Určitě není den, kdy byste nepřemýšleli o tom, jak se zbavit škodlivého hmyzu v zahradě. Zkusit na ně můžete chemii, babské rady, ale i účinné ekologické a biologické zbraně v podobě jejich přirozených nepřátel. Jaký užitečný hmyz vám v boji se škůdci na zahradě pomůže?
Much vás zbaví vosy a sršně
Vosy nejsou jen obtížný hmyz, který přiletí, jakmile ucítí na vašem stole něco dobrého. Jsou i predátorem, který loví za letu další létavý hmyz, například mouchy. Nevyhýbají se ani housenkám a v podstatě jakémukoli druhu hmyzu, na který narazí. Živí tím i své dravé larvy. Nejvíce dokáže nalovit sršeň, a to až 1 kg hmyzu za den.
Vosám podobné pestřenky
Pestřenky jsou podobné vosám, poznáte je ale podle typického letu – umí se vznášet na místě. Dospělá pestřenka konzumuje jen pyl a nektar, proto se jim bude líbit v zahradách s lučními rostlinami. Jejich larvy jsou ale dravé. Živí se mšicemi, třásněnkami a dalšími nepříjemnými škůdci v zahradě.
Jemná zlatoočka si poradí se mšicemi
Stejně jako pestřenky se dospělí jedinci zlatooček živí jen pylem a nektarem, dravé jsou jejich larvy. Pochutnají si hlavně na mšicích, ale i na třásněnkách, sviluškách, křísech a různých roztočích. Larvy si dokonce můžete koupit a k napadeným rostlinám je nasadit. Na zimu dospělci uvítají úkryty, které nepromrznou.
Drábčíci zlikvidují mouchy i další létající hmyz
Pokud vás trápí mouchy, pomůžou vám drabčíci. Kromě much pak loví i další dvoukřídlý hmyz a jeho larvy. Druhy větší velikostí vás pak dokážou zbavit i slimáků a červů, některé zase likvidují mravence. Bude se jim líbit ve vlhkých místech, kde najdou úkryty ve starém dřevě.
Lumci a lumčíci kladou vajíčka do těl jiného hmyzu
Lumčíci jsou zajímaví způsobem likvidace hmyzích nepřátel. Dlouhým kladélkem vkládají vajíčka přímo do těla hostitele. Tím jsou typicky larvy, a to i takové, které se schovávají pod kůrou stromů. Z vajíčka se následně vylíhne larva, která požírá tělo zevnitř, a hostitel nakonec hyne. Dospělci se živí pylem a medovicí, proto jim bude dobře tam, kde rostou okoličnaté rostliny a kopřivy.
Roztomilé a užitečné slunéčko sedmitečné
Slunéčko sedmitečné neboli beruška nesmí v zahradě chybět. Ač se to nezdá, jde o predátora, který se živí mšicemi. Larva i dospělec dokáží pozřít i 50 mšic za den. I přesto nedokáží jejich kolonie zlikvidovat celé, ale výrazně jejich počty redukují. V zahradě je udržíte pomocí mrkvovitých a hvězdicovitých rostlin, mají rády luční květy i kulturní rostliny.
Larvy slunéček najdete nejčastěji tam, kde se vyskytují mšice. Tam i dospělá beruška klade vajíčka, aby měla co nejvíce potravy. Samotná larva dokáže zlikvidovat více mšic než dospělý jedinec. Než se promění, několikrát se svléká a zvětšuje se.
Obrovitý střevlík
Střevlík je nelétavý hmyz, který ale umí naopak velmi rychle běhat, a to i přes svou velikost – může mít až 4 cm na délku. Živí se nejen larvami jiného hmyzu, ale i nevítanými slimáky a různými červy. Jeden střevlík dokáže spořádat až 400 housenek za rok. Hmyz loví i jeho larvy, které najdete nejčastěji ve stínu zahrady, kde jsou kameny, dřevo či opadané listí.
Škvory ubytujte na stromech
Škvoři jsou sice všežraví, ale pokud mají tu možnost, upřednostní živočišnou potravu. Loví mšice, svilušky, vlnatky a další drobný hmyz, konzumují i jeho vajíčka. Dospělec zvládne sežrat až 120 mšic za noc, je tak významným predátorem. Ubytovat je můžete v květináčích zavěšených dnem vzhůru a naplněných senem či koudelí přímo na stromech, kde se mšice vyskytují.
Křižáci uloví vše, co můžou
Neoblíbení pavouci jsou postrachem různého hmyzu, který si uloví do své pavučiny. Protože si dělají zásoby do pavučin, dokáží nachytat opravdu velké množství všeho možného, dokonce i létajících mšic.
Zdroj informací: prirodnizahrada.eu; zahradkarskaporadna.cz
Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová