reklama

Jak vypěstovat čerstvou zeleninu v lednu? Řeřicha, roketa i polníček teď rostou jako z vody

Čerstvé bylinky za oknem jsou už samozřejmostí. Při vaření stačí jen ulomit snítku a jídlo má hned jinou chuť a vůni. A co takhle teď pěstovat na parapetu čerstvou zeleninu? Lákavé, ne? Zkuste letos vysévat řeřichu, roketu a kozlíček polníček. A nemusíte mít ani zimní zahradu ani vytápěný skleník.

i (Zdroj: archiv Semo)
Pěstování zeleniny v lednu: Se samotným výsevem můžete začít už na přelomu ledna a února (Zdroj: archiv Semo)

Jak vypěstovat čerstvou zeleninu v lednu: řeřicha zahradní

Řeřicha zahradní nebo také setá (Lepidium sativum) je bylina s rychlým vývojem a krátkou vegetací; po zasetí klíčí během několika dní. Semínka řeřichy na povrchu nezasypávejte. Při běžné pokojové teplotě začíná klíčit už druhý či třetí den. Pro zimní období je optimální výsev na plochou misku s buničitou vatou. Udržujte přiměřenou vlhkost a pokojovou teplotu.

Na první sklizeň se můžete těšit už za 7 až 14 dní od výsevu, kdy doroste do výšky zhruba 7 cm. Celé rostlinky odřezávejte těsně nad povrchem substrátu či buničiny. Výsevy jemné řeřichy zahradní opakujte v pravidelných, například týdenních intervalech. Použít můžete jakoukoliv odrůdu, ale chcete-li mít řeřichu s jemnými zkadeřenými děložními lístky, zvolte odrůdu Dánská. Jestli jste milovníkem ostřejší chuti, zvolte si odrůdu Mega s výrazně většími děložními lístky. 

Řeřicha zahradní (Lepidium sativum)
i (Zdroj: archiv Semo)
Řeřicha zahradní (Lepidium sativum)

Řeřicha obsahuje velké množství vitaminu C, vitaminy B a K, betakaroten, silice, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo i jód. Vše doplňují kyselina askorbová, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vláknina. Řeřicha příznivě ovlivňuje trávení a látkovou výměnu, podporuje tvorbu krve, aktivuje žlučník a působí močopudně. Řeřicha zahradní má příjemnou štiplavou chuť i vůni, která připomíná ředkvičku nebo křen. Můžete ji použít do všech salátů, pomazánek, přidat do polévky, nebo řeřichou posypte čerstvý chléb namazaný máslem nebo sádlem.

Roketa setá

Podobně jako řeřicha se pěstuje roketa setá (Eruca sativa). Při rychlení v miskách s buničitou vatou vyroste ke sklizni za 10 až 14 dní, při pěstování v truhlících se substrátem pro sklizeň mladých listů za 6 až 8 týdnů. Při polním pěstování je nenáročná na půdu, vyhovuje jí slunečná poloha, nesnáší přemokření.

Roketa setá (Eruca sativa)
i (Zdroj: archiv Semo)
Roketa setá (Eruca sativa)

Roketa je zelenina s vysokým obsahem vitaminu C, která čistí krev, usnadňuje vykašlávání, působí močopudně, zlepšuje zažívání a podporuje chuť k jídlu, je považována za účinné afrodisiakum. Pro přímou konzumaci jsou nejvhodnější mladé rostlinky vysoké okolo 15 cm, které mají pikantní ředkvičkovou chuť. 

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček (Valerianella locusta) patří k nejjednodušeji pěstovaným listovým zeleninám, proto je přímo ideální za okno a později na balkon. Optimální pro výsev je kvalitní substrát ve směsi s jemným říčním pískem 1:1. Tato nenáročná listová zelenina má krátkou vegetační dobu a z lednových výsevů budete mít sklizeň brzy na jaře, v březnu až dubnu. Nejlepší je přímý výsev do sponu 3×3 až 4×4 cm a hloubky 0,5 cm. Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Můžete použít celou rostlinku, nebo otrhávat jen největší lístky, ale je lepší ho sklidit co nejdříve. Velice vhodná je odrůda Larged Leaved, má středně zelený, oválně prodloužený list s polovzpřímeným habitem a výraznou chutí.

Kozlíček polníček (Valerianella locusta)
i (Zdroj: archiv Semo)
Kozlíček polníček (Valerianella locusta)

Polníček obsahuje velké množství vitaminu C a také vitaminů A a E, betakarotenu, dále železo, hořčík, draslík, vápník a kyselinu listovou. Je vhodný pro posílení imunity, podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu. Pomáhá také zvyšovat odolnost proti stresu a celkově posiluje duševní vitalitu. Kozlíček polníček má jemně nasládlou oříškovou chuť. Nejlepší je syrový, protože tepelnou úpravou zbytečně ztrácí cenné látky. Přidává se nejčastěji do zeleninových salátů a nápojů – mixuje se spolu s ovocem do smoothies.

Zdroj informací: Semo

Publikováno: 4. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce