zvyšuje se tím riziko rozvoje nádorovitosti brukvovitých, kde je pak nezbytné nepěstovat tyto rostliny po mnoho dalších let. Zbytečně se pak ochudíte o možnost pěstování zelí, brokolice, květáku, ředkviček, kapusty a dalších druhů.

Při aplikaci zeleného hnojení pozor na používání hořčice či řepky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při aplikaci zeleného hnojení pozor na používání hořčice či řepky

Velmi častá chyba je také pouhé povrchové kypření půdy. Řádně zryté záhony mají svoje opodstatnění. Hrubá brázda brání odplavování živin, hlavně pak dusíku, je zde více zadržována vláha a rostliny také živiny z půdy snáze získávají. Udusaná a několik let nerytá půda bývá často unavená a tak se nedočkáte ani úrody.

Aplikace umělých hnojiv je možná během celého roku. Je však třeba si uvědomit, že nikdy nezastoupí organické materiály, které máte k dispozici, a tak poslouží pouze jako doplňkový zdroj živin, například pro podporu úrody, kvetení nebo růstu rostlin. Při přehnojení se zelenina stává závadnou, protože velké množství dusíkatých sloučenin se tím dostává do stravy a nesvědčí lidskému organismu. Při přehnojení nebo nadměrné aplikaci se vyplavují živiny do spodních vod, škodí vodním živočichům a také si koledujete o popálení kořenů rostlin, které hnojíte.

Při pěstování plodin na jednom místě dochází k rozšiřování úporných chorob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pěstování plodin na jednom místě dochází k rozšiřování úporných chorob

Pozor i na pěstování jednoho druhu plodiny na jednom místě po dobu několika let. V tomto případě se výrazně snižuje úrodnost, půda se stává prachovitou hmotou, nezadržující vláhu ani živiny, a také se zde často vyskytují různé choroby jako třeba plísně. Tento jev často bývá k vidění tam, kde se na jednom místě pěstují například brambory.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček