reklama

Nenechte zahradu přeměnit v poušť

Vláha je pro naši zahradu nezbytná. Její množství v půdě přímo ovlivňuje příjem živin do rostlin, nedostatek brzdí proces růstu a zahrada pak strádá. Máme pro vás několik jednoduchých a praktických rad, jak zadržet co nejvíce vláhy na pozemku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kromě kypření a dalších činností, i dobře naplánovaná zahrádka dokáže dobře hospodařit s vláhou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vláha je potřebná nejen pro zeleninovou zahrádku. Vláhu v půdě si potřebuje udržet celá zahrada. Díky ní optimálně probíhají procesy, kdy se organický materiál mění na zdroj důležitých látek. Mírně vlhká půda totiž podporuje funkci půdních mikroorganismů a ulehčuje práci také žížalám, protože ve vlhkém prostředí je jejich pohyb i činnost méně namáhavá.

Základním pravidlem udržení vláhy v zahrádce je důsledné a pravidelné kypření mezi řádky zeleniny. Nakypřená půda brání při větších teplotách nadměrnému odparu, na povrchu, který není kypřen, funguje voda pouze jako povrchové činidlo, které za prudších dešťů odteče pryč.

Na podzim je nezbytně nutné provést rytí s přídavkem velkého množství organické hmoty, ať už je to kompost, rostlinný materiál, nebo nasekaná tráva s listím. Tlející materiál v půdě funguje v podstatě jako houba, absorbuje do sebe vlhkost, ale svým rozpadem se přeměňuje v humus. Ten je důležitý v půdě, protože na sebe váže živiny.

Pozor také na prázdné záhony po sklizni, osejte je buď znovu zeleninou, nebo použijte zelené hnojení. Kromě pozitivních aspektů, pramenících z provzdušňování půdy a obohacení o dusík, brání taktéž v erozi a vyplavování zbytků živin.

Kypření je účinným prvkem proti vysychání půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kypření je účinným prvkem proti vysychání půdy

V zahradě udržíte vláhu například mulčováním kolem okrasných rostlin a keřů. Tráva není úplně vhodná, protože často slouží jako útočiště slimáků, kteří během noci mohou způsobit na zahradě učiněnou katastrofu. Vhodným a dekorativním prostředkem, který zároveň půdu udržuje mírně vlhkou a kyprou, je dřevěná štěpka nebo mulčovací kůra.

Mulčování kůrou mezi bylinkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování kůrou mezi bylinkami

Aby se vláha neodpařovala zbytečně ani z ostatních částí zahrady, pak dále od zahrádky nechte trávu růst do výšky lučních porostů. Takto vysoký trávník zadržuje nejen vláhu, ale také velice účinně snižuje teplotu plochy ve dnech, kdy je horko. Kromě toho je to vynikající útočiště pro drobné živočichy, kteří jsou pro naši zahradu nepostradatelní. Nedílnou součástí pro udržení vláhy v zahradě jsou také stromy a keře, které zastiňují plochu, ale také různé strouhy nebo menší vodní plochy na zahradách.

Zdroj informací: magazinplus.cz

Publikováno: 16. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček