reklama

Kterou zeleninu můžeme ještě nyní vysít a před zimou sklidit?

Zelenina je pro lidský organismus nezbytná. Obsahuje nejen spoustu vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Září je ve znamení nejen sklizně zeleniny, ale také zářijových výsevů, kdy si můžeme ještě stihnout vypěstovat poslední letošní vitaminy ze zahrádky. A právě na zeleninu pro podzimní sklizeň se podíváme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsevy zelenin s krátkou vegetační dobou provádějte až do poloviny září (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelenina pro podzimní sklizeň musí být ta, která má krátkou vegetační dobu a není příliš teplotně náročná. Základ je připravit si důkladně pěstební plochu. Záhon pro podzimní zeleninu nezapomeňte alespoň důkladně prokypřit, přidat kompost, případně využít granulovaný kravský hnůj, který rostoucí vegetaci poskytne dostatek živin.

Poté, co je už záhon připravený, začněte vysívat. Výsevy je vhodné provádět do řádků vzdálených 20 cm tak, aby rostoucí zelenina měla dostatek místa a také bylo možné provádět okopávku. Nezbytné je provádět každodenní zálivku, aby semena rychle vyklíčila. V případě, že jsou noční teploty již nižší, využijte netkanou textilii nebo fólii, případně si pěstování ulehčete tím, že výsev a pěstování provedete ve skleníku. Díky tomu budete moci všechny záhony dokonale připravit na další sezónu.

U salátu je kromě výsevu možné také předpěstování sazeniček, výsev provádějte ale už na začátku srpna, aby rostlinky řádně zesílily
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U salátu je kromě výsevu možné také předpěstování sazeniček, výsev provádějte ale už na začátku srpna, aby rostlinky řádně zesílily

Ze zeleniny se nejčastěji vysévají druhy jako salát, ředkvička, hrách nebo rukola a kozlíček polníček. Salát nemá příliš velké nároky, jen pro růst potřebuje pravidelnou a vydatnější zálivku a také vhodné místo. Volte některou z odrůd s pro podzimní pěstování, jako například Deon. Ředkvičky rostou na téměř každém místě a nabídka odrůd je neuvěřitelná.

Ředkvičky patří rozhodně k nejoblíbenějším podzimním zeleninám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvičky patří rozhodně k nejoblíbenějším podzimním zeleninám

Při pěstování volte plochu, kde jste minimálně rok nepěstovali žádné brukvovité. Je to z důvodu prevence nádorovitosti kořenů. Hrách je takový univerzální pomocník, rychle roste, jeho kořeny zásobují půdu dusíkem, takže se hodí i jako zelené hnojení na chudé půdy.

Ze zářijových výsevů, které provedete ještě do půlky září, můžete na konci října mít druhou sklizeň, ale rostliny je vhodné chránit například fóliovým krytem. Lépe a rychleji rostou. Využijte univerzální kultivar Oskar. Rukolu a kozlíček pak nejlépe vysejte do skleníku, žádné speciální požadavky nemají. Ve skleníku budete sklízet nejdříve za 6 týdnů, pokud vysejete ven, pak až v předjaří.

Kromě výsevů nezapomínejte na to, že vrcholí sklizeň brambor, a to především v podhorských oblastech. Sklizeň startuje také u dýní, končí u cuket, ve skleníku pokračuje sběr rajčat a paprik. V září je také čas pro sklizeň batátů z nádob.

Zdroj informací: naturhelp.cz

Publikováno: 12. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček