reklama

Po sklizni je vhodné prořezat švestky a další slivoně

Sklidili jste plody různý druhů slivoní a máte pocit, že stromy nepotřebují již žádnou péči? Opak je pravdou, září je ideální na úpravu korun stromů. Pokud jste zkušenější zahrádkáři, nic nebrání tomu se do toho opravdu pustit. Poradíme, jak například omladit starší slivoně, aby i nadále plodily, nebo jak docílit správné koruny k prostoru zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po sklizni potřebují stromy slivoní prořezat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mnozí zahrádkáři neradi provádí jakýkoli řez na slivoních. Může to být z milné představy, že strom žádnou úpravu nepotřebuje, nebo naopak obavy o jeho poškození či nesprávné sestřižení. I tyto dřeviny podléhají vrcholovému růstu větví, zahušťování koruny a samozřejmě stárnutí. Řez je možné provést po sklizni. Pozor, toto je trochu náročnější vzhledem k neopadanému listí. Rovněž dbejte při prořezávání na vaši bezpečnost.

Slivoně mají opravdu velmi křehké dřevo, z tohoto důvodu je vhodné používat nástroje, kterými uděláte řez čistý a dobře vedený. Použití nářadí se odvíjí od průměru větví a také jejich dostupnosti. Základem je velmi dobrá ostrost, která zamezí poškození v řezu.

Řez mladých výhonů provádějte zahradnickými nůžkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řez mladých výhonů provádějte zahradnickými nůžkami

Ruční zahradnické nůžky jsou vhodné na mladé výhony, které jsou ještě tenké. S větším průměrem větví si snadno poradí pákové nůžky. Pokud jsou větve méně dostupné, použijte nůžky s dlouhou rukojetí. Na silné větve je nutné použít ruční pilku. Nezapomeňte rovněž místo po řezu správně ošetřit. Jinak se může do „rány dostat nevítaný návštěvník“. Ideálním pomocníkem jsou štěpařské vosky, speciální hojivé balzámy nebo ochranné latexové nátěry.

Úprava stromu záleží na velikosti zahrady, počtu a stáří ovocných stromů. Pokud máte velkou zahradu nebo sad, je vhodná koruna do tvaru pyramidy s kosterními větvemi do úhlu 120 °. Naopak v malých zahradách se bude dařit slivoním udržovaným do zákrsku, tedy pyramidálně duté koruny bez středního výhonu, docílíte tak typického rozevlátého tvaru.

Horní větve zkracujte u rozvětvení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Horní větve zkracujte u rozvětvení

V době plodnosti, tedy u stromu stáří pěti let, se střihají větve bez „čípku“ (nemusíte se obávat vytékajícího gumového slizu tzv. klejotoku). Odstraňte konkurenční výhony, vlky, rovněž i dovnitř rostoucí a až příliš přehuštěné větve. Výhony, které rostou po stranách, zkraťte podle potřeby. Starší větve, které jsou plodné, zkraťte u mladého postranního výhonu. Směrem ke špičce koruny se snažte udržet výhony kratší. Přílišnému větvení zabráníte tím, že necháte jediný výhon zajišťovat základ koruny.

Starším stromům prospěje středně silné zmlazení, které budete provádět postupně. Mějte v tomto případu trpělivost a nikam nespěchejte. Podmínkou je strom se zdravými větvemi i kmenem. V prvním roce odstraňte slabé obrosty na spodních stranách větví, zkraťte střed na 1,5-2 m a horní větve zkraťte až u rozvětvení.

Následující rok vás bude čekat jen odstranění svislých vlků z větví a celkové prostřihání ve vrcholové oblasti. Postranní větve, které jsou mladé a směřují z koruny, nechte růst. Velmi mladé stromky (stáří 1-2 roky) se v tomto období nedoporučuje nikterak razantně upravovat, ideálním obdobím na úpravu je jaro.

Zdroj informací: ceskenapady.cz; zahradkarem.cz; Dumazahrada.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská