reklama

Využijte září pro výsadbu hyacintů, narcisek a dalších jarních cibulovin

Máte rádi rozkvetlé jarní záhony? Pestrobarevné květy, které září do okolí, krásně voní a lahodí nejednomu oku zahrádkáře? Září je ideálním obdobím pro sadbu jarních cibulovin. Poradíme, jaké druhy zvolit, jak a kam je zasadit nebo jak je ochránit před případnými škůdci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nastává ideální čas na výsadbu jarních cibulovin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než dáte hyacinty, narcisy a další jarní cibulky do země

Před samotnou výsadbou je vhodné zdravé a nepoškozené cibulky ochránit před houbovými chorobami mořením proti roztočům a háďátkům po dobu 12 hodin v sirném roztoku. Nechte okapat, a poté ještě vložte po dobu 15-20 minut do přípravku na fungicidní bázi. Dostatečně a opatrně očistěte od mechanických nečistot a nechte oschnout ve stínu. Před dotěrnými hlodavci ochráníte cibulky výsadbou s ochrannými košíky z plastu nebo drátěnky.

Výsadbu je vhodné provádět na připravený záhon, který by měl být na sušším místě, mít velmi dobře propustnou písčitou nebo částečně kamenitou zeminu. Některé druhy cibulovin, jakými jsou sněženky bledule nebo medvědí česnek, snesou vlhčí půdu a během jara i krátkodobě zamokřená místa. Nezapomeňte půdu smísit s kvalitním kompostem.

Před samotnou výsadbou je vhodné cibulky připravit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před samotnou výsadbou je vhodné cibulky připravit

Před samotnou setbou si dostatečně promyslete, v jakých variacích budete jarní cibulky umisťovat. Ideální je dodržet systém, kdy se rostliny kombinují tak, aby se na záhonech jednotlivé květy plynule střídaly. Například je umístit mezi keře či mezi trvalky. Jarní cibulky se sází do potřebné hloubky podle velikosti jejich cibulky a špička s růstovým vrcholem by měla vždy směřovat nahoru (důležité dodržet především u hyacintu). Na závěr nezapomeňte zeminu dostatečně stlačit, aby okolo cibulek nezůstaly vzduchové kapsy a nové kořínky měly ihned kontakt s půdou.

Jak a kam sázet konkrétní druhy?

Okrasné česneky sázejte do hloubky 8-15 cm podle velikosti cibulky na slunečné stanoviště s písčitou, humusovitou půdou. Odrůdy česneku kartouzského a zlatého vysazujte do světlého stínu.

Sasanku modrou sázejte do hloubky 6-8 cm do lehčí humusovité vápnité půdy, například na skalce nebo mezi řídkými křovinami či do záhonu růží.

Ladoničku sázejte o do hloubky 6-8 cm na slunné místo do humusovité půdy. Některé druhy jako ladoňka zářící potřebují vysadit na suchém, otevřeném stanovišti, které je záhřevné. Mohou se zasadit i do zakořeněné půdy kolem živého plotu nebo šeříku.

Včasnou výsadbou cibulovin dosáhneme krásně rozkvetlé jarní zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Včasnou výsadbou cibulovin dosáhneme krásně rozkvetlé jarní zahrady

Ocúnovec sázejte o hloubky 15 cm do vápnité výhřevné a humusovité půdy na slunné místo.

Šafrán sázejte do hloubky 8- 10 cm v hustých skupinách na slunné až polostinné místo. Krásně se bude vyjímat na skalce nebo u dřevin. Větší šafrány se hodí do záhonu, ve kterém cibulky sázíme mělčeji.

Talovín zimní má charakteristické žluté miskovité květy. Cibulové hlízy sázejte do hloubky 5-7 cm, větší hlízy do hloubky 10-13 cm na stanoviště v lehkém stínu do bohaté, hlinité, humusovité a mírně vlhké půdy.

Talovín má krásné žluté květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Talovín má krásné žluté květy

Kandík má podobné květy bramboříku. Vysazujte na slunné až polostinné stanoviště do hloubky 10-15 cm do lehké humusovité půdy. Krásně se bude vyjímat na okraji dřevin.

Sněženku podsněžník sázejte na slunné stanoviště do hloubky 10-11 cm na polostinné stanoviště do hloubky 7-8 cm. Vyžaduje málo zarostlou zahradní půdu, nevadí vlhká půda ani spadané listí. Sněženka velká vyžaduje naopak suché a teplé stanoviště, nejlépe na slunné straně.

Hyacinty sázejte jednotlivě nebo ve skupinách, rostou jako záhonové trvalky. Plané cibulky do hloubky 8-10 cm, větší cibulky a orientální odrůdy do hloubky 10-15 cm. Vyžadují teplou, dobře propustnou půdu na slunném stanovišti.

Hyacint je oblíbená jarní cibulovina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hyacint je oblíbená jarní cibulovina

Bleduli jarní sázejte do hloubky 8-10 cm do lehké, humusovité a vlhké půdy na chladné stanoviště ve světlém stínu dřevin.

Modřenec arménský a modřenec širokolistý sázejte do hloubky 10-12 cm do středně těžké, záhřevné půdy na slunnější stanoviště. Dařit se mu nebude v příliš vlhké půdě.

Narcisy nižšího vzrůstu sázejte do hloubky 10-15 cm a vyšší do hloubky 20 cm. Trubkovité narcisy s velkou korunkou a bílé narcisy nesázejte tak hluboko. Bude se jim dařit ve světlém stínu na okraji dřevin nebo u vody v písčitohlinité, humusovité půdě. Příliš suchá půda jim neprospívá.

Snědek chocholičnatý je velmi nenáročný. Sázejte do hloubky 10 cm do lehké půdy na slunné stanoviště.  

Snědek chocholičnatý též nazývaný hvězda betlémská má své místo na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snědek chocholičnatý též nazývaný hvězda betlémská má své místo na zahradě

Modřenka se snadno rozmnožuje. Sázejte do hloubky 8-10 cm do nezarostlé zahradní půdy na stinné až polostinné místo.

Trojatec sázejte do hloubky 6-8 cm do humusovité půdy na stinné stanoviště, nejlépe na okraji dřevin.

Tip:

Narcisy nebo šafrány budou krásné v trávníku, do kterého je vsadíte tak, že připravenou plochu na třech stranách obryjete, rycími vidlemi opatrně odklopíte a uděláte jamky. Vrátíte část zeminy do jamky (půda bude dostatečně kyprá pro zakořenění) a můžete sázet. Nakonec vše překryjete zpět travním drnem a dostatečně zalijte. Pozor dávejte při sečení trávníku na okrasné listy, jinak přečká kvetoucí krása jen jednu sezónu.

Zdroj informací: krtkuv-raj.cz; floranazahrade.cz; Magazinzahrada.cz; dama.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 18. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská