reklama

Teď je ten nejlepší čas na výsadbu jahod, vyražte na nákup sazenic

Podzimní výsadba jahod je ta nejběžnější a pro jahody i ta nejpřirozenější. Mladé rostlinky mají ty nejvhodnější podmínky pro ujmutí a následující rok začnou velmi brzy a bohatě plodit, protože měly čas důkladně zakořenit. Pusťte se do ní také, teď je ten pravý čas.

Podzimní výsadba jahod je nejpřirozenější (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy vás čeká podzimní výsadba jahod?

Podzimní výsadba jahod se dá uskutečňovat od poloviny srpna do konce září, v teplejších oblastech dokonce až do konce října. Čím dříve se ale do výsadby pustíte, tím větší úrodu můžete v dalším roce očekávat. Nenechávejte ji na poslední chvíli - sazenice pak nestihnout vytvořit dostatečný kořenový systém a můžou zmrznout.

Sadbu je vhodné koupit u ověřeného pěstitele
Sadbu je vhodné koupit u ověřeného pěstitele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč sázet jahody na podzim?

Podzimní výsadba jahod má svá pozitiva. Rostliny mají čas pořádně zakořenit. Dalším plusem pro jejich úspěšný růst jsou ranní rosy a nižší teploty přes noc, protože vysoké teploty můžou sazenice poškodit. Podzimní termín je také ten nepřirozenější.

Příprava půdy pro výsadbu jahod

Aby se sazenice jahod dobře ujaly, připravte jim vhodnou půdu na vhodném stanovišti. To by mělo být slunečné a v závětří. Půdu nejprve důkladně prokypřete do hloubky cca 20 cm. Měla by být hlinitopísčitá, neutrální či lehce kyselá (toho dosáhnete přídavkem rašeliny), s dostatkem živin, provzdušněná. Vhodné je použít před výsadbou organické nebo organominerální hnojivo. Vyhněte se hnojivům s obsahem chloru.

Dodržujte vhodnou vzdálenost při výsadbě jahod
Dodržujte vhodnou vzdálenost při výsadbě jahod (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o sazenice před výsadbou

Dopřejte péči navíc i samotným sazenicím před výsadbou. Kořeny sazenic ponořte na chvíli do studené vody, pak je zabalte do prodyšného materiálu a uložte na chladné vlhké místo, kde není průvan. Vydrží vám takto i několik dnů, než je vysadíte.

Samotná podzimní výsadba jahod

Teď už můžete přistoupit k samotné podzimní výsadbě jahod. Hodí se k tomu černá textilie, která zachytí více slunečního záření, zabraňuje růstu plevelů, půda se nemusí kypřit a jahody nejsou špinavé a nezahnívají. Použít se dá také přírodní varianta - sláma nebo dřevěné hobliny. Sazenice vysazujte do sponu asi 30 cm, pokud je budete mít v řádku, vzdálenost by měla být podle odrůdy 20 až 50 cm.

Do textilie prostřihněte křížový otvor a lopatkou vyhlubte jamky, které budou mít hloubku stejnou jako kořeny. Sazenici vložte do jamky s kořeny svisle dolů, zahrňte a přitlačte tak, aby se dobře spojily s půdou a nevytlačil je mráz. Krček by měl být přitom v rovině s terénem. Nakonec jahody důkladně zalijte, vyhněte se přitom listům i krčku, aby nedocházelo k zahnívání.

Použití textilie nebo fólie má mnoho výhod
Použití textilie nebo fólie má mnoho výhod (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak o jahody po výsadbě pečovat

Vysazeným jahodám věnujte i další péči. Velmi důležitá je v tomto období půdní vlhkost – bez vody se růst zastaví a rostlina uschne. Pravidelně je přihnojujte (jednou za 14 dní), podpoříte tím rozvoj a růst kořenů. Před příchodem zimy rostliny ještě přihrňte zeminou a chraňte je před mrazy zakrytím chvojím či textilií.

Zdroj informací: dvorakasyn.cz; zahradkarskaporadna.cz; jahodarnabrozany.cz

Publikováno: 9. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová