reklama

Správné uskladnění mečíků vám zaručí zahradu plnou krásných gladiol

Pokud víte, jak správně uskladnit mečíky nebo jinak řečeno gladioly, můžete se další rok pochlubit zahradou plnou elegantních a důstojně vypadajících krásných vysokých květů. Změnou klimatu je ale nutné přizpůsobit i sklizeň a péči o cibulové hlízy rostlin na našich zahradách. Pokud dlouhodobě prší, pusťte se do sklizně dříve, než je napadnou nemoci a plísně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bohatá úroda gladiol také závisí na správném uskladnění cibulí mečíků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uskladnění mečíků raději nepodceňujte a zaměřte se na ně dříve než na ostatní hlízové rostliny. Gladioly nejsou tolik náročné na pěstování, ale na zimu je nutné je vyndat z půdy, správně ošetřit a usušit. Rozhodně je nenechávejte zrát v mokré půdě. Některým kvetoucím rostlinám tolik neškodí pozdější sklizeň a můžou nám zahradu zdobit i dlouho na podzim, naopak hlízy mečíků na tom budou lépe, pokud je ze země vyndáte dříve, správně je ošetříte a dobře uskladníte.

Vyndejte je ze země dříve

Všeobecně platí, že mečíky se ze země mají vyndat, když začínají žloutnout listy. S ohledem na počasí a časté deště je ale lepší je vyndat dříve, abyste zabránili případnému napadení nemocemi i odrůdy, které mají ještě na konci září listy zelené. V přemokřené půdě jsou totiž náchylné nejen na infekce rostlin, ale zejména hlíz v půdě, o které bychom tak mohli nenávratně přijít.

Od začátku září proto sledujte listy mečíků a do konce měsíce vyndejte z půdy raději všechny odrůdy, i ty menší a mladé, které vypadají, že ještě můžou zahradu zdobit. Starší hlízy jsou náchylné zejména k infekcím, mladé rostliny pak často podléhají při pozdní sklizni houbovému napadení.

Pro uskladnění vyndejte mečíky z půdy do konce září
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro uskladnění vyndejte mečíky z půdy do konce září

Jak správně připravit hlízy mečíků

Hlízy opatrně vyryjte a vyndejte z půdy. Odstraňte veškerou zeminu a také celou lodyhu lehkým zkroucením přímo u hlízy. Častým zvykem je ponechat několik centimetrů tzv. “krku” nebo dokonce celé lodyhy na hlíze. Je to ale zbytečné a může to být pro rostlinu také nebezpečné. Ze spodní části by se mohly i původně zdravé rostliny infikovat od případně již nemocných. Proto lodyhu raději odstraňte a hlízy sušte už takto očištěné.

Kořeny ani korále, které se tvoří kolem hlízy, neodstraňujte. Korále jsou nové rostliny, které v příštím roce můžou vyrůst v novou silnou rostlinu. Při manipulaci proto pracujte opatrně, a pokud některé korále (brut) opadají, poctivě je vysbírejte. Zahnívající upadané části rostliny by mohly způsobit nemalé škody na sušících se hlízách. Odstraňte ale co nejvíce a co nejšetrněji hlínu jak z hlízy, tak z kořenů.

Hlízy mečíků, pokud je to možné, nechte venku ještě den dva oschnout, a poté je sušte v jedné vrstvě v teplé, suché a dobře větrané místnosti s teplotou do 30 °C, ideální je teplota 27-30 °C. Po vysušení by měly snížit svoji váhu až o jednu třetinu. Poté je důkladně očistěte, odstraňte staré lupeny a slupku kolem nové hlízy včetně kořenů, protože tam se můžou zachovat zárodky chorob nebo třásněnky. Odstraňte také bruty, které příští rok nechcete pěstovat, a případně i zbylý stvol, pokud jste ho přeci jen ponechali.

Hlízy očistěte a stvoly ustřihněte nebo raději úplně odstraňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlízy očistěte a stvoly ustřihněte nebo raději úplně odstraňte

Co po vysušení hlíz mečíků

Vysušené a očištěné hlízy mečíků ještě důkladně překontrolujte. Poškozené a napadené hlízy vyhoďte a pro další sezónu uskladněte jenom silné a zdravé kusy. Hlízy můžete ještě ošetřit mořením. Mořit je možné před výsadbou, ale také před uskladněním na zimu. Vzhledem k tomu, že hlízy prošly procesem sušení, doporučujeme moření na sucho.

Mořicí přípravek vhodný pro gladioly nasypte do pytlíku, kam vložíte hlízy a jemným potřepáním je nechte mořidlem obalit. Potom hlízy vyjměte, uložte do přepravek a uskladněte v suchém sklepě s teplotou do 10 °C, nesmí být vystaveny mrazu a raději ani teplotám pod 2 °C.

Hlízy mečíků před uskladnění dobře očistěte, aby vyrostly zdravé klíčky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlízy mečíků před uskladnění dobře očistěte, aby vyrostly zdravé klíčky

Pokud před uskladněním zvolíte moření mokrou cestou, nechte mečíky opět důkladně oschnout a až poté je uskladněte v chladné místnosti. Moření mokrou cestou, tedy namočení hlíz do roztoku, doporučujeme ale spíš před výsadbou.

Zdroj informací: gladioly.cz; eChaluparka

Publikováno: 15. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná